Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic Lumix DMC-L1: Nekonvenční solitér

24.4.2007, Jan Čerbák, preview
Ze spolupráce společností Panasonic a Leica vzešla již řada kompaktů. Dnes se podíváme, jak povedená je první DSLR Panasonic s objektivem Leica a čipem Olympusu E-330. Lumix DMC-L1 nabízí 7,5 Mpix, optickou stabilizaci na setovém objektivu a hořčíkové tělo.

Ovládání a ergonomie


Design zrcadlovky je strohý, účelný a trochu připomíná staré dálkoměry Leica řady M. Na těle je až překvapivé množství přímých analogových ovladačů, mimo jiné například kolečko s expozičními časy a clonový kroužek na objektivu. Díky tomu se L1 ovládá velmi snadno a intuitivně. Tělo s objektivem je příjemně těžké a vcelku dobře sedí v ruce. Jen škoda, že grip na pravé straně není mohutnější.



Tělo fotoaparátu je tvořeno skořepinou z hořčíkové slitiny (viz obrázek), která tvoří horní a zadní část těla DSLR. Horní část fotoaparátu je plochá, rovná, bez kapličky pro hranol hledáčku. To je způsobeno odlišnou konstrukcí zrcátka od obvyklých SLR. Celý vnitřní skelet zahrnující digitální čip Live-MOS, sklopné zrcátko a systém autofocusu má L1 společný s konkurenční DSLR Olympus E-330. Vůbec s touto zrcadlovkou má Panasonic mnoho společných funkcí, jako například živý náhled Live view, nebo kompatibilita s 4/3 systémem Olympusu. Konkrétní shody a rozdíly obou zrcadlovek jsou rozebrány v samostatné kapitole (viz níže).



Nad objektivem je umístěn napravo výklopný blesk, nalevo pak sáňky pro blesk externí. Kvůli této konstrukci není žádný blesk umístěn v optické ose objektivu, což může při jistých situacích působit problémy. Na pravém horní straně je umístěno kolečko expozičních časů (nikoliv expozičních režimů!), v jehož středu je umístěna spoušť. Po obvodu kolečka je volič režimů měření a volič sériové expozice/bracketingu/samospouště. Dále jsou zde umístěna tlačítka FUNC.1 a FUNC.2. Prvním funkčním tlačítkem lze navolit rozlišení výsledných fotografií a kompresi ve formátu JPEG. Tlačítkem FUNC.2 se pak nastavuje korekce expozice v krocích po 1/3 EV.

Kolečko volby expozičních časů a clonový kroužek na objektivu, na jaké jsou zvyklí fotografové z manuálních SLR a již zmíněných dálkoměrů Leica M, tvoří dohromady volič expozičních režimů P- programová automatika, A – priorita clony, S – priorita času, M – manuál.
P – oba voliče nastaveny na A
A – kolečko času nastaveno na A, clonový kroužek na hodnotu clony
S – kolečko času nastaveno na hodnotu expozičního času, clonový kroužek na A
M – oba voliče nastaveny na požadované expoziční hodnoty




Zadní strana je napěchována přímými voliči. V dosahu palce pravé ruky je páčka vypínače fotoaparátu a kolečko volby hodnot (lze jím navolit hodnotu clony při fotografování s objektivy E – systému, které nejsou vybaveny clonovým kroužkem). Pod kolečkem je umístěn čtyřsměrný ovladač s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. To slouží i pro přístup do menu. Ostatní tlačítka jsou rozmístěna okolo 2,5“ velkého LCD displeje s velmi dobrým rozlišením 207tis. pixelů a 100% pokrytím fotografované scény.

