Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Pixii, originální dálkoměr bez displeje

23.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Francouzi přichází s nový fotoaparátem Pixii, který má být dálkoměrem kompatibilním s objektivy pro Leica M bajonet. Nebude mít žádný displej, zásadní zde totiž bude propojení se smartphonem. Tam si budete i prohlížet fotografie.
Startup Pixii z Francie si usmyslel, že přinese revoluci do fotografování. Vše stojí na myšlence, že displej a software ve fotoaparátu zastarávají, takže nemá smysl je mít v přístroji, když je můžete "outsourcovat" na telefon. Jeho nový fotoaparát Pixii tak nemá žádný displej a fotografie pořízené přístrojem je tak nutné si prohlížet na smartphonu. Tam se také snímky mohou hned kopírovat, neboť Pixii nemá ani paměťovou kartu. Může však mít vestavěnou paměť o kapacitě 8 GB nebo 32 GB.
 
Pixii
 
Jde o dálkoměr, který je kompatibilní s objektivy pro bajonet Leica M (přes redukci i s M39). Jeho dálkoměrný hledáček má 0,67× zvětšení a zobrazuje rámečky pro 28-50mm objektivy. Otázkou ale je, zda je zastarávání displeje skutečně takový problém, aby bylo výhodnější to přenechat výhradně na telefonu (kde se sice s každou generací opravdu zlepšují displeje a v podstatě tak monitor fotoaparátu upgradujete s každou výměnou telefonu). Ono displeje u fotoaparátů jsou dnes velmi dobré a v podstatě ani není kam je posouvat dál. A prohlížení na telefonu dnes umí v podstatě všechny fotoaparáty. Podobně je to i se softwarem, to se přeci dá řešit i u dnešních fotoaparátů novým firmwarem nebo nahráním nové aplikace do telefonu.
 
Pixii
 
Další informace o fotoaparátu jsou docela skoupé. Víme, že má CMOS snímač s hodně velkými 5,5mikrometrovými pixely a globální elektronickou závěrku (netrpí tedy na rolling shutter efekt). Má nativní citlivost ISO 200 a celkový rozsah od ISO 100 do ISO 6400. Dynamický rozsah dosahuje 60 až 90 dB a umí pracovat s 12bitovými daty. Jakou má úhlopříčku a rozlišení, to výrobce neřekl. Parametry by ale mohly napovídat čipům značky CMOSIS, např. APS-C modelu CV12000 s 12MPx nebo 4/3" čipu CV8000 s 8 MPx.
 
Ovládání fotoaparátu je z větší části manuální, to se týká např. ostření a volby clony. Pokud jde o expoziční čas, ten už lze nechat i na automatice. Pixii je vybaven procesorem ARM a využívá bezdrátového rozhraní Wi-Fi 802.11b/g/n a Bluetooth 4.2 (lze upgradovat na 5.0). Li-Ion akumulátor má napětí 7,4 V a kapacitu 1000 mAh (model NP-FW50 používaný např. ve fotoaparátech Sony). Nabíjí se přes USB rozhraní. Tělo je hliníkové a má rozměry 138×79×33 mm, váží 460 gramů včetně baterie. Cenu a dostupnost novinky zatím neznáme.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.