Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic dokončil organický CMOS čip, umí 8K/60p i globální závěrku

18.2.2018, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic konečně dokončil vývoj dlouhou dobu probíraného organického senzoru a čekání se rozhodně vyplatilo. Senzor bude umět 8K při 60 fps s globální závěrkou bez rolling shutter efektu, má mít i elektronický ND filtr a spoustu dalšího.
O organickém senzoru společností Panasonic a Fujifilm se hovoří už pěknou řádku let, prvně snad v roce 2013. Vývoj ale zabral dost dlouhou dobu a dokončen byl až nyní. Rozhodně to ale nevypadá na žádné ořezávátko. Panasonic sice nesdělil úhlopříčku čipu, víme ale jeho rozlišení, které má být 36 megapixelů a má zvládat 8K záznam při neuvěřitelné rychlosti 60 fps. K dispozici je globální závěrka, tedy záznam všech pixelů najednou, takže se zbavíme i velmi nepříjemného rolling shutter efektu (kácení pohybu svislic při rychlém pohybu).
 
Organický čip Panasonicu
 
Panasonic musel vyvinout speciální techniku pro nezávislé čtení náboje a resetování stavů pixelů, aby se vyhnul zbytkovému šumu. Snímač se také umí přepínat mezi stavy pro dosažení vysoké citlivosti (pobere max. 4500 elektronů) a obrovského dynamického rozsahu (pobere až 450 tisíc elektronů než dojde k saturaci). Tato čísla mi ale přijdou zmatená, když Panasonic hovoří o 10násobku u druhého režimu a nikoli stonásobku.
 
Obvody organického snímače Panasonicu
 
Možnost ovládat citlivost senzoru jednoduchou změnou napětí je realizována např. již zmiňovaná funkce globální závěrky. Oproti jiným snímačům s globální závěrkou zde není potřeba přídavných obvodů s kondenzátory pro uchovávání náboje, které zajistí možnost zachování náboje ze všech buněk najednou, a které zabírají hodně místa, což limituje možnost dosáhnout větší hustoty pixelů a vysokého rozlišení. U nového čipu jsou tyto prvky přímo součástí základních obvodů a nevytvářejí žádnou obvodovou zátěž navíc.
 
Globální závěrka
 
Možnost snadno měnit citlivost organické vrstvy změnou napětí je výborná i pro další novou funkci, elektronický ND filtr. Pokud budete chtít dosáhnout supernízké ISO citlivosti a mnohasekundových expozic i za dne, měl by být snímač schopen změnit svou citlivost na zlomky klasických hodnot a chovat se tak jako např. i ND32 filtr. Odpadne nutnost nákupu filtrů na objektiv, snazší bude i práce se systémem a vše je naprosto plynulé, tedy bez expozičních skoků.
 
Otázkou zůstává, kde se s novou technologií snímačů setkáme. U fotoaparátů (jako např. Lumix GH6?) to patrně ještě nebude. Panasonic v tiskové zprávě zmiňuje spíše televizní, bezpečnostní nebo průmyslové kamery, zmiňují se také kamerky v autech, které se poslední dobou stávají součástí moderních vozů, u nichž se rozšiřují možnosti autonomního řízení.