14 000 za kompakt 1/2,3 senzorem? Dcera má telefon za 11000 Xiaomi 14t s 4x větší plochou snímače... Kdyby udělali kompakt za 9000 s 1" snímačem s s max 5x zoomem a rozumnou světelností, to by mě zaujalo, ale tohle si moc zákazníků nenajde.
Odpovědět2 0
to přesně nechci
Odpovědět5 0
Nedivím se :-).
Odpovědět3 0
Super, kompakt za 14 litrů, nabušený dotykový displej apod. a snímač na hov...o. Proč se proboha do těch kompaktů nedostanou vychytávky jako je quad bayer apod. jako mají telefony, to by pak byla úplně jiná liga. Takhle se s tím můžou jít vyfotit, a to doslova.
Odpovědět4 0
Přesně toto nechápu už skoro 10 let. Za 14 tisíc si běžný Franta koupí celkem slušný mobil, pokud sáhne po 2 roky starých vlajkách, tak dostane o vesmír lepší foťák, než je toto. A k tomu videokameru, co 4K zvládá při 60 nebo i 120fps. A ještě telefon se slušnou pamětí. Já v roce 2018 kupoval Panasonic G9, protože jako jeden z několika uměl 4K60. Mám ho stále, cokoli lepšího by mě s adekvátními objektivy vyšlo jako zánovní auto a to si pro "takové to běžné rodinné focení" nemůžu (a nechci) dovolit. Za 7 let žádný posun v profi kompaktech a střední třídě bezzrcadlovek.
Odpovědět1 0
"Za 7 let žádný posun v profi kompaktech a střední třídě bezzrcadlovek."
Co je pro Vás střední třída bezzrcadlovek? Podívejte se, co umí nástupce Vašeho fotoaparátu, G9 II. To je obrovský posun.
Odpovědět0 1
Právě, já si myslím, že ten technologický posun by tam možný byl, ale tím by si zabili prodeje mobilů a ostatních tříd foťáků takže jsme tam kde jsme
Odpovědět0 0
Kdo by si tím zabil prodeje mobilů, vždyť ty značky žádné telefony nedělají (s výjimkou Sony). TZ99 nic zásadního z M4/3 neohrožuje.
Odpovědět0 0
"Proč se proboha do těch kompaktů nedostanou vychytávky jako je quad bayer apod. jako mají telefony"
Protože by to znamenalo další náklady na vývoj software. Takhle jen zrecyklujete starý model, protože prodeje stejně nejsou nic moc a nepomohlo by tomu ani výše uvedené. Jediné co to ještě drží při životě je ten 30x optický zoom.
Odpovědět4 0
Ultrazoomy jsou omezené rozpočtem na vývoj a velikostí trhu. Software, který by mohl konkurovat fotomobilům, by vyžadoval podobně vysoké investice a robustní integraci AI. Trh pro ultrazoomy je menší, proto se investice do vývoje nevyplatí.
Optika je větší, složitější. Spoléhají na fyzikální kvalitu (zoom, světelnost, korekce vad). Kvůli větší optice mají ale méně místa na pokročilé výpočetní čipy a baterie, které jsou klíčové pro výkonný software. Jsou to speciálky a jejich cena musí být konkurenceschopná. Přidání špičkových výpočetních technologií by zvýšilo náklady. Pokročilé procesory a výpočetní technologie spotřebovávají značné množství energie. Mobilní telefony mají poměrně velké baterie (a nabíjejí se každý den), u ultrazoomů by to znamenalo kompromisy v rozměrech nebo hmotnosti. Čipy v mobilech jsou navržené s ohledem na chlazení v tenkých zařízeních. Ultrazoomy by musely přidat efektivní chlazení, což by dále zvětšilo tělo fotoaparátu. A spoléhají se na manuální kontroly nebo automatické režimy, které se nevyrovnají mobilním algoritmům.
Takže pro začátek vyvinout robustní AI pro zpracování obrazu a zvýšit spolupráci s výrobci čipů, například s těmi, kteří navrhují pokročilé ISP. Optimalizovat výdrž baterie - integrovat efektivní procesory a optimalizovat spotřebu energie. Zvýšit atraktivitu trhu, tj. přesvědčit zákazníky o přidané hodnotě ultrazoomů oproti mobilům.
Kombinovat výhody mobilů a zavést hybridní systémy – fyzickou kvalitu optiky doplněnou o výkonný software.
Ale pak se nedivme, že výsledek bude stát 4-5x víc než je např. uvedených 14 tisíc. Protože vstupní modely, které ještě nikdo na trh neuvedl obvykle stojí hodně peněz s vidinou reálného neúspěchu. :-)
Odpovědět0 0
"Kvůli větší optice mají ale méně místa na pokročilé výpočetní čipy a baterie, které jsou klíčové pro výkonný software... Pokročilé procesory a výpočetní technologie spotřebovávají značné množství energie. "
To je částečně pravda, ale ne úplně. Tam potřebujete výkonné ISP, ale ne zbytek (nepotřebujete 8jádrové CPU s 3-4 GHz a GPU zvládající Full HD hry). Ta spotřeba plně optimalizovaného ISP nemusí být zas až tak šílená, to nebude brát 12 W jak procesor v telefonu při hraní 3D her.
"Mobilní telefony mají poměrně velké baterie (a nabíjejí se každý den)"
To záleží, co na tom děláte. Já na telefonu spotřebuju denně v průměru asi 25-30 % baterie (včetně focení). Uvědomme si, že na tom telefonu děláte ještě spoustu jiných věcí, nemluvě o tom, že to musí napájet obří jasný 6,5"+ displej, zatímco ve fotoaparátu máte 3,0" displej s výrazně nižším rozlišením.
"Takže pro začátek vyvinout robustní AI pro zpracování obrazu a zvýšit spolupráci s výrobci čipů, například s těmi, kteří navrhují pokročilé ISP."
Tak AI tam některé fotoaparáty mají už teď, ale na tom to nestojí. Quad Bayer může fungovat velmi dobře i bez toho, je to jen trochu jiný algoritmus. Ono jde spíše o to, že dokonce i ty běžné snímače bez Quad Bayera, které tam jsou použité, umí 4K60p už od nějakého roku cca 2012 a dodnes to ve fotoaparátu asi nikdo neaktivoval (leda snad v dronech).
Ve výsledku jediné, co by se po stránce HW muselo změnit, je trochu výkonnější ISP. Věřím, že po 10 letech bude dnešní moderné ISP schopné zpracovat 4K60p levnější a úspornější než to 10 let staré schopné pracovat max. se 4K30p. Jiný algoritmus pro zpracování pixelů by také nemusel být až tak nákladným problémem. To by v podstatě stačilo.
Jasně, malý trh a z toho plynoucí vysoké fixní náklady jsou problém, ale udělat v kompaktech další významný krok není zas až taková potíž. Jak říkám, třeba jen to blbé 4K60p nechce ani výměnu snímače, ten to umí už více než 10 let, jen trochu modernější ISP, které po těch letech může být dokonce ještě úspornější než to původní.
Odpovědět2 0
"To záleží, co na tom děláte. Já na telefonu spotřebuju denně v průměru asi 25-30 % baterie (včetně focení). Uvědomme si, že na tom telefonu děláte ještě spoustu jiných věcí, nemluvě o tom, že to musí napájet obří jasný 6,5"+ displej, zatímco ve fotoaparátu máte 3,0" displej s výrazně nižším rozlišením."
Osobně bych třeba uvítal, aby (teď nemyslím jen ultrazoomy) měly dnešní fotoaparáty i vlastní OS a tam mi současný zadní displej s nízkým rozlišením moc nezachutná. Třeba na koncept modelu ZX1 od Zeisse jsem tehdy byl hodně zvědavý - implementace softwaru od Adobe (Lightroom) - proč ne? Ale to už je právě ta oblast požadavků, kde to chce výkon a solidní kapacitu na jedno nabití a aby to fungovalo dobře, jinak to člověk po slabé půlhodině editace musí zapojít do powerbanky, kterou musí vláčet s sebou. :-)
Odpovědět0 0
Takové pokusy tu byly, přičemž většinou ztroskotaly na příšerné implementaci, jsou zde ale i jiné potíže. Upload na sítě a editaci by asi někteří uvítali, nicméně to neřeší základní problém. Telefony to nad kompakty vyhrály zejména proto, že máte jedno zařízení místo dvou. Pokud už tedy máte fotoaparát, je zbytečné duplikovat funkce telefonů v něm, když totéž zvládne onen telefon. Nemá smysl dělat "nevolající telefon" z kompaktu. Tady je spíše žádoucí, aby to mělo stabilní připojení na telefon, na kterém to člověk udělá snadno od úprav až po upload (a telefon už ten velký displej a baterii má). Přijde mi zbytečné, abyste po kapsách tahal dvě velmi podobná zařízení, která budou mít velké baterky, velké displeje, a lišit se budou v tom, že jedno volá a druhé zoomuje. Ve fotoaparátu spíše komplexní OS nechcete, nějaké zálohování přes Wi-Fi na cloud ještě ano, ale komplexnější věci spíše ne.
Odpovědět1 0
GPU ve foťáku sice nepotřebujete na hry, ale pořád ho potřebujete na zpracování obrazu i videa. Ten procesůrek, co tam je, by zpracovával fotku pěkných pár minut, nemít výkonné GPU.
Odpovědět0 0
"ale pořád ho potřebujete na zpracování obrazu i videa" Na to je tam něco, čemu se říká ISP. I ten procesor v mobilním telefonu má jak GPU, tak i ISP.
Odpovědět0 0