Na levé straně jsou přímá tlačítka pro nastavení vyvážení bílé (WB), volbu citlivosti snímače (ISO), režimy blesku a volbu kompenzace zábleskové expozice. Po pravé straně LCD jsou umístěna tlačítka pro režim prohlížení fotografií (označeno zelenou šipkou), volbu režimu zobrazení displaye (DISP), tlačítko kontroly hloubky ostrosti (označeno symbolem uzavřené clony) a tlačítko pro mazání snímků. Na zadní straně pod výklopným bleskem se nachází kruhový volič režimů autofocusu/manualfocusu s tlačítkem zámku expozice. Vedle něj jsou k dispozici tlačítka pro vyklopení blesku (ten je dvoupolohový – viz kapitola Funkce fotoaparátu) a pro volbu živého náhledu (LIVE VIEW). Pod sáňkami pro externí blesk zcela na levé straně vzadu se nachází hledáček. Toto umístění ocení nejen fotografové s velkým nosem.

Po stranách jsou umístěna dvířka pro paměťovou SD kartu (na pravém boku) a dvířka ke konektorům Video out (propojení s televizí) a USB 2.0 (na levé straně). Naspodu v optické ose objektivu je umístěn kovový stativový šroub.

Celkově můžeme ovládání Panasonicu Lumix DMC-L1 označit za nestandardní, zajímavé, zároveň však za intuitivní a velmi návykové. Jen je škoda, že není na trhu více DSLR s takovým počtem přímých ovladačů, nota bene s kolečkem expozičních časů a clonovým kroužkem. Někteří fotografové snad jen mohou mít potíže při používání objektivů 4/3 E – systému bez clonového kroužku.


Srovnání s Olympusem E-330


Jak již bylo uvedeno výše, na vývoji tohoto fotoaparátu se podílela nemalou měrou i společnost Olympus. I když je DSLR Olympus E-330 určena pro jinou skupinu fotografů než Lumix DMC-L1, a to nejen funkcemi, ale především ovládáním a cenou. Se zrcadlovkou Olympus E-330 má však Lumix L1 společný vnitřní skelet, který zahrnuje bajonet pro uchycení objektivu, šachtu s digitálním Live-MOS senzorem, mechanismus sklopení zrcátka a systém autofocusu. Kvůli tomuto faktu se tedy nemůžeme srovnání těchto dvou zrcadlovek ubránit. Není však pravdou, že by Panasonic vše jen převzal od Olympusu. Např. právě digitální čip s funkcí reálného náhledu je z dílny Panasonicu. Stejný čip však nedeterminuje automaticky stejné výsledky. Na zpracování digitálních dat se totiž dále podílí i A/D převodník, obvody redukce šumu a konečně také obrazový procesor. Hlavní rozdíly shrnuje tabulka:


Ikona Odkaz na databáziPanasonic Lumix DMC-L1Olympus E-330
Komprese formátu JPEG3 nastavení4 nastavení
Poměr stran výsledných fotografií4:3, 3:2, 16:94:3
Zóny multisegmentového měření expozice49 zón v režimu hledáčku49 zón
Ikona Odkaz na databázi256 zón při živém náhleduIkona Odkaz na databázi
Metering modesMultisegmentovéMultisegmentové
Ikona Odkaz na databáziStředově vyváženéStředově vyvážené
Ikona Odkaz na databáziBodovéBodové
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziBodové - na světla
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziBodové - na stíny
ISO citlivost čipuISO 100, 200, 400, 800, 1600Auto (ISO 100 - 400)
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziISO 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600
Krokování expozičních hodnotpo 1/3 EVpo 1/3, 1/2 nebo 1 EV
Kompenzace expoziceod -2,0 do +2,0 EVod -5,0 do +5,0 EV
Vyvážení bíléAuto, Daylight (denní světlo), Cloudy (oblačno), Shade (stín), Incandescent (jasno), Flash (blesk), Custom 1, 2 (uživatelské nastavení), Kelvin (2500 - 10000 K)Auto, Daylight (denní světlo), Cloudy (oblačno), Shade (stín), Incandescent (jasno), Fluorescent 1, 2, 3 (zářivka), Custom (uživatelské nastavení), Kelvin (2000 - 14000 K)
WB bracketingNeAno
Sériové snímání3, nebo 2 snímky za sekundu3 snímky za sekundu
Ikona Odkaz na databáziRAW: 6 snímkůRAW: 4 snímků
Ikona Odkaz na databáziJPEG: až do kapacity kartyJPEG: 15 snímků
Nastavitelné parametry fotografieKontrast (5 stupňů)Barevné nastavení (3 stupně)
Ikona Odkaz na databáziOstrost (5 stupňů)Saturace (5 stupňů)
Ikona Odkaz na databáziSaturace (5 stupňů)Kontrast (5 stupňů)
Ikona Odkaz na databáziRedukce šumu (5 stupňů)Ostrost (5 stupňů)
Č/B režimPředdefinované i vlastní simulace kinofilmůPředdefinované simulace filtrů
Blesk2 pozice1 pozice
Motivové expoziční režimyŽádné20 režimů
Paměťová kartaSD, SDHC (vysokorychlostní SD karty)Compact Flash, xD
LCD display2,5", rozlišení 207tis. pix.2,5", 215tis. pix.
Ikona Odkaz na databáziIkona Odkaz na databáziotočný s širokými pozorovacími úhly
Živý náhledAno, jeden režimAno, dva režimy
Rozměry146 x 86 x 64 mm140 x 87 x 72 mm
HmotnostBez baterie: 530 gBez baterie: 539 g
Ikona Odkaz na databáziS baterií: 606 gS baterií: 617 g
Hmotnost s baterií, kartou a objektivem1090 g906 g

