www.digimanie.cz
>
>
>
>

Pentax Ricoh uvádí APS-C kompakt GR

Pentax Ricoh uvádí APS-C kompakt GR
, , aktualita
Pentax Ricoh je dalším výrobcem, který inovuje nabídku svých kompaktů a uvádí přístroje s APS-C snímačem. Má 16MPx rozlišení a jeho objektiv se pak vyznačuje přepočtenou ohniskovou vzdáleností 28 milimetrů.
K oblíbeným
reklama
Ve stále se rozšiřující třídě APS-C kompaktů se nově objevil Pentax Ricoh GR. Tento fotoaparát je vybaven APS-C CMOS snímačem s rozlišením 16,9 megapixelů (efektivně 16,2 MPx). Podporovány jsou Full HD videosekvence s rozlišením 1920×1080 pixelů s mono zvukem. Využit je kodek MPEG-4 AVC/H.264. RAWy jsou pak zaznamenávány v DNG formátu.

Objektiv má reálnou ohniskovou vzdálenost 18,3 milimetrů, což dává po přepočtu širokoúhlých 28 mm. Zde už je pochopitelně silně subjektivní, zda bude uživatelům takto široký úhel záběru vyhovovat, obecně je 35mm objektiv o něco univerzálnější. I proto fotoaparát nabízí speciální 35mm režim (v podstatě digitální zoom s úhlem záběru ekvivalentním 35mm ohniskové vzdálenosti). Objektiv se skládá ze 7 optických členů v 5 skupinách, 2 členy jsou asférické. Světelnost F2,8 je dobrá, ale ne vynikající. Maximální hodnota 9lamelové clony je pak F16, k dispozici je však i integrovaný ND filtr.

Minimální ostřící vzdálenost činí 30 cm, v makro režimu pak 10 cm. Zvětšení dosahuje maximálně 0,2×. Ostřit je možné automaticky i manuálně, je zde i režim Full Press Snapshot, která při plném zmáčknutí spouště obejde autofokus a použije přednastavenou ostřící vzdálenost (1 / 1,5 / 2 / 2,5 / 5 metrů). Výrobce slibuje náběh i vypnutí přístroje za 1 sekundu (GR Digital IV za 1,7, resp. 2,2 sekundy) a prodlevu spouště 0,03 sekundy. Zaostření má proběhnout za 0,2 sekundy, resp. 0,4 sekundy v makro režimu (pro srovnání, GR Digital IV měl tyto časy 0,3, resp. 0,8 sekundy). Zpracování obrazu má na starosti procesor GR Engine V.

Samozřejmostí jsou všechny expoziční režimy jako priorita clony, času, plná automatika i manuál. Je zde dokonce režim TAv, což je v podstatě manuální režim expozice s automatickou citlivostí (volíte clonu i čas; citlivost je ale zvolena fotoaparátem). Citlivosti mají rozsah od ISO 100 do ISO 25600, automatika pak končí na ISO 800. Expoziční časy mohou nabývat délky 1/4000 sekundy až 300 sekund, nechybí ani bulb a time režim. Korekce expozice má bohatý rozsah od -4 EV do +4 EV, expoziční bracketing pak může nabídnout rozdíly mezi snímky maximálně do 2 EV. Interní blesk má velmi malé směrné číslo 5,4 při citlivosti ISO 100. Jeho dosah je podle výrobce 20 až 300 centimetrů při ISO AUTO. Sekvenční snímání nabídne rychlost 4 fps. Nesmí chybět různé efekty jako miniatury, retro, high-key a další, zajímavostí je však Interval Composite, který skládá více snímků s dlouhou expozicí např. pro zachycení putování hvězd na nebi.

3,0" LCD displej slibuje pozorovací úhly 160° a rozlišení vynikajících 1,23 milionu bodů. Interní paměť s kapacitou 54 MB můžete rozšiřovat SD, SDHC a SDXC kartami včetně modelů Eye-Fi. Napájení má na starosti Li-Ion akumulátor DB-65, který má vydržet na pořízení 290 snímků nebo 45 minut videa. Rozměry přístroje činí 117×61×34,7 mm, hmotnost je 215 gramů, resp. 245 gramů včetně baterie a karty. Tělo je z hořčíkových slitin. K fotoaparátu dostanete program SilkyPix Developer Studio 3.0 LE. Lze zakoupit širokoúhlou předsádku, která po přepočtu vytvoří úhel záběru jako u objektivu s 21mm ohniskovou vzdáleností. Cena má činit $800, což u nás bude po přepočtu zhruba 18-19 tisíc Kč s DPH.

Zdroj: www.dpreview.com, www.pentax.co.uk
reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2021 Doporučené fotoaparáty: září 2021
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala55 komentářů
ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB ProGrade uvedl kartu CFexpress Type A s kapacitou 160 GB
Od společnosti ProGrade Digital jsme se dočkali nové paměťové karty CFexpress Type A. Tento typ zatím využívá jen málo fotoaparátů, nabízí však vysoké přenosové rychlosti. V tomto případě až 800 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT 7Artisans uvedl objektiv 25mm f/0.95 pro APS-C a MFT
Dalším novým objektivem v nabídce společnosti 7Artisans je extrémně světelný model 25mm f/0.95. Ten je určen pro fotoaparáty se snímačem Micro Four Thirds nebo APS-C. Dovoluje tak dosažení velmi malé hloubky ostrosti.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží O novinky Canonu je zájem: přidány na seznam nedostatkového zboží
Canon před několika dny představil nový fotoaparát EOS R3 a také dva objektivy, kompaktní 16m F2.8 a telezoom 100-400mm. O novinky je velký zájem, výroba bude mít podle všeho problém, a prodlužují tak seznam nedostatkového zboží.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři Podmořské video ukazuje pestrý noční život ve Středozemním moři
Středozemní moře ukrývá nádherný a pestrý život, to ostatně dokazují i záběry fotografa jménem Alexander Semenov, který zveřejnil zajímavé snímky a videa pořízené hluboko pod mořskou hladinou u břehů Itálie.
19.9.2021, aktualita, Kateřina Hoferková