www.digimanie.cz
>
>

Panoramatická fotografie snadno a rychle

Panoramatická fotografie snadno a rychle
, , návod
Rychlé a jednoduché pořízení panoramatické fotografie pouze s fotoaparátem, stativem a SW, který je k dispozici zadarmo. Pokud jste panorama nikdy nevyzkoušeli kvůli komplikovanosti celého procesu, je článek určen přímo vám - začátečníkům se základní výbavou.
reklama
V této kapitole si stručně pro úplné začátečníky popíšeme krok za krokem základní proces slepování fotografií - od spuštění Huginu až po finální panoramatický obraz.

Po spuštění Huginu a zavření okna s nápovědou uvidíte takovouto úvodní obrazovku:V záložkách přejděte do sekce "Obrázky":Zde provedete kliknutím na "Přidat jednotlivé obrázky" načtení fotografií, které budou tvořit výsledné panorama:Následně je důležité kliknout na prostřední fotografii celého panoramatu (v případě sudého počtu snímků vyberte nějakou fotografii přibližně ze středu) a provést její ukotvení pro pozici a expozici. U fotografie se vpravo zobrazí dva symboly "AC". "A" značí ukotvení pro pozici a "C" pro expozici. Znamená to, že tato fotografie bude brána jako stěžejní, nebude se měnit její pozice ani expozice a ostatní fotografie se budou řídit podle ní:Po ukotvení zvolíme tlačítko "Vytvořit kontrolní body" a nástroj Autopano-SIFT-C provede detekci kontrolních bodů mezi všemi fotografiemi a naváže mezi nimi příslušnou korespondenci:Proces hledání kontrolních bodů může chvíli trvat a otevře se během něj okno, jež bude provádět textový výpis, nemusíte si jej všímat. Po úspěšném nalezení bodů vám Hugin oznámí, kolik jich bylo nalezeno mezi všemi fotografiemi:Zprávu potvrďte stisknutím tlačítka "OK" a přejděte do záložky "Optimalizátor":Nyní je nutné vypočítat geometrické transformace fotografií tak, aby na sebe plynule navazovaly, provedete to jednoduše kliknutím na "Optimalizovat teď!":Po proběhnutí výpočtu optimálních geometrických transformací se zobrazí výsledek optimalizace, kde nejdůležitější hodnotou je "průměrná vzdálenost bodů" udávající orientační přesnost sesouladění. Nižší hodnota je lepší. Přesná hranice neexistuje, ale pokud bude vycházet řádově ve stovkách, není asi něco dobře. Výsledky potvrdíte kliknutím na "Ano":Teď je správný čas na první zhlédnutí panoramatu funkcí "Rychlý náhled panoramatu" a případné geometrické doladění jeho tvaru. Pokud by vám okno rychlého náhledu panoramatu nefungovalo, použijte klasický "Náhled panoramatu", který není vykreslován pomocí OpenGL a nachází se vpravo hned vedle ikony pro rychlý náhled. Rychlý náhled panoramatu naleznete zde:Otevře se vám nové okno s náhledem panoramatu. Nelekněte se, že jednotlivé fotografie nejsou dokonale prolnuty a jsou vidět jejich hranice. Bezešvé prolnutí proběhne až při finálním slepování. V rychlém náhledu panoramatu máte možnost upravit jeho tvar tak, aby bylo panorama rovně a nijak se neohýbalo či nenaklánělo.

Nejprve je potřeba panorama zbavit velké černé plochy kolem něj - to provedete tlačítkem "Přizpůsobit" v horní liště:Dojde k vystředění panoramatu a částečnému oříznutí černého okolí, jak můžete vidět na následujícím snímku:Pokud je panorama rovné, můžete okno zavřít. Častěji se však setkáte s tím, že je prohnuté a vypadá podobně jako následující dvě ukázky:


Tento tvar lze jednoduše upravit přímo v okně rychlého náhledu panoramatu. Ke geometrickým úpravám panoramatu slouží volba "Čís. transform." v horní liště:Po kliknutí na ni se vám otevře okno "Číselné transformace", kde nás bude zajímat zejména pole označené jako "Pitch", do kterého můžete číselně zadat korekční hodnoty a to jak kladné, tak záporné. Výhodou je, že při úpravě tvaru panoramatu pomocí číselných transformací nedochází ke změně vzájemné pozice snímků:Znaménko před číslem v poli "Pitch" určí, jakým směrem se bude panorama ohýbat. Zde jsem si připravil ilustraci, která vám poradí, jestli máte zvolit kladnou, či zápornou hodnotu (v případě záporné dejte před číslo "-", v případě kladné napište pouze číslo):Asi se ptáte, jak velkou hodnotu "Pitch" volit - vše záleží na tom, jak hodně potřebujete panorama ohnout, abyste se dostali do tvaru podobného obdélníku. Doporučuji začít na hodnotách nižších než 10 a poté experimentovat, než bude mít panorama žádaný tvar. Z černého okolí a nerovných hran panoramatu si nic nedělejte - obraz oříznete v klidu až po slepení celého panoramatu.

