www.digimanie.cz
>
>
>

Podzimní kýčovka nadšeného fotografa. Druhá.

Podzimní kýčovka nadšeného fotografa. Druhá.
, , aktualita
Možná jste si všimli, že loni nevyšlo z mé strany vůbec žádné pojednání o podzimní kýčovce. Ani jedno. Nic. Nula. Všimlo si toho i pár mých pravidelných, řekl bych až skalních čtenářů, kteří mi taky nenapsali. Tak dobře, tady máte článek alespoň zpětně!
reklama
Nedávno jsem ve vlnách internetu pojednával o marketingových lžích, spojených s fotografickým nadšením. To je poměrně nepodstatné. Jen mě fascinovalo, že spousta lidí měla najednou energii donekonečna a poslední kapky virtuální krve obhajovat svou pravdu, jaké funkce do foťáku patří a nepatří. Konkrétně kolem živého náhledu na zrcadlovkách to vypadalo opravdu krvavě.

Je mi upřímně jedno, co mám všechno ve foťáku navíc za featury. (Možná až na moment, kdy jsem jisté slečně svěřil do ladné ručky svůj 5D Mk II, načež se dožadovala zobrazení všech dostupných efektů v náhledu a já, ve své nekonečné profesionalitě neměl tušení...) Ale klidně bych se přiklonil na stranu nevrlých, starých puristů, jejichž náboženství odmítá cokoli nad automatickou kalkulaci expozice. A ultras možná i to. Líbí se mi design klasických dálkoměrů a nekonečné nabídky na displeji kompaktů mi přijdou asi tak roztomilé, jako zbytečné plácání falešných kamarádů - moderátorů komerčních rádií, kteří neustále touží po vašich názorech na jejich fejsbuku, zatímco vy jedete tříhodinovou štreku autem a raději byste si dali něco odpočinkové, instrumentální hudby.

No, ono se to nesmí přehnat. Loňského podzimu jsem takhle jednou mrkl z ona a zdálo se, že nebude až tak úplně marně, na nějakou tu podzimní kýčovku. Maje zrovna vysoce umělecké ambice a ještě o něco vyšší stav lenosti tahat celý batoh s digitálním vybavením, čapl jsem z výstavky staré techniky jen oblíbený Zenit 11 a vyrazil vyhlížet z Branických skal. Byl o trochu větší chládek, než jsem předpokládal, ale aspoň barevně svět ve večerním světle nevypadal marně. Nebylo kam spěchat, nikde nikdo a tak jsem v klidu rekognoskoval terén s vnitřní představou klasika, hledajícího inspiraci pro životní záběr. Nebudu vás napínat, oku lahodící scenérii jsem našel při pohledu dolů ze skály na obrazce, způsobené přímo pohlednicově podzimně barevným listím. Letecký pohled, to je ono!


Zenit na výletě


(...to není ono, ale abyste mi ty historky věřili!)Snímek z čipu velikosti setiny mexického dolaru. Možná.


Poučen z předchozích nezdarů s pokaženým expozimetrem, odhadl jsem okolní světlo, pohladil objektiv po clonovém kroužku, pootočil voličem času o tři kliky doleva s rozvahou optiku ladícího hollywoodského odstřelovače, natáhl a... Však to znáte, psal jsem to už minule... A nakonec tedy i vyfotil parádní leteckou podzimní kýčovku, v dokonalých barvách večerního světla, dopadajícího na ještě dokonaleji barevné, od sytě červeného, přes oranžové, po zářivě zlatavé listí... Na dokonale černobílý film.

Když mi to, po osmnácti vteřinách uměleckého nadšení, došlo, cvakl jsem to samé na osm mega v mobilu, sedl do auta a zamířil domů. A z rádia se cestou linuly nikým nerušené tóny odpočinkové, instrumentální hudby...

Celé čtyři kilometry.
Nejnovější články
Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8 Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8
Sainsonic rozšířil nabídku svých objektivů o světelný manuální Zonlai 22mm f/1.8, který je nyní dostupný pro čtyři různé CSC bajonety včetně Fujifilmu X. Určen je nanejvýš pro APS-C velikost senzoru.
20.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ
Canon nedávno uvedl novou základní full frame zrcadlovku EOS 6D Mark II. Přináší snímač s 26MPx rozlišením a technologií Dual Pixel AF. Nabídne GPS modul i odolnou konstrukci. Jak si povede v našem testu?
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala47 komentářů
Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM
Canon má v nabídce základní full frame zoomovací objektiv EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM, který poskytuje rozumný zoom, optickou stabilizaci i krokový motorek pro tiché ostření vhodně zejména pro video. Podívejme se mu podrobně na zoubek.
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky
Společnost Ricoh přišla s aktualizovanou verzí své roadmapy připravovaných objektivů Pentax pro K-Mount. Ta odhaluje 8 nových objektivů, které se objeví v následujících dvou letech pro APS-C i full frame zrcadlovky.
18.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography
Dnes hodně populární online kurzy největších profíků, tzv. masterclass, spouští další ze známých fotografů, Steve McCurry. Ten je znám především svou slavnou fotografií afgánské dívky. Jeho kurz bude na Masters of Photography.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře