Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Pětimegapixelový minikrasavec od Umaxu

, , aktualita
Pětimegapixelový minikrasavec od Umaxu
Určitě by se našlo hodně digitálních fotonadšenců, kteří by nad fotopřístrojem od Umaxu jenom pohoršeně ohrnuli nos. Do nedávna by měli naopak příznivci anebo přímo vlastníci těchto levných a jednoduchých modelů jenom pár argumentů na obranu. Nyní se však dočkají, nakonec oba dva tábory, velice zajímavého miniaturního modelu PowerCam 850, který toho hodně umí, patří, co se týká rozlišení, do pětimegapixelové "elity" a navíc je na první pohled deignově na vysoké úrovni. Zdá se, že nejenom nové firmy pronikají na dramaticky se rozvíjející trh digitálních fotopřístrojů, ale také dosud "low-endové" společnosti začínají útočit na hájenou oblast náročnějších fotopřístrojů, kde dosud dominovali tradiční výrobci jako je Canon, Olympus nebo Minolta. Pokud to ve svém důsledku povede ke snížení ceny i těch nejkvalitnějších pětimegapixlů, pak můžeme nové aktivitě Umaxu jedině zatleskat.
Pětimegapixelový minikrasavec od Umaxu
Celokovovým stříbrným obalem získává novinka dojem seriózního fotopřístroje, který by měl jeho majitel co nejvíce ukazovat a neschovávat se s ním při fotografování, aby nebyl přistižen, co že to má za "bakelit". Novinka je navíc nejenom pěkná, ale především miniaturní, což potvrzují rozměry 94 x 63 x 36 milimetrů při hmotnosti 180 gramů. Umaxu se prostě povedl malinkatý fotopřístroj, který se může z hlediska designu beze studu podívat do očí takovým digitálním šperkům jakými jsou například Canon Digital IXUS nebo Minolta DiMAGE Xt.

Osmsetpadesátka je vybavena snímačem obsahujícím více než pět milionů obrazových buněk, přibližně 5,25 milionů. Díky tomu můžete s modelem nasnímat fotografie s maximálním rozlišením 2560 x 1920 bodů. K dispozici jsou také tři nižší rozlišení: 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost se pohybuje v rozsahu od 100 do 400 ISO a dokonce by se měla dát na určité hodnoty manuálně nastavit. Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG na paměťové karty typu Secure Digital.Navíc novinka není jenom pěkná na pohled, ale disponuje solidní optickou soustavou a také nabízí dokonce plnou kontrolu nad expozicí. Kromě automatického režimu je tak k dispozici režim s prioritou clony a času a také manuální nastavení obou těchto parametrů. Fotografování vám usnadní tři scénické režimy. Teplotu bílé byste si měli být schopni změřit manuálně, v nabídce v menu je také korekce expozice v obvyklém rozsahu +- 2EV.

Pokud se vrátíme k optice modelu, tak 850 má objektiv nabízející až trojnásobný optický zoom při rozsahu ohniskových vzdáleností od 7,2 do 21,6 milimetrů. Světelnost se pohybuje při zoomování od F2,8 do F4,7. Ostření je automatické, makro režim není k dispozici, v běžném režimu pak PowerCam ostří od třiceti centimetrů.

Přestože je tento PowerCam skutečně miniaturní, tak na jeho zadní straně objevíte 1,5 palcový barevný TFT LCD zobrazovač. Model umí také natočit videozáznam. Podle výrobce by měla mít novinka svižný start, to budeme moci ovšem posoudit až se objeví v naší redakci na testech. Tento Umax by se měl objevit na trhu již v listopadu a jeho cena by se měla vejít pod 400 eur, takže pokud bude tento minikrasavec poskytovat i slušné fotografie, najde se určitě dost zákazníků, které zaujme.

Specifikace:

Umax PowerCam 850
  • Snímač: 5,25 milionů obrazových elementů
  • Maximální velikost fotografie: 2560 x 1920 bodů
  • Objektiv: 3x optický zoom
  • LCD displej: 1,5 palcový TFT
  • Paměťové médium: SD/MMC
  • Rozměry: 94 x 63 x 36 milimetrů
  • Hmotnost: 180 gramů