Pokud by bylo celé panorama nakloněné, můžete jej rotovat nastavováním hodnoty "Roll", případně jej horizontálně posouvat hodnotou "Yaw", opět v okně "Číselné transformace". Je možné, že se použitím číselných transformací dostane část panoramatu mimo zorné pole a zmizí - stačí znovu kliknout na "Přizpůsobit", případně si pohrát s posuvníky v okolí panoramatu.

Když jste s tvarem panoramatu spokojeni, okno rychlého náhledu panoramatu můžete zavřít a přejděte k poslední záložce nazvané "Slepovač":Zde jsme se dostali již do finále. Nelekněte se velkého množství všech možných nastavení. Většinu z nich můžete nechat tak, jak jsou v základu nastavena. Zkontrolujte si pouze, zdali máte "projekci" nastavenou na "Equirectangular". Můžete zde zadat výsledné rozlišení panoramatu, doporučuji však zvolit "Vypočítat optimální velikost", kdy se nastaví rozlišení finálního panoramatického obrazu podle jednotlivých rozlišení fotografií, které jej tvoří.

V zeleně označené oblasti stačí mít zaškrtnuté pouze "Prolnuté panorama" a ve spodní části vybrat jako formát souboru "TIFF" z důvodu nejvyšší kvality.

Ostatními volbami si hlavu zatím nelámejte a přejděte rovnou k tlačítku "Slepit!". Po zadání názvu panoramatu provede Hugin finální slepení všech fotografií do jednoho souboru. Celý proces může trvat i několik minut a nelekněte se, když bude mít finální soubor desítky až stovky MB.Pokud jste dodrželi veškerý postup od přípravy stativu, přes proces fotografování až po kliknutí na tlačítko "Slepit!", bude vypadat výsledný panoramatický obraz přibližně takto:Černý okraj stačí v jakémkoliv editoru oříznout, a pokud jste s výsledkem spokojeni, mohu vám pouze pogratulovat - vytvořili jste svoji první panoramatickou fotografii!


Pro zvídavé: práce s kontrolními body


Automatická detekce kontrolních bodu funguje většinou bez problémů. Hugin však umožňuje automaticky detekované kontrolní body mezi jednotlivými fotografiemi spravovat - dolaďovat jejich pozici, mazat je nebo přidat vlastní úplně nové kontrolní body.

Pokud vám výše uvedený postup vyhovoval a panorama je slepené korektně, nemusíte se touto podkapitolou vůbec zabývat. Jestliže jste se setkali s nepřesnostmi ve slepení fotografií nebo jste pouze zvídaví a máte celý proces rádi pod kontrolou, doporučuji pročíst tuto krátkou podkapitolu.

Zde uvedený postup by se dal zařadit mezi detekci kontrolních bodů a optimalizátor. Po vytvoření kontrolních bodů a stisknutí tlačítka "OK" nepřejdete ihned k záložce "Optimalizátor", ale podíváte se nejdříve k záložce "Kontrolní body"...Po otevření této záložky se vám zobrazí následující okno, kde si po rozbalení seznamu fotografií vpravo vyberete tu, se kterou sousedí fotografie zvolená vlevo. Fotografie jsou číslovány, takže pokud máte vlevo "0", vpravo zvolte "1", když máte vlevo "1", vpravo vyberte "2" atd...Jakmile zvolíte dvě sousedící fotografie, uvidíte na obou fotografiích jednotlivé kontrolní body, jejichž korespondenci poznáte podle číselného i barevného označení. Seznam všech kontrolních bodů je vidět vlevo dole, kde po kliknutí na jednu konkrétní dvojici bodů ji můžete smazat, případně doladit její pozici...Pokud chcete přidat vlastní kontrolní body, stačí zvolit vpravo dole "Zvětšení" 100 % a kliknutím vybrat v jedné fotografii nějaké dobře detekovatelné místo a samé místo vybrat kliknutím i na druhé fotografii. Tuto dvojici bodů přidáte do seznamu aktivních kontrolních bodů kliknutím na tlačítko "Přidat", jak můžete vidět na následujícím obrázku...Až budete s jednotlivými kontrolními body mezi všemi fotografiemi spokojeni, přejděte k záložce "Optimalizátor" a postup je již stejný jako v hlavním návodu.

Že toho bylo na vás hodně? Pojďme si vše stručně shrnout a zopakovat v poslední kapitole.
Nejnovější články
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru Lensrentals si vyrobili šílený objektiv s 270° úhlem záběru
Společnost Lensrentals je známá především jako půjčovna objektivů v USA. Zdejší zaměstnanci si ale i rádi hrají a tak se rozhodli vytvořit doslova šílený objektiv C-4 Optics 4.9mm, f/3.5 Hyper Fish-Eye, který vidí i daleko za sebe.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth Panasonic Lumix TZ95 dostává lepší EVF a Bluetooth
Druhou dnes představenou fotografickou novinkou společnosti Panasonic je kapesní ultrazoom Lumix TZ95. Ten má 20MPx senzor, 30× optický zoom a nově dostává podporu Bluetooth a např. i lepší elektronický hledáček s vyšším rozlišením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II Panasonic uvádí inovovaný ultrazoom Lumix FZ1000 II
I když je na trhu už dlouhou domu Lumix FZ2000, společnost Panasonic aktualizovala i jeho předchůdce Lumix FZ1000. Ten dostal dvojku do názvu, přináší např. vyšší rozsah clon, Bluetooth a další změny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů