www.digimanie.cz
>
>
>

Podzimní kýčovka nadšeného fotografa

Podzimní kýčovka nadšeného fotografa
, , fejeton
Spousta fotografů se, jako každým rokem s příchodem listopadu, dala do opěvování fotogenického podzimu. Barevné listí, prosvětlené nízkým sluncem, ranní mlhy, bla bla, kdesi cosi. Kdepak je to v reálném světě? Kolik se vám letos povedlo podzimních kýčovek?
reklama
Začátkem podzimu jsem se vypravil na víkend do Sazburgu, kde se modré nebe, ostré slunce a žloutnoucí listy samy předháněly v utváření kompozice ideálního podzimního snímku. Nebyla až taková zima, odpoledne se dalo prosedět u kávy a dortíku na zahrádce v historické uličce, opodál vyhrával osamělý houslista a až na otrávené pohledy fotograficky nenadšeného doprovodu se svět tvářil všeobecně krásně.

To máme tři dny. V mém reálném světě pracovně naplněného pražského života jsem možná pár dalších slunečných výjimek přehlédl, ale bezpečně si pamatuji mnoho pohledů