Asi největším rozdílem obou fotoaparátů je absence jakýchkoliv motivových expozičních režimů u Lumix L1, což tento fotoaparát směřuje spíše do profesionálního než amatérského segmentu.




Na zahraničních serverech se objevila chybná informace, že Lumix L1 nedisponuje funkcí WB tuning – jemného doladění vyvážení bílé. U L1 lze nastavit tuto korekci pomocí dvouosého grafu, kde se na horizontální ose nachází volba jantarová-modrá a na vertikále zelená-magenta. Tedy podobný systém, jaký používá u svých DSLR Canon.


Objektiv – nejlepší seťák na světě


Setové objektivy nebývají většinou známkou kvality a dokonalého dílenského zpracování. Právě naopak. Setový objektiv je mnohdy v angličtině nazýván jako „budget lens“, tedy nízkorozpočtový objektiv. Objektiv se světelností F 2,8 – 3,5 a s optickou stabilizací obrazu a značkou Leica se však od této zažité představy značně odchyluje. Testy potvrdily výjimečné optické vlastnosti tohoto objektivu, který vykazuje jen mírné soudkovité zkreslení na širokém konci a zcela zanedbatelnou chromatickou vadu na kontrastních hranách blízko okraji snímku.

Rozlišení dosahuje nejvyšších hodnot při zaclonění o 2 EV, tedy při cloně F 5,6 – 8, a to cca 1550 lph ve středu i v rozích snímku. Avšak i při úplném odclonění si objektiv udržuje velmi slušné hodnoty rozlišení. Ostrost výrazně klesne až při plném zaclonění na F 22 vlivem ohybu světla na lamele clony. Objektiv navíc vyniká kvalitním dílenským zpracováním a ovládáním clony přes clonový kroužek. Celkově lze objektiv Leica D Vario – Elmarit označit za důstojného zástupce poloprofesionální třídy s nekompromisním dílenským zpracováním a velmi dobrou kvalitou zobrazení.





Funkce fotoaparátu


Živý náhled

Panasonic L1 disponuje funkcí, která byla donedávna doménou jen kompaktních fotoaparátů, živým náhledem na fotografovanou scénu přes LCD display. Většina DSLR tuto vlastnost nenabízí, protože u klasické zrcadlovky je před snímacím médiem (ať už se jedná o film, nebo o čip) lamelová závěrka a zrcátko, které odráží světlo do hledáčku. Většině fotografům tento drobný handicap nevadí, především proto, že obraz ve kvalitním hledáčku zrcadlovky je velký, jasný a reálněji zobrazuje barvy a kontrast v porovnání i s těmi nejlepšími LCD monitory. Jsou však situace, kdy fotografování „s nataženýma rukama“ má své opodstatnění. Asi nejvíce při focení portrétů, kde je důležitý oční kontakt s modelkou, nebo u focení makrofotografie blízko u země, anebo na rockových koncertech s nataženýma rukama nad hlavou.

Dalšími přednostmi živého náhledu jsou 100% pokrytí fotografované scény a živý histogram (obojí Lumix L1 podporuje). Živý náhled na Lumix L1 však má jednu vadu na kráse. Oproti Olympusu E-300 je ochuzen o druhý malý CCD digitální čip umístěný v hledáčku. Kvůli tomu nenabízí druhý režim živého náhledu, který je realizován se sklopeným zrcátkem a na LCD je promítán obraz právě z tohoto malého čipu v hledáčku. Lumix L1 nabízí jen živý náhled se sklopeným zrcátkem a zvednutou závěrkou, na LCD je tedy promítán obraz z Live-MOS velkého čipu za závěrkou. V tomto režimu není obraz v hledáčku viditelný kvůli sklopenému zrcátku.

Senzor autofocusu je však závislý na světle odraženém od zrcátka. Při aktivaci živého náhledu je však zrcátko sklopené a AF senzor proto nedostává žádné informace. Při pokusu zaostřit se zrcátko sklopí, tím pádem fotoaparát může zaostřovat. Se sklopeným zrcátkem však „oslepne“ Live-MOS čip, což znamená, že nepředává informace LCD monitoru (obraz se zmrazí). Jakmile fotoaparát zaostří, zrcátko se opět sklopí a živý náhled funguje. Díky tomuto poněkud kostrbatému způsobu může Lumix L1 spojit funkce, které se de facto navzájem vylučují: živý náhled na autofocus. Olympus na E-330 vyřešil tento problém přidáním druhého menšího čipu do hledáčku. Absenci druhého čipu u L1 nepovažujeme za nijak závažnou chybu, avšak, u fotoaparátu za cenu okolo 55.000,- fotograf mnoho kompromisů neočekává.





Hledáček

Živý náhled je bezesporu zajímavou funkcí, předpokládá se však, že fotograf bude v podstatně vyšší míře využívat hledáčku. Ten je velmi dobře umístěn na levém horním rohu zadní stěny a je vybaven kvalitní velkou gumovou očnicí. Svým zobrazením nás však hledáček spíše zklamal. Nejen, že má pokrytí jen 90 %, ale obraz v něm je malý a tmavý a to i přes použití světelného objektivu Leica. Toto je velikou chybou nejen diskutovaného Lumix L1, ale i jiných, především amatérských zrcadlovek konkurence (Canon EOS 400D, Nikon D40X, …). Pochválení si však zaslouží množství hledáčkem zobrazovaných informací: Clonové číslo, čas závěrky, zámek expozice, kompenzace expozice, indikátor zaostření, režim blesku, indikátor zápisu na paměťovou kartu a zbývající počet snímků. Snad jediná důležitá chybějící informace je hodnota ISO, kterou musí fotograf vyčíst z LCD displeje.


Vestavěný blesk

Pro osvětlení fotografované scény může fotograf u Lumixu L1 použít, díky dvoustupňové konstrukci vestavěného blesku, jak přímého, tak odraženého světla. Při slabém stisknutí tlačítka vysunutí blesku se vysune blesková hlava pod úhlem 45°, aby scénu osvítila světlem odraženým o strop. Při silnějším stisku se hlava vysune celá a míří tak přímo proti fotografovanému objektu (viz obrázek). Blesk má slušné směrné číslo Gn. 13, což sice na seriózní práci s odraženým světlem nestačí, nicméně na slabší dosvícení stínů při prudkém světle, případně v kombinaci s delším časem závěrky může být dvoupolohová hlava vítaným nástrojem pro kreativní fotografování. Konstrukce blesku bohužel zapříčinila, že ani sáňky externího blesku, ani samotný vestavěný blesk nejsou v optické ose objektivu. To může při focení přímým zábleskem (ne odraženým světlem) způsobovat ostré tmavé stíny. Např. u portrétu a aktu by pak byly velmi rušivým elementem. Sáňky pro externí blesk jsou plně kompatibilní s blesky Olympus E – systému a měly by být rovněž kompatibilní s blesky od třetích výrobců (konkrétní model a značku je třeba konzultovat v prodejně, případně potom vyzkoušet).




LCD displej

Obrazovka LCD monitoru na zadní straně fotoaparátu hraje u Lumixu L1 důležitější roli, než u běžných DSLR především kvůli živému náhledu (Live view). Výrobce proto zvolil slušné rozlišení 207tis. pixelů na panelu s úhlopříčkou 2,5“. LCD monitor má tři základní režimy zobrazování informací:

1. při fotografování přes hledáček: LCD monitor v tomto režimu zobrazuje podrobné informace o expozici (expoziční režim, hodnotu clonového čísla a času závěrky, aktivní zaostřovací bod/y, režimy měření expozice, autofocusu, sériového snímání/samospouště a blesku, dále hodnotu ISO a vyvážení bílé, indikátor baterie, aktuálně nastavené rozlišení fotografie, nastavení korekce celkové i zábleskové expozice, aktivaci stabilizace obrazu a počet zbývajících snímků na kartě), nebo je LCD vypnutý, čímž šetří kapacitu baterie.

2. přehrávání fotografií: LCD zobrazí samotnou fotografii, fotografii se základními expozičními hodnotami, nebo fotografii s expozičními hodnotami a histogramem. Poslední zmíněná varianta zobrazuje rovněž přepaly a podexpozici.

3. živý náhled (Live view): V režimu Live view může fotograf fotit „s nataženýma rukama“ konkrétní výhody a úskalí tohoto technického řešení u DSLR jsou popsána výše. LCD display v tomto režimu zobrazuje expoziční režim, hodnotu clonového čísla, rychlost závěrky, režim blesku, hodnotu ISO, nastaveného rozlišení, indikátor baterie, nastavené korekce (jen symbol +/-), aktivní stabilizace obrazu a zbývajících snímků na kartě. Přitom všechny tyto hodnoty a symboly jsou úhledně zobrazeny na podél horní a dolní strany LCD a nepůsobí proto rušivě. Změna nastavení (např. ISO, vyvážení bílé, …) probíhá přehledně na popředí, přičemž snímaný obraz se na LCD neustále aktualizuje. Jediný moment, kdy obraz ustrne, je moment, kdy fotoaparát ostří (viz výše).



Celkově lze LCD monitor hodnotit kladně. Rozlišením ani úhlopříčkou nijak konkurenci nepřekonává, údaje ale zobrazuje účelně a přehledně rozčleněné. Samozřejmostí je pak úprava jasu displaye.


Antiprachový filtr

DSLR Panasonic Lumix DMC-L1 je po vzoru Olympusu a Canonu vybaven antiprachovým filtrem. Systém je založen na bázi tří editorů ultrazvukových vln, které „sfouknou“ prach z digitálního snímače při každém zapnutí fotoaparátu. Při fotografování za běžných podmínek dokáže tento filtr zachránit hodiny retušování v PC, nespoléhejte se však na něj absolutně. Po „ofouknutí“ čipu jsou prach a nečistoty sklepány na "pásku", která je zachytí ty se tak již neobjeví na ploše snímače. Pásku je třeba po 2-3 letech nechat v servisu vyměnit. Avšak při fotografování v extrémně prašných prostorách, nebo dokonce při měnění objektivů za takovýchto podmínek doporučujeme odborné čištění v servisu.





Parametry obrazu

Fotoaparát je nabytý funkcemi, proto se dále budeme věnovat jen těm nejdůležitějším: Mezi takové zcela jistě patří nastavení všemožných parametrů obrazu. Na dnešním trhu DSLR neexistuje žádný fotoaparát, který by neumožňoval nastavení saturace, ostrosti, kontrastu a černobílého režimu. Lumix L1 dovoluje navíc nastavit barevné schéma s možnostmi: Standardní, Dynamický, Přirozený a Jemný. Dále disponuje vlastním uživatelským nastavením výše zmíněných parametrů, bohužel však jen jednoho. A také novinkou, odstupňovanou redukcí šumu. Fotograf se tedy sám rozhodne, zda chce zachovat více detailů na fotografii, či dává přednost nižší reálné míře šumu a obrazu „vyžehlenému“. To nenabízí ani nejbližší konkurent L jedničky – Olympus E-330 (Leica Digilux 3 je vybavena prakticky stejnými funkcemi jako L1, nastavením stupňovité redukce šumu tedy disponuje rovněž).


