Tak na to se těším!
Odpovědět0 0
Já také, i když clonu 2,8 bych viděl raději. (Na větší hloubku ostrosti máme k dispozici Focus peaking).
Odpovědět0 3
A praktické využití clony F2.8 (a větších děr) je u makro objektivu jaké?
Odpovědět0 1
CsC není zrcadlovka, takže za špatných světelných podmínek a s použitím Focus peakingu si můžete dovolit krátký expoziční čas a hloubku ostrosti dle vašeho přání. (DSLR tuto funkci nemají, k jejímu využití je nutné, aby se ostřilo na plochu čipu).
Odpovědět0 3
1) Jistě, já měl spíš na mysli, zdali se makro nerealizuje výhradně s dobře nasvíceným objektem, byť výjimky mohou být, neříkám, že ne.
2) Na "liveview" ji mohou mít. Jak je to v praxi netuším, jen zkrátka, že možné to je.
Odpovědět0 0
Liveviev u DSLR je něco, jako francouzské hole. Chodit se s tím dá, ale nic moc. V porovnání s CsC, je to bída. Takže pokud si u OM nastavím focus bracketing na pět snímků, vyfotím s clonou 2,8 kombinačky na vzdálenost několika cm od bližšího konce tak, že budou ostré po celé délce. S DSLR bych se o to ani nepokoušel. (Momentálně vlastním univerzální objektiv M Zuiko dogital 60/ 2,8 s přepínatelnou hloubkou ostrosti Takže s ním mohu fotit od makra 1:1 až po záběry s hloubkou ostrosti od 1 m do nekonečna, přičemž s použitím ocus bracketingu a makrorežimu 1:1 mám ostré pole od 5 do 50 cm od první čočky. A s Olympusáckým IBISem není problém to udržet v ruce.
Odpovědět0 3
Je nejaky technicky dovod, preco by zrkadlovky (v nie liveview) nemali zvladat focus bracketing tak dobre ako CSC a kompakty ?
Odpovědět0 0
Hloubka ostrosti při cloně 2,8 a zaostřené vzdálenosti cca 30 cm by byla prakticky 0. Makro má svoje zákonitosti.
Odpovědět1 2
Ano, proto mají aparáty Olympus funkci Focus peaking, takže hloubku ostrosti pro daný snímek si můžete prakticky libovolně nastavit. (A nejen pro makro, funguje to se všemi skly).
Odpovědět1 3
A jak focus peaking souvisí s hloubkou ostrosti? Problémem je to, že u makro objektivu je obvykle hloubka ostrosti extrémně malá a je potřeba hodně clonit, aby to bylo aspoň trochu proostřené a nebylo na fotce 99,9% bokehu.
Odpovědět0 0
A není to náhodou funkce focus bracketing?
Odpovědět0 0
Je. Omlouvám se, angličtina není moje hobby. (a nikdy nebude). Každopádně lze malou hloubku ostrosti tímto způsobem pohodlně obejít a není mi zcela jasné, jak chcete uměle dosvěcovat snímky, pořizované v přírodě a nevyplašit fotografovaný objekt.
Odpovědět0 2
Stále nějak nevidím, jak to řeší problém, nebo v čem by ta lepší světelnost přinášela lepší výsledky. Akorát těch snímků budete muset pořídit více (tedy fotit delší dobu, větší riziko, že se to pohne),... Může to být univerzálnější pro použití mimo makro oblast, to ano, ale u makra nějak nevidím žádný významnější přínos.
Odpovědět0 0
Pokud fotíte v ateliéru se stativem, tak větší zaclonění a delší čas nevadí. Něco jiného je, když fotíte venku kytky, nebo hmyz. Tam je krátká expozice důležitá a pokud je focus bracketing dostatečně rychlý, můžete si dovolit ho použít bez toho, že byste se musel vláčet s hromadou těžkého příslušenství. Ono než někde na rašeliništi, nebo na šikmé skále, postavíte stativ tak, aby vydržel chvíli bez hnutí stát, tak fotografovaný objekt většinou, pokud jde o hmyz, zmizí někde v dáli a před tím klidně stojící kytky rozhýbá vítr, který, jako na potvoru, začne foukat zrovna v momentě, kdy mačkáte spoušť. A pokud jde o hmyz: požívám na něj M Zuiko digital 40-150/2,8 PRO. kterým mohu fotit z 1 m a obrázek pak, pokud je to vhodné, či nutné, zvětším v postprocesingu. 1 m vzdálenosti hmyz ještě jakž takž toleruje, s 5 cm nemáte absolutně šanci.
Odpovědět0 3
"Tam je krátká expozice důležitá a pokud je focus bracketing dostatečně rychlý, můžete si dovolit ho použít bez toho, že byste se musel vláčet s hromadou těžkého příslušenství."
No však ale právě o to jde. Dosáhnete sice kratšího expozičního času jednotlivých expozic, ale musíte jich vyfotit více, což při rychlosti sekvenčního snímání znamená spíše delší čas exponování než kratší.
Odpovědět0 0
A o jakých časech se konkrétně bavíme? O půl sekundě při pěti expozicích? Přičemž těch pět expozic dá větší hloubku ostrosti, než clona na maximum, o negativních vlastnostech vysokého clonění nemluvě. A Laowa umí 2x zvětšující MFT makro s clonou 2,8. Jediná vada na kráse je, že neumí automatické ostření, takže focus bracketing s ní nejde. A pokud chcete fotit makra živého hmyzu, konkrétně motýlů, či vážek, tak na nějakých 5 cm můžete opravdu zapomenout. Hmyz vnímá čočku objektivu jako oko predátora a rychle mizí.
Odpovědět0 2
"Přičemž těch pět expozic dá větší hloubku ostrosti, než clona na maximum, o negativních vlastnostech vysokého clonění nemluvě."
Ale tady přece nehovoříme nutně o clonění na maximum. Vy také místo F2,8 můžete použít třeba F4 a místo 5 expozic mít jenom 3 a hotovo za 0,3 sekundy. Je tam nějaký "sweet spot", za který už nemá smysl jít, protože byste musel dramaticky začít navyšovat počet expozic, což by vzhledem k rychlosti snímání začalo neúměrně navyšovat délku exponování. Když to přeženu pro vysvětlení konceptu, mít tam třeba objektiv F1,4, tak bychom také mohli argumentovat tím, že to můžeme skládat z extrémně krátkých expozic, ale potřebovali bychom jich tak 15-20 a fotilo by se to třeba 2 sekundy. Tady je otázkou, zda těch F2,8 už přece jen není za hranou a zda by nemělo např. smysl vyfotit třeba jen 3 expozice při trochu větším zaclonění.
Odpovědět0 0