Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PMA 2006: Čtveřice soních novinek

2.3.2006, Marek Kuřina, aktualita
Ani Sony nemůže chybět u až nečekaně bohatě prostřeného stolu, jaký se objevil na výstavě PMA. Firmy tam sice představují neskutečné množství novinek, některé jsou ovšem pouze kosmetickými upgrady předcházejících verzí, což potvrzuje například inovace zajímavého ultrazoomu Cyber-shot DSC-H1 v podobě novinky H2. Bude ovšem také nová H5, která má o milion navíc a navíc ještě velký třípalcový displej. Nezapomeneme ani na nová Wéčka, tedy modely DSC-W70 a DSC-W100.
H2 + H5

Sony se rozhodla udělat hned dvě nové verze zajímavé H1-čky, které se ovšem od původní jedničky liší relativně málo. Možná méně nápadná, ovšem o to důležitější, je změna na postu výrobce objektivu, protože ten již není firemní, ale přímo od Carla Zeisse, což by mělo zaručit vysokou laťku kvality. Pokud se vrátíme k řeči čísel, tak model H2 je vybaven Super HAD CCD snímačem (typu 1/2,5"), který disponuje přibližně šesti miliony obrazových buněk (maximální rozlišení snímku je 2592 x 1944 bodů), u há pětky už do stejně velkého snímače napěchoval výrobce dokonce 7,2 efektivně využitelných milionů buněk (maximální rozlišení snímku je v tomto případě 3072 x 2304 bodů). Ovšem až v praxi uvidíme, co to udělá s hladinou šumu na snímcích. Předchozí tvrzení nabývá na významu ještě více, pokud vám prozradíme, že snímače v obou modelech nabízí maximální citlivost až 1000 ISO (!). To je oproti H1 skutečný pokrok (ta uměla jen 400 ISO), ovšem teprve poznáme, jestli je v mezích zákona, tedy snesitelné hladiny šumu.
Optika je u obou novinek identická: objektiv Carl Zeiss Vario-Tessar disponuje rozsahem ohniskových vzdáleností od 36 do 432 milimetrů (v přepočtu na kinofilm) při světelnosti F2,8 – F3,7. Obě novinky jsou opět vybaveny optickou stabilizací obrazu, tedy technologií Super Steady Shot fungující na principu pohybu čoček, kterou oceníte zejména při snímání na dlouhém konci dvanáctinásobného optického zoomu. Navíc by proti rozmazaným snímkům měla zakročit technologie automaticky razantně zvýšující se citlivosti snímače při snímání ve zhoršených světelných podmínkách, což ovšem nemusí být vždy výhra, protože tak sice někdy získáte relativně ostrý snímek, jenž bude ovšem pravděpodobně dosti zrnitý.V režimu Makro můžete snímat již ze vzdálenosti dvou centimetrů od fotografovaného objektu. Za klad určitě považujeme, že zmíněný 12x optický zoom lze použít i při natáčení videozáznamu, a to v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů rychlostí až 30 snímků za sekundu (ve formátu MPEG VX). Z hlediska funkčního nabízí modely všechny "klasické" expoziční režimy (A, S, P, M) a sedm přednastavených scén. Nechybí ani možnost nastavení vyvážení bílé, několik režimů automatického ostření (například kontinuální AF) a také manuální ostření. Nově objevivší se tlačítko korekce expozice vám umožní snadno a rychle přímo nastavit nastavit správnou expozici, zvláště v kombinaci se zobrazením reálného histogramu na displeji.Přestože jsou obě novinky téměř designově shodné a mají stejné rozměry (107,8 x 81,4 x 91,2 milimetrů) i hmotnost (438 gramů), tak model H5 nabízí třípalcový barevný LCD displej, který má rozlišení 230 tisíc pixelů, zatímco levnější novinka H2 má „pouze“ 2,5 palcový. Fotoaparát Cyber-shot H2 bude dostupný od dubna, model Cyber-shot H5 až od května, a to za předpokládané ceny 12 respektive 14 tisíc korun.

W70 + W100

Ještě si v krátkosti představíme dvojici vrcholových zástupců řady W, tedy šikovných kapesních automatů, které v podobě modelu W100 dospěly až do osmimegapixelové kategorie. Se stovkou tedy nasnímáte fotografie v maximálním rozlišení až 3264 x 2448 bodů, CCD snímač tohoto modelu pak umožňuje nastavit manuálně citlivost až na hodnotu 1250 ISO, což je na kapesní modely nezvykle vysoká hodnota a vzhledem k velikosti snímače (1/1,8") opět vyvolává otázku, jak moc zrnité budou snímky pořízené při hodnotách ISO od 400 výše? Uvidíme, naděje umírá poslední... Oba modely mají opět objektivy Carl Zeiss a jde tentokrát o trojnásobné optické zoomy při pouze průměrné světelnosti (F2,8 - F5,2). Pozitivní je určitě přítomnost přisvětlovací lampy urychlující ostření ve zhoršených světelných podmínkách.Snímky lze ukládat na paměťové karty Memory Stick Duo (případně Memory Stick PRO Duo) nebo přímo do interní pamětí (64 MB u modelu Cyber-shot W100 a 58 MB u modelu Cyber-shot W70). Oba modely také podporují rychlé rozhraní USB 2.0 a standard PictBridge pro přímý tisk na kompatibilních fototiskárnách. K modelu Cyber-shot W70 si můžete dokoupit podvodní pouzdro umožňující snímání pod hladinou až do hloubky tří metrů. Cyber-shot W100 bude na dostupný již v dubnu, model Cyber-shot W70 pak v květnu za předpokládanou cenu 10 respektive 12 tisíc korun.