Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Po troše oživení prodeje fotoaparátů dle CIPA dále padají

3.4.2018, Milan Šurkala, aktualita
Statistiky CIPA v polovině roku 2017 ukazovaly oživení trhu s fotoaparáty, nicméně jak se zdá, už je tomu zase konec a posledních pár měsíců prodeje fotoaparátů zase padají. Meziročně vzrostly jen CSC fotoaparáty.
Všichni víme, že prodeje fotografické techniky znatelně klesají, což se týkalo zejména digitálních kompaktů. Na růžích ustláno ale nemají ani jiné kategorie přístrojů. Nejnovější statistiky CIPA z letošního února ukazují, jaká je aktuální situace na trhu.
 
Měsíční prodeje fotoaparátů dle CIPA
 
Zde se můžeme podívat na vývoj za poslední zhruba dva roky od února 2016 až do února 2018. Celkové prodeje se propadaly zejména v létě roku 2016. Vidíme také to, že loni došlo k nemalému propadu v lednu a únoru, což se letos opět opakuje, jenže tentokrát je to z ještě nižších čísel (ta letošní jsou o zhruba o čtvrtinu nižší než loni, přibližně 1,38 milionu proti 1,85 milionu, stejně tak loňský listopad byl 2,16 milionu proti předloňskému s 2,64 milionu). U samotných kompaktů nicméně např. propad proti loňskému únoru činil 44 %.
 
Jde dobře vidět to, že za propady mohou především tyto kompakty.  Prodeje zrcadlovek klesají mírněji a nejsou tak vrtkavé, u CSC spíše prodeje lehce rostou. U všech kategorií ale poslední tři měsíce znamenají cestu dolů proti předchozím měsícům (DSLR sice v únoru rostly, ale v rámci předchozích měsíců jde stále o pokles).
 
Prodeje fotoaparátů za 12 měsíců
 
Trend ale bude podstatně lépe vidět na plovoucích součtech prodejů za předchozích 12 měsíců (číslo za únor 2018 tak obsahuje vše od 3/17 do 2/18, podobě třeba číslo u 5/17 obsahuje součet měsíců od 6/16 do 5/17). Vidíme, že zatímco čísla vzniklá z větší části roku 2015 (např. 3/15-2/16) sahají někam ke 35 milionům, za rok 2016 bylo prodáno už jen necelých 25 milionů kusů fotoaparátů a podobné číslo za uplynulých 12 měsíců platilo až do léta. Poté prodeje stoupaly a např. podzim 2016 až podzim 2017 už atakoval hodnotu 27 milionů.
 
Už to vypadalo, že se prodeje fotoaparátů konečně zvedají ode dna. Pak ale graf začal opět klesat, což znamená, že v daném měsíci bylo prodáno méně fotoaparátů než v tomtéž měsíci před rokem. Nyní jsme tak na 24,1 milionu prodaných fotoaparátů za předchozí rok. Loni to touto dobou bylo 24,3 milionu. Zatím jsme se tedy opětovně dostali na loňská čísla a uvidíme, zda pád bude pokračovat nebo se trh oživí jako loni.
 
Zajímavé je ale to, že ačkoli kompakty v posledních měsících utrpěly obrovské ztráty, rok 2017 pro ně byl v součtu stále poměrně dobrý. Za předchozích 12 měsíců (3/17-2/18) bylo prodáno 12,6 milionu kompaktů, v minulém roce stejný ukazatel (3/16-2/17) hovořil o tomtéž čísle. Největší ztráta tak zasáhla paradoxně zrcadlovky, které jako jediné v letošním únoru rostly. U DSLR došlo k propadu z 8,4 na 7,5 milionu kusů. V případě CSC pak hovoříme o slušném nárůstu z 3,4 na 4,0 milionu. Přitom CSC už na tom byly i lépe. Pro CSC fotoaparáty také hovoří to, že jejich průměrná cena na kus je o něco vyšší než u zrcadlovek.
 
Celkové prodeje za celou dobu
 
Poslední snímek jen uvádí celou problematiku do kontextu doby. Opět jde o součty za předchozích 12 měsíců (tzv. plovoucí součet). Byla období 12 měsíců, kdy prodeje fotoaparátů dosahovaly více než 120 milionů, přičemž okolo 110 milionů z toho dělaly kompakty. Ty jsou dnes na desetině a fotoaparáty celkově zhruba na pětině rekordního množství z let 2009 až 2011.
 
Zdroj: cipa.jp


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.