Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2004: S čím se vytáhli u Nikonu

18.2.2004, Michal Spáčil, aktualita
Další z řady článků představující novinky z PMA 2004 tentokrát bude patřit firmě Nikon. Kromě očekávané SLR zrcadlovky D70 a osmimegového CoolPixu 8700 přináší Nikon kompakty, objektivy a různá praktická udělátka.
1. Nikon D70

Z očekávání nástupu Nikonu D70, digitální SLR zrcadlovky s výměnnými objektivy a s cenou pod 1000 dolarů na trhy jsou pokročilí amatéři nervózní již nějaký ten měsíc. O vážném konkurentovi Canonu EOS 300D jsme již na Digimanii psali vícekrát, naposledy v článku ze dne 29.1.2004, stejně jako o kitovém objektivu, který pro něj Nikon vyvinul.





Můžeme stručně zopakovat, že D70 je založen na šestimegapixelovém snímači typu DX, který má mnoho společného s CCD použitém v o mnoho dražší zrcadlovce D100. Z ní je navíc odvozeno i tělo D70ky. Bajonet typu Nikon F umožňuje využít všechny (s několika nepodstatnými vyjímkami) objektivy stávajícího kinofilmového systému a samozřejmě i objektivy vyvinuté již pro digitální technologii.

Pro objektivy určené původně pro kinofilm ovšem musíme počítat se změnou ohniskové vzdálenosti, neboť DX snímač zdaleka nedosahuje rozměrů kinofilmového políčka. To odpovídá známé teorii Nikonu, podle níž dochází u velkých CCD snímačů k poklesu světelnosti vlivem příliš šikmo dopadajících paprsků, což prý nevadí kinofilmu, ale CCD ano. To je velký námět do diskuse - vždyť konkurenční Canon nic takového netvrdí a ani se tím neřídí.

2. Nikon Coolpix 8700

Tato osmimegová EVF zrcadlovka také není na Digimanii žádným nováčkem. Za cenu blízkou tělu Nikonu D70 nabízí Coolpix 8700 desetinásobný zoom s dobrou světelností a makrem již od 3 cm.





Pětibodový autofokus s přisvícením, průběžné doostřování, manuální ostření, BSS selector (funkce automatického výběru nejostřejšího obrázku), AE-BSS (to je totéž, ale zaměřené na rovnoměrnou expozici) a další funkce ukazují, že hlavním tahounem CoolPixu 8700 není jen osmimegový snímač. Více viz náš článek.

3. Nikon Coolpix 2200

Tento dvoumegový kompakt nepřináší podle našeho názoru proti předchozímu typu Coolpix 2100 mnoho nového. Po prostudování jeho specifikací zveřejněných při příležitosti PMA 2004 je dokonce těžké přesně říct, v čem je proti svému předchůdci "apgrejdován". Předchozí Coolpix 2100 však právě recenzujeme a k naší spokojenosti jde o příjemný kompakt, z nějž je možné - s výhradou malého rozlišení 2 Mpix - při dobré vůli dostat i lepší fotografie než obligátní rodinku u moře.




Objektiv poskytuje trojnásobný optický zoom v rozsahu 36 - 108mm při světelnosti F2.6 - F4.7. Přístroj je, jak se stalo u kompaktních Nikonů zvykem, vybaven patnácti scénickými režimy, které zčásti vynahrazují nemožnost manuálního nastavení expozice. Ostatně přístroj je určen hlavně pro ty, kteří se s nějakým nastavováním clony a času nemají v úmyslu zaobírat. Co ovšem musíme u tohoto produktu vyzdvihnout, je sympatický a ergonomický design, který i přes nepopulární plastové provedení působí odolně a robustně. A jedna "pecka" na závěr - pro tento a tvarově shodné kompakty (Coopix 2100, 2200, 3100, 3200) bude k dispozici vodotěsné pouzdro pro fotografování pod vodou.





4. Nikon Coolpix 3200

Další kompaktní fotoaparát se zdánlivě od výše popsaného modelu Coolpix 2200 liší jen v jedné, ale zato významné drobnosti - poskytuje třímegapixelové rozlišení. Rozdílů je ale více. Především je to rozsah zoomu posunutý proti Coolpixu 2200 více do telesféry: 38-115mm. Dále má kupodivu o něco menší deklarovaný rozsah vestavěného blesku - 0.4 - 3.4 m. Jeho dvoumegový bratr dosáhne bleskem o třicet centimetrů dále. CCD snímač je o něco větší, čímž se vysvětluje posun v ohnisku. O dalších rozdílech nevíme a nejspíš ani žádné nejsou.




5. Nikon Coolpix 4200 a 5200

Tyto dva modely představují stylovější a lépe vybavenou variantu výše uvedených kompaktů Nikon Coolpix 2200/3200. Jak již napověděla čísla, jde o čtyř- a pětimegové přístroje, tentokrát v kovu, proti 220/3200 výrazně tenčí a stylověji zpracované. Disponují 3násobným optickým zoomem, pohání je Li-Ion akumulátor a úložištěm dat je SD karta. Kromě ní ovšem lze v případě nouze ukládat snímky do 12MB interní paměti.




Stejně jako u předchozích dvou Coolpixů myslel Nikon na všechny potápěče :-) a připravil i voděodolné pouzdro pro fotografování pod vodou. Totožné je i množství scénických režimů, tj. patnáct. Za zaznamenání stojí maximální ISO 400 (doufejme že příliš nešumí). Krátce řečeno, jde o dva typické stylové kompakty.



6. Nikon AF-S DX 18-70 mm F3.5-F4.5 G IF-ED

Nový objektiv řady DX Nikkor pro digitální fotoaparáty, určený pro CCD snímače typu DX, má v přepočtu na kinofilm rozsah 27 - 105 mm a je tedy oproti srovnatelnému konkurenčnímu 18-55 zoomu od Canonu silnější v oblasti tele. Bude dodáván jako kitový pro Nikon D70 a tím prozrazuje své určení pro pokročilé amatéry či poloprofesionály (ať už to znamená cokoliv).


Jde o první objektiv této třídy, nabízený ve formátu DX, vybavený širokým rozsahem ohniskových vzdáleností. Efektivně doplňuje dva stávající objektivy AF Nikkor – je menší a lehčí než prodávaný model AF 28–105 mm. Na druhé straně nabízí větší rozsah ohniskových vzdáleností než obdobně velký AF Nikkor 18–35. Protože jsme již o něm na Digimanii psali, odkazujeme zájemce na náš článek ze dne 30.01.2004.

7. Nikon Speedlight SB-600

Blesk navržený a určený speciálně pro Nikon D70 a D2H implementuje množství "bleskových" technologií, jako je Advanced Wireless Lighting, plná spolupráce s fotoaparátem při měření expozice a dalších výpočtech je samozřejmostí. Kdo se jako uživatel neúčastnil posledních několika let ve vývoji fotoblesků, s údivem zjistí, že se z již tak dost složitého tématu stala věda sama pro sebe.




Výhody to ovšem přináší na obě strany: pokročilá automatika umožní snímat expozičně správné fotografie bez velkého nastavování, kdo však chce využít blesk jako svébytný nástroj kreativní práce, může si pohrát s volitelnými parametry.

8. Nikon CoolWalker MSV-01

CoolWalker, ”studený chodec” :-) od Nikonu, je dalším z řady personálních úložišť digitálních dat. Tentokrát je přístroj vybaven 2,5" TFT monitorem a menu, které se dle výrobce velmi snadno ovládá, což je snad základní požadavek na veškerou elektroniku, která má rychle a spolehlivě fungovat v terénu, na lovu fotografií. Přístroj je kompatibilní s hlavními obrazovými formáty (JPEG, TIFF) a rovněž formátem NEF (Nikon Electronic Format), což je speciální nekomprimovaný formát Nikonu (varianta RAW). Přístroj rovněž ”přežvýká” Motion JPEG a zvukový nekomprimovaný WAV.




CoolWalker je vybaven 30 GB paměťovou kapacitou,snímky lze přenášet pomocí slotu pro paměťové karty Compact Flash I/II, adaptéry umožňují číst data rovněž z paměťových karet SD, MMC, SM a MS.

K dispozici jsou funkce celoobrazovkového přehrávání snímků, jako je otáčení snímků, zvětšení výřezu snímku, zobrazení histogramu a EXIFu. ”Kapesní archivář” umožňuje taktéž přímo zobrazit snímky na televizoru nebo projektoru. Tato funkce je dnes standardem u digitálních fotoaparátů, i když autor tohoto článku nikdy neviděl na vlastní oči nikoho, kdo by ji častěji využíval. Jistě se však může hodit ve chvíli, kdy není k dispozici PC. Pro tento případ lze COOLWALKER ovládat pomocí dálkového ovladače.

CoolWalker ukládá data na interní pevný disk, což je energeticky poměrně náročná součástka. Nikon použil pro napájení aparátu vlastní akumulátor EN-EL6, který vydrží pohánět přístroj v plné práci po dobu jedné a půl hodiny.

Dobu, po niž snímek uložený v přístroji vydrží, aniž by došel úhony, označil výrobce jako ”roky”. Tak dlouho jistě nikdo snímky v přenosném zařízení skladovat nebude, ale je příjemné při archivaci snímku vědět, že vývojáři zohlednili i časté otřesy, které mobilní archív postihují, a byli si vědomi, že získané snímky mají leckdy pro uživatele cenu zlata. Více viz náš článek ze dne 4. 2. 2004.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.