Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pentax přichází s novou DSLR střední třídy K-7

21.5.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Trh zrcadlovek střední třídy je nyní obohacen o nově příchozí fotoaparát Pentax K-7. Přináší 14,6MPx CMOS snímač se sekvenčním snímáním o rychlosti 5,2 fps a mechanickou stabilizací. Nechybí podpora 720p HD videosekvencí, potěší i velký LCD displej s rozlišení 920.000 bodů.
Společnost Pentax představila svou novou zrcadlovku s označením K-7. Díky pevnému tělu z magnézia a oceli má jít o velmi trvanlivý fotoaparát, který má být odolný nepříznivému počasí a mrazuvzdorný minimálně do -10°C. Nová je také závěrka, která dovoluje časy až 1/8000 s a vydrží přes 100 tisíc fotografií.Základem je snímací čip typu CMOS. Ten je APS-C velikosti, přesněji tedy 23,4×15,6 mm a díky tomu má nová K-7 crop faktor 1,5. Celkové rozlišení je 15,1 megapixelů, efektivní rozlišení pak 14,6 megapixelů, což znamená snímky o rozlišení 4672×3104 pixelů. Nový systém DR II pro odstraňování prachu je tvořen filtrem před CMOS snímačem a má mít vyšší účinnost než předchozí systémy. Díky čtyřkanálovému čtení dat ze snímače nabízí fotoaparát 5,2fps sekvenční snímání v JPEG pro 40 snímků (nebo 15 RAWů), v neomezeném režimu je pak nabídnuta rychlost 3,3 fps. K dispozici je rovněž nová generace procesoru PRIME (Pentax Real Image Engine) II.Snímač je mechanicky stabilizován systémem SR, který dovolí prodloužit expozici zhruba o 2,5 - 4 expoziční kroky. Díky tomu, že je stabilizován snímač, je stabilizace k dispozici se všemi druhy objektivů. Novinkou je také 77segmentové měření expozice, které v závislosti na typu scény, kompozice, vzdálenosti a dalších údajů vyhodnotí ideální nastavení expozice pro co nejlepší výsledek. Přístroj je vybaven i pokročilým nastavení ostrosti, kontrastu a barevných efektů.Pochopitelně nechybí ani technologie Live View pro zobrazení náhledu na LCD displeji. Pak je využito ostření na bázi kontrastu, fotoaparát dále podporuje detekci tváří a v tomto režimu je navíc podporováno i sekvenční snímání. I do této DSLR se dostalo natáčení videosekvencí. Snímkovací frekvence 30 fps může být využita při rozlišení 640×416 pixelů, při HD formátu 1280×720 a dokonce i v poměrně netradičním rozlišení 1536×1024 pixelů. Pentax K-7 má 11 ostřících senzorů systému SAFOX VIII+, z toho 9 křížových uprostřed. Fotoaparát je vybaven i přisvětlovací AF diodou.Funkce Hyper Program dovoluje kruhovým voličem na gripu rychle přecházet mezi režimem Program AE do priority clony nebo času, zpátky se lze vrátit zeleným tlačítkem na zadní straně fotoaparátu. V manuálním režimu způsobí stisk tohoto tlačítka automatické nastavení správné expozice. Velmi zajímavé je, že režim priority clony a času byl doplněn o další režim priority citlivosti (toto má však v podstatě každý kompakt, jen se to tak nenazývá, výhodou je jen rychlé nastavování pomocí kruhového voliče).

Model K-7 je vybaven optimalizací dynamického rozsahu pro snímky s vyrovnanější expozici ve stínech a světlech. U DA a DFA objektivů je k dispozici automatická korekce zkreslení a chromatické aberace. Speciální tlačítko dovoluje navíc velmi rychle přepínat mezi snímání do RAW a do JPEG. Velký 3,0" LCD displej nabízí vysoké rozlišení 920.000 bodů (640×480 pixelů). Hledáček má 100% pokrytí a 0,92× zvětšení.

Li-Ion akumulátor D-LI90 dle výrobce postačí na pořízení 740 snímků (některé zdroje uvádí 980). Fotoaparát má rozměry 131×97×73 mm a hmotnost 754 gramů. Kompatibilní je s SD a SDHC kartami. K fotoaparátu si lze pořídit bateriový grip D-BG4, který pojme dva Li-Ion akumulátory nebo 6 AA baterií. Fotoaparát je vybaven HDMI portem. Pentax K-7 bude k dispozici od července za $1300, bateriový grip pak za $230.

Zdroj: www.dpreview.com, www.dcresource.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.