Optická stabilizace Mega O.I.S.

Lumix L1 je sice vybaven stabilizací obrazu, jedná se však o stabilizaci optickou, která je na objektivu Leica D Vario – Elmarit. Při fotografování s jinými objektivy E – systému si tedy musíme na stabilní obraz nechat zajít chuť. Praktické zkoušky prokázaly dobrou funkčnost stabilizace, která dokáže prodloužit udržitelný čas expozice až o 2 EV. V praxi je tak možno udržet z ruky až 1/10 vteřiny při ohnisku 76mm (35mm EQ).


Fotografování do formátu RAW

Většina fotografických firem bez zkušeností s formátem RAW nedokáže využít výhod, které tento formát nabízí. To však není případ Panasonicu. K Lumixu L1 je přibalen rawový konvertor Silkypix Developer Studio 2.0, který patří k nadstandardním. Bohužel fotografie ve formátu RAW zaberou na kartě celých 14 MB, na rozdíl od formátu JPEG, který zabere jen obvyklých 5 MB. Formát JPEG Vám však u Lumixu L1 nemůžeme doporučit kvůli ne příliš šťastně zvoleným algoritmům komprese. Při fotografování do formátu RAW a následné konverzi do JPEGu si fotografie zachovají mnohem více detailů, než při přímém focení do JPEGu.


Omlazen firmwarem

V březnu 2007 byl Lumix L1 doplněn o nový firmware verze 2.0. Inovace se týkají především implementace nové funkce vícenásobné expozice, speciálního režimu optické stabilizace pro tvorbu panoramat, funkce low-angle viewing pro lepší pozorovací úhly LCD displaye, funkce Hold, nová uživatelská nastavení vyvážení bílé, možnost nastavení ISO Auto i při režimech priority clony a času, inovace režimu prohlížení fotografií a funkce ověření aktuální verze firmwaru.





Kvalita obrazu


Fotoaparát může mít ideální funkční výbavu, propracovanou ergonomii a intuitivní ovládání, ale tím nejdůležitějším faktorem jsou bezesporu výsledné fotografie. Panasonic Lumix DMC-L1 je má dobré předpoklady především v podobě mimořádně kvalitního objektivu a nového obrazového procesoru Venus Engine III. Vskutku výsledné fotografie jsou bez výrazných optických vad, vyvážení bílé funguje bez sebemenších problémů a při fotografování do formátu RAW budete odměněni kvalitními fotografiemi s dobrým přenosem kontrastu, bohatými polotóny a jemnými detaily. Kamenem úrazu je však digitální šum. To je způsobeno rozlišením 7,5 megapixelů na relativně malém snímači 4/3 systému. Hladina šumu není nijak výrazná, avšak od digitální zrcadlovky za 50.000,- jsme čekali trochu lepší výsledky. Míra šumu je prakticky shodná s Olympusem E-330, s nímž má L jednička společný digitální čip. Při porovnání se zrcadlovkou s běžnou velikostí digitálního čipu (Canon EOS 30D) dojdeme k závěru, že míra šumu APS-C čipu při citlivosti ISO 3200 je srovnatelná se šumem čipu 4/3 systému (L1 a E-330) při ISO 1600. Rozdíl to není nikterak tragický, ale patrný přeci jen je. Mírně zvýšený šum tak kazí pověst jinak vpravdě profesionálnímu stroji.

Ukázková fotografie byla focena při ISO 400 s časem závěrky 1/30 sek. aclonou F 3,5.




