Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic vyvíjí Lumix S1H, profi 6K video-foťák

1.6.2019, Milan Šurkala, aktualita
Jak naznačovaly uniklé informace, tak se i stalo. Společnost Panasonic skutečně chystá nový fotoaparát určený pro profesionální natáčení videa. Lumix S1H má umět 6K při 24p a pobere až 14EV dynamický rozsah. A nebude ani tak moc drahý.
V posledních dnech se objevovalo hodně spekulací a uniklých informací ohledně nového profesionálního videofotoaparátu společnosti Panasonic, modelu Lumix S1H s full frame senzorem. Nyní už je vše oficiální a výrobce skutečně oznámil jeho vývoj. Na finální produkt si ale budeme muset ještě chvíli počkat, ten se představí až na podzim letošního roku. A dle výrobce má jít o model, který by měl překonat veškerou konkurenci, nicméně do podzimu daleko a vypadá to, že ani Sony se nebude chtít nechat zahanbit.
 
Panasonic Lumix S1H
 
A co má tedy nový fotoaparát umět? Panasonic slibuje 6K video při snímkovací frekvenci 24p při poměru stran 3:2. Při rozlišení 5.9K s poměrem stran 16:9 to už bude 30p a klasické Cinema 4K (4096×2160 pixelů) a UHD 4K (3840×2160 pixelů) už má být k dispozici při 60p a současně i 10bitové barevné hloubce. Podporován má být i anamorfní režimu 4:3. Slíben je také velmi široký barevný gamut a dynamický rozsah díky technologiím V-Log/V-Gamut. Díky tomu dokáže 14 EV dynamického rozsahu uložit do 10bitového barevného rozsahu.
 
Zatímco Lumix S1R je určen zejména pro fotografii s vysokým rozlišením a Lumix S1 má být univerzálním hybridním přístrojem pro fotografii a video, Lumix S1H míří do výrazně odlišných sfér mimo "běžné smrtelníky" a je určený pro profesionální filmovou produkci. I přesto překvapí, že cena nebude o moc vyšší než v případě Lumix S1R a Panasonic měl ohlásit částku okolo $4000 (S1R je za $3700). Do konce roku 2020 má existovat 10 nativních objektivů L-Mount od Panasonicu, dále má fotoaparát podporovat 50 L-Mount objektivů od partnerů Sigmy a Leicy, a aby toho nebylo málo, přes adaptéry si má poradit i s objektivy Canon EF a objektivy s bajonetem PL.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.