Víte co by byla bomba? Kdyby to byl OPF snímač ;-). Ať tak či tak, rozhodně ovšem půjde o plnohodnotné "srdíčko" do další opravdové generace LX kompaktu (LX15 je víceméně trapnej). Jenomže není vůbec jisté, jestli se ještě nějakého LX někdy dočkáme.
Odpovědět1 0
Tak organický snímač by fakt bola bomba, ovšem nemyslím, že by to už mali v štádiu masovej produkcie.
Odpovědět0 0
Škoda, že si inženýři Panasoniku nepřečetli zdejší nedávno zveřejněný rozbor vlivu rozlišení a velikosti pixelů na šum.
https://www.digimanie.cz/recenze-jak-by-fotil-1-0-senzor-se-7-5-mpx-vyzkouseli-jsme-to/7109-8
Mohli si ušetřit zklamání. ;)
Samozřejmě to myslím ironicky. Jakkoliv si velmi vážím velmi fundovaných rozborů Milana Šurkaly, s jeho závěry v uvedeném článku zásadně nesouhlasím. Můj názor, byť podložený osobními zkušenostmi může být pochopitelně nedůležitý, ale co by asi mělo mít svou váhu jsou všechny ty čipy vyrobené pro speciální účely, například pro dalekohledy umístěné nejen tady na Zemi, ale také ve vesmíru.
No flame
Odpovědět0 0
Bez ohladu na ironiu, ak by si ten rozbor precitali, nasli by v nom vetu "Zatímco silné fialovění snímků je u 7,5MPx čipu vidět až při ISO 25600, u 20MPx čipu je něco takového patrného i při ISO 12800." a podla mna prave o toto im islo - aby zvysili maximalne pouzitelne ISO, pri ktorom je este mozne na fotke ziskat normalne farby.
Odpovědět0 0
A s čím konkrétně nesouhlasíš? Vše je tam podpořeno měřeními, navíc podobných článků o tomtéž v různých podobách tu bylo už několik. Větší pixely (tzn. menší rozlišení) přináší
1, méně detailů
2, nemění příliš obrazový (zejména jasový) šum na stejné ploše, ten je totiž závislý především na ploše čipu. Pro zajímavost, A7R II má dle DxO nižší šum než A7S II a když se podíváš na DPreview a jejich srovnávačky, při stejném výstupu tam opravdu není žádný znatelný rozdíl v jasovém šumu
3, přináší později fialový nádech při vyšších ISO, lepší barevnou věrnost při vyšších ISO
Se kterými z těchto tří závěrů tedy zásadně nesouhlasíš?
Odpovědět0 0
Nie je to po prvy raz, co Panasonic urobil tento krok. Pred nejakym casom tiez znizil rozlisenie v zaujme lepsej kvality fotiek, ked po 14 MPix modeli FZ100 prisiel na trh s 12 Mpix modelom FZ150. Mozno sa to vtedy tak explicitne nedeklarovalo, ze FZ150 je do horsieho svetla, ale staci pozriet recenzie - FZ150 v rawe na ISO3200 ma dokonca este o kusocek nizsi sum ako FZ100 pri ISO1600. Pokial bude taky rozdiel aj medzi 16 MPix GH5 a 12 MPix GH5s, je sa na co tesit :)
Panasonic ma obecne vo zvyku prijemne prekvapovat. Ultrazoomy s konstantnou svetelnostou (FZ20,FZ200), vreckovy ultrazoom s velym snimacom (TZ100), a teraz znovu dalsie znizenie megapixelov. Drzim mu palce nech mu tento trend vydrzi :) A tajne dufam, ze podobnu zmenu spravi aj v triede high-end ultrazoomov, napr. by mohol prist s nejakym nasledovnikom FZ2000 ktory by mal na 1" cipe 8 MPix a ovela lepsie by tym padom zvladal aj take hodnoty ISO, kde s "klasickym" 20 MPix snimacom uz beznadejne blednu farby...
Odpovědět0 0
GH5s bude zrejme veľmi zaujímavý prístroj, ktorý by mohol odstrániť zásadné nedostatky GH5. Navzdor všetkým kvalitám vo videorežime v dvoch oblastiach aktuálny model markantne zaostáva za konkurenciou, to je autofocus a lowlight.
Odpovědět1 0