Verdikt



objektiv Leica D Vario - Elmarit
šum při ISO 1600
rawový konvertor
kompresní algoritmy JPEGu
ovládání clony a času
blesk není v optické ose objektivu
celková kvalita obrazu
vyšší cena

Panasonic Lumix DMC-L1 vyniká nad všechny ostatní zrcadlovky (vyjma DSLR Leica Digilux 3) ovládáním kroužkem s expozičními časy a clonovým prstencem; jedinečným objektivem, dobrou funkční výbavou a propracovanou ergonomií. Kvalitu výsledných fotografií lze považovat za vynikající při fotografování do formátu RAW a s nastavením citlivosti do ISO 1000. Cena 50 tisíc korun za set s objektivem vypadá na první pohled přemrštěně. Když si však uvědomíme, že poloprofesionální zrcadlovka Canon EOS 30D (cena těla cca 29.000,-) s objektivem Canon EF-S 17-85mm IS USM (cena cca 17.000,-) stojí celkem zhruba 46.000,-, nezdá se cena Lumixu L1 nikterak přemrštěná. Nejvýraznější silné i slabé stránky fotoaparátu shrnuje jako obvykle tabulka verdikt (viz výše) a na závěr naleznete tabulku vybraných technických specifikací.


Technické specifikace: Panasonic Lumix DMC-L1
Materiál těla fotoaparátuhorní a zadní část hořčíková slitina, ostatní plast
Senzor4/3 systém, Live-MOS
Ikona Odkaz na databázivelikost: 17,3 x 13,0 mm
Ikona Odkaz na databázicelkové rozlišení: 7,9 Mpix.
Ikona Odkaz na databáziefektivní rozlišení: 7,5 Mpix.
Ikona Odkaz na databázicroop faktor (koeficient přepočtu reálného ohniska): 2x
Antiprachový filtrSupersonic Wave Filter (ultrazvukové vlny)
Obrazový procesorVenus Engine III
Poměr stran výsledných fotografií4:3, 3:2, 16:9
Rozlišení fotografií (4:3)3136 x 2352 (M), 2560 x 1920 (L), 2048 x 1536 (S)
Rozlišení fotografií (3:2)3136 x 2080 (M), 2560 x 1712 (L), 2048 x 1360 (S)
Rozlišení fotografií (16:9)3136 x 1760 (L), 1920 x 1080 (S - HDTV)
Podporované datové formátyRAW + JPEG
Ikona Odkaz na databáziJPEG (EXIF 2.2) - tři stupně komprese
Bajonetové uchycení objektivu4/3 standard, kompatibilní s E - systémem
Autofocus3-bodový
Ikona Odkaz na databázirozsah pracovních jasů AF senzoru: EV 0 - 19 (ISO 100)
Určení zaostřovacího boduAutomaticky, Manuálně
Režimy autofocusuSingle shot AF, Continuous AF (prediktivní), Manualfocus
Lampa přisvětlení AFAno, vypnutelná
StabilizaceAno,. Optická na objektivu Leica D Vario - Elmarit
Ikona Odkaz na databáziMode 1 (trvale zapnuto), Mode 2 (aktivace při expozici)
Expoziční režimy (pokročilé)P - Program automatické expozice
Ikona Odkaz na databáziA - Priorita clony
Ikona Odkaz na databáziS - priorita času závěrky
Ikona Odkaz na databáziM - Manuál
Expoziční režimy (motivové)Ne
Citlivost čipu (ISO)Auto, ISO 100, 200, 400, 800, 1600
Pracovní rozsah jasů pro hledáček0 - 20 EV (50 mm F2, ISO 100)
Pracovní rozsah jasů pro živý náhled (Live view)0 - 16 EV (50 mm F2, ISO 100)
Systém měření expozicemultisegmentový 49-zón (focení přes hledáček)
Ikona Odkaz na databázimultisegmentový 256-zón (focení přes živý náhled)
Režimy měření expoziceMultisegmentový
Ikona Odkaz na databáziCentrálně vyvážený
Ikona Odkaz na databáziBodový (z 2% plochy hledáčku)
Zámek expoziceAno, tlačítkem AE-L / AF-L spolu se zámkem zaostření
