10.1.2021, Milan Šurkala, aktualita

Stále častěji se v posledních měsících hovoří o tom, že společnost Canon chystá nové fotoaparáty s bajonetem RF a menším APS-C snímačem. To by ale patrně znamenalo konec systému EOS M. 

reklama
Až zas tak velký smysl to nedává | od: Sir_Jacobus (13)  11.1.202123:19
Pěkné ­- a co budu dělat s EF­-M objektivy, když mi přežijí těla? hodně drahá těžítka? Vždyť smyslem EF­-M byla primárně velikost, jsou to jedny z nejmenších obejktivů vůbec, nechce se mi neustále tahat velké objektivy pro RF bajonet ­- nehledě na ceny = další výhoda M řady. Vždyť i základní RF jsou tak o 50 % dražší, L raději ani nezmiňuji, ale to je jiná kategorie...

Když už, chtělo by to ješt alespoň M5 MkII, na něj by se z M50 dalo přejít, ale dávat další desetitisíce za RF obejktivy... fakt díky. Nehledě na fakt, že i ty APS­-C RF těla budou určitě znatelně dražší, než M ­- a o nic víc lepší.
Kdyby Mka nebyly populární, pochopím, jenže ony se právě prodávají dost slušně, pokud se nemýlím. Až na M50 MkII, to byl takový malý vtip.

Spíš by mohli postupně posáílat do kytek DSLR, stejně jednou skončí... a raději se soutředit jen na CSC :­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
je to logické, | od: Hirogen (507)  10.1.202117:46
v době, kdy byl EOS­-M uveden, byl mířen, jako konkurence systému m4­/3 ­- malý fotoaparát s výměnnými objektivy. Mezitím se další vlna potenciálních zákazníků přesunula k mobilům, jak u m4­/3, tak u EOS­-M, takže udržovat tento systém je už nerentabilní.
Taky se zbavíte auta, které ročně na opravách spotřebuje velké sumy.
Později toto ­(bohužel­) potká i DSLR. I Canon potřebuje, aby DSLR držel i někdo jiný, sám to neutáhne. Nikon od toho jde pryč...
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(1)
Re: je to logické, | od: Choakinek (2937)  11.1.20210:23
DSLR ještě drží Pentax.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: je to logické, | od: Pavel Matějka (873)  11.1.20217:43
Protože nemá prostředky na vývoj bezzrcadlovek.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: je to logické, | od: Hirogen (507)  11.1.202120:30
Já vím, ale schopnosti Pentaxu udržet trh jsou mizivé. Což je škoda. Dneska, když zastánce jedné značky fota začne rejt do zastánce druhé značky ­(jedno jaké­), řeknu jim, že by se měli spojit proti společnému nepříteli ­(mobilistům­).
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: je to logické, | od: Sir_Jacobus (13)  16.1.202117:20
Tu nerentabilitu chápu, i když je to pořád dost zvláštní, protože M je dost unikátní systém ­- jednak velikostí, tak i cenovou dostupností, vzhledem ke kvalitě ­(která je pořád o chlup lepší, než u 4­/3­)

K tomu je třeba zmínit důležitý fakt ­- mobily se se stále APS­-C Mkům nemohou rovnat ­- alespoň pro ty lidi, pro něž je focení něco více, než jen cvakání zvířat a dětí do rodinných alb, i když se jedná jen o amatéry, což je třeba i můj případ.

Pokud by APS­-C na R bajonetu bylo za srovnatelnou cenu ­(max + 15 %­) jako M, jsem to schopen pochopit ­(včetně základních R obejktivů­) Ale R nikdy nebude tak kompaktní systém, jak M, i když oproti DSLR je to krok kupředu. Pořád to prostě bude Full Frame bajonet. Zatím ještě doufám, že vyjde M5 mark2, jinak bych musel do zásoby koupit M6 mark2, než se přestane vyrábět. Opravdu se nechci všech M obejktivů ­(zatím tak za 25k­) jen tak zbavit, je to pro mě dost peněz.

Zdá se mi to velmi podobné logice Samsungu ­- příští rok už na 99 % nevyjde nový Note a má jej ­"nahradit­" Fold ­- který je o 50 % dražší... A strkat S21 Ultra ­(a budoucí top Ska­), která SPen podporuje ­(ale externě­) do obludného pouzdra, které SPen dokáže nabít, je ujeté.

