Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic uvedl kompakt snů, model Lumix DMC-LX3

24.7.2008, Milan Šurkala, Aktualita
Společnost Panasonic představila nový high-end kompakt LX3. Ten přinese mnoho skvělých vlastností, velký čip, široké ohnisko a výbornou světelnost, vysoké rozlišení LCD displeje a bohaté možnosti volitelného příslušenství.
Nový model Lumix DMC-LX3 je pokusem společnosti Panasonic nabídnout malý kompakt s obrazovou kvalitou digitální zrcadlovky. Nabízí na kompakty obrovský 1/1,63" CCD snímač. To je sice proti zrcadlovkám stále velmi malý čip, ale existuje jen velmi málo kompaktů, které by měly snímač větší. Při volbě rozumného rozlišení 10 MPx by mohla být úroveň šumu a kvalita fotografií ve třídě kompaktů výborná. Aby kvalita fotografií šla dále výše, byly lépe odstíněny periferní obvody i šum z baterie.Dalším unikátem je objektiv. Ten nabízí sice jen směšný 2,5× násobný zoom, ale to plně vyváží jeho vlastnosti. Začíná totiž na velmi širokých 24 milimetrech. Širokoúhlé záběry pak budou hračkou. Nejdelší ohnisko je pak ale jen 60 mm. Hlavním lákadlem objektivu LEICA DC VARIO-SUMMICRON je však světelnost, která je přímo úžasná. Ta je na nejširším ohnisku unikátních F2,0, na nejdelším neméně tak výtečných F2,8. Vzhledem k velkému snímači s vysokou citlivostí a skvělé světelnosti tak bude focení ve tmě jednodušší a fotografie kvalitnější.

Procesor Venus Engine IV byl pro tento model speciálně upraven, kde speciálně zpracovává nízkofrekvenční a vysokofrekvenční šum. LCD displej má velkou úhlopříčku 3,0" a vysoké rozlišení 460 000 pixelů. Poměr stran nyní činí 3:2. Podsvícení je optimalizováno tak, že by nemělo dělat problémy ani ostré slunce a rovněž byly vylepšeny pozorovací úhly.

Nechybí pokročilé módy ostření, podpora formátu RAW a speciální tlačítko Fn pro uživatelské přiřazení funkce tomuto tlačítku dle libosti. K fotoaparátu je možno dodat bohaté příslušenství v podobě externího blesku, předsádek, filtrů nebo třeba optického hledáčku. Fotoaparát také podporuje snímání HD videosekvencí v rozlišení 1280×720 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Rozměry fotoaparátu činí 108,7 x 59,5 x 27,1 mm a váha 265 gramů. Fotoaparát se bude dodávat od září 2008.

Zdroj: TZ Panasonic
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.