Ikona Odkaz na databáziPři namáčknutí spouště
AEB - bracketingAno, 3 snímky
Krokování expozičních hodnotpo 1/3 EV
Kompenzace expoziceod -2,0 do +2,0 EV
Rychlost závěrky60 -1/4000 sek., Bulb (až 8min.)
Synchronizační čas závěrky1/160 sek.
Hodnoty clonyv závislosti na objektivu; krokováno po 1/3 EV
Vyvážení bílé (WB)Auto, Daylight (denní světlo), Cloudy (zataženo), Shade (stín), Incandescent (jasno), Flash (blesk), Custom 1, 2 (2 uživatelské nastavení), teplota v Kelvinech (2500 - 10000 K)
Jemné doladění vyvážení bílé (WB tuning)Ano
WB BracketingNe
Barevný prostorsRGB, Adobe RGB
Parametry fotografieBarevná schéma (Standardní, Dynamický, Přirozený, Jemný)
Ikona Odkaz na databáziSaturace (5 nastavení)
Ikona Odkaz na databáziKontrast (5 nastavení)
Ikona Odkaz na databáziOstrost (5 nastavení)
Ikona Odkaz na databáziRedukce šumu (5 nastavení)
Ikona Odkaz na databáziMonochromatický režim (Standardní, Dynamický, Jemný)
Ikona Odkaz na databáziMůj Film (2 uživatelská nastavení)
Režimy sériového snímáníSingle (jednosnímkový)
Ikona Odkaz na databáziSériové H (3 snímky za vteřinu)
Ikona Odkaz na databáziSériové L (2 snímky za vteřinu)
Snímků v řadě při sériovém snímání6 ve formátu RAW, do kapacity karty ve formátu JPEG
Samospoušť2, nebo 10 sekund
Vestavěný bleskvýklopný, dvoustupňový
Ikona Odkaz na databáziTTL auto / manual
Směrné čísloGn. 13
Režimy bleskuAuto, korekce červených očí, pomalá závěrka s redukcí červených očí, pomalá závěrka, synchronizace na 2. závěrku, vynucený záblesk, vypnuto
Korekce zábleskové expoziceod + 2EV do -2EV, krokováno po 1/3 EV
Sáňky pro externí bleskAno, kompatibilní s blesky Olympus E - systému
Hledáčekpokrytí 90% z fotografované scény
Dioptrická korekceod -3 do +1 dioptrie
Informace zobrazované v hledáčkuClonové číslo, čas závěrky, zámek expozice, kompenzace expozice, indikátor zaostření, režim blesku, indikátor zápisu na paměťovou kartu, zbývající počet snímků
senzor automatické orientace snímkůAno, kompatibilní s blesky Olympus E - systému
LCD displayúhlopříčka: 2,5"
Ikona Odkaz na databázirozlišení: 207tis. Pixelů
Režim živého náhledu (Live view)pokrytí 100% fotografované scény
Ikona Odkaz na databáziAF: použitelný (aktivní při zvednutém zrcátku)
Ikona Odkaz na databáziMF: k dispozici i při přiblížení (až 10x přiblížení)
Indikace přepalů/podexpozice v náhleduAno / Ano
Paměťová kartaSD (Secure Digital), SD HC (vysokorychlostní SD)
Ikona Odkaz na databázikapacita 2 GB a vyšší
KonektoryUSB 2.0 (High Speed)
Ikona Odkaz na databáziVideo Out
Externí bateriový gripNe, ani ve volitelném příslušenství
AkumulátorAno, v balení s nabíječkou, kapacita 1500 mAh Li-Ion
Ikona Odkaz na databáziDummy battery (propojí fotoaparát se síťovým zdrojem)
Rozměry146 x 87 x 77 mm
Hmotnost bez baterií530 g
Hmotnost s baterií606 g
Hmotnost s baterií, kartou a objektivem Leica1090 g
Dodávané příslušenstvíNabíječka, Akumulátor, Očnice, krytka bajonetu, Video kabel, USB kabel, popruh, CD-ROM


Zdroje:
Fotografie a výsledky fotografických testů: www.dpreview.com
Technické specifikace: www.panasonic.com