Nelíbí se mi ten ryze ekonomický přístup, kdy se něco zruší, ale neexistuje žádná ekvivalentní náhrada. Možná je to nevyhnutelné, ale stále je to poměrně hloupá rána do zad poměrně nemalému počtu zákazníků, pro které byl daný systém naprosto ideálním a v podstatě jediným řešením.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: shagy2301 (3)  10.1.20218:40
Asi ste zabudli na Canon EOS M6 Mark II https:­/­/www.canon.sk­/cameras­/eos­-m6­-mark­-ii­/
A ako majiteľa M50 ma vôbec nenaštve keď vydajú APS­-C s RF bajonetom. RF a EF­-M sú rozdielne bajonety, jeden je primárne pripravený pre fullframe, druhý pre APS­-C a tomu odpovedajú aj veľkosti objektívov. Pre EF­-M posledný rok vychádza čoraz viac treťostranových objektívov, dá sa na to nasadiť EF­-S objektívy ­(používam EF­-S aj EF cez redukciu­).
Plus nedávny patent https:­/­/www.canonrumors.com­/patent­-a­-canon­-ilc­-vlogging­-camera­-a­-bit­-like­-an­-osmo­/ kde to vyzerá práve na EF­-M bajonet, čo by aj dávalo zmysel kvôli veľkosti a váhe objektívou
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: Nightlight (63)  10.1.202110:26
Asi nezabudli, M6 Mark II nebol posledny aparat pre EF­-M.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: shagy2301 (3)  10.1.202110:44
Asi máte pravdu, M200 oznámili asi o 3 týždne neskôr. Reálne na trh ale prišli spoločne, preto som trochu sklamaný, že nebol spomenutý, je o čosi zaujímavejší ako M50 MarkII.
Je pravda že časom asi EF­-M vyradí Canon z ponuky, ale nateraz pre RF systém nemá tak ľahké a malé sklá ako na EF­-M, plus Sigma, Viltrox, Laowa, Sirui a určite aj zopár ďalších minulý rok predstavili nové objektívy pre EF­-M. Takže tento systém bude ešte veľmi použiteľný niekoľko rokov, ak nevyžadujem fullframe, chcem malý systém ale zároveň je pre mňa MTF už neakceptovateľný, ostáva len EF­-M a FUJIFILM X, ktoré sú rýdzo APS­-C systémami
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: blue.sun (617)  10.1.202112:49
Na druhou stranu, i když to přestanou vyrábět, tvoje foťáky zůstanou dál funkční...
Jen jsem zvědavý, jak se to projeví na rozměrech a hmotnosti, Třeba Nikon Z50 je o cca 100 gramů těžší, než obdobná konkurence v APS­-C.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Re: A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: Milan Šurkala (5790)  10.1.202116:35
"Reálne na trh ale prišli spoločne, preto som trochu sklamaný, že nebol spomenutý, je o čosi zaujímavejší ako M50 MarkII.­"

Řeč byla o posledním novém fotoaparátu pro systém EOS M ­(k ilustraci toho, jak ­"aktivně­" se vyvíjí tento systém­) a tím nebyla M6 Mark II, ale M200 ­(pokud nepočítáme ­"update firmwaru­" M50 Mark II­). Šlo o dokreslení časového sledu, mezer v uvádění fotoaparátů, ne o zajímavosti.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(0)
Re: A čo Canon EOS M6 Mark II či patentovaný gimbal | od: Nightlight (63)  10.1.202118:30
Súhlasím, že ak by tento systém aj mal skončiť, nebolo by dobré, keby to bolo hneď. Ešte by to chcelo aspoň M5 mk II alebo nejaké zaujímavé sklo. APS­-C na RF bude zamerané asi na ľudí, čo fotia šport alebo wildlife a potrebujú rýchlosť. Pre nadšencov alebo cestovateľov by bolo dobré stále ponúkať menšie a ekonomickejšie riešenie v podobe EF­-M. Zatiaľ ale nemám moc veľkú radosť zo súčasnej situácie, pretože to vidím podobne ako autor článku.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
njn | od: FotoZemek (680)  10.1.20212:43
Canon už s bajonety čaroval, nedivil bych se......
peostě poslal statisíce uživatelů FDčka do kopru a bylo ­)­)­)­)­)­)­)­)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(2)
Re: njn | od: Choakinek (2937)  10.1.20213:42
No, tohle už je dlouho jasný, že Canon ponechá jen bajonet RF.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(2)  nízká(1)
Re: njn | od: blue.sun (617)  10.1.202112:47
Však proč taky držet tři bajonety? Musí zůstat dva, kvůli DSLR. Ale zbytečně držet ­"M­" je k ničemu. Nikon taky navrhl Z rovnou s tím, že je pro APS­-C i FF.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Re: njn | od: Opomartin (237)  16.1.202116:49
Choakinek věštec
Kde je řečeno že jen jeden bajonet Canonu? Nikde.
Rozhodují zisky, M50, M200 a M6 mark ll jsou prodejně nadprůměrné fotoaparáty
Vše jednou skončí, ale rozhodně to nebude během roku dvou jak každý prognostik smýšlí o M bajonetu, rozhodně dříve půjde do kopru 4­/3 systém,­( zůstane jen něco jako GH 6 a jen ve smyslu videa­) což je logické s malým zastaralým snímačem, potenciál nového snímače u M bajonetu hned nikdo neodepiše.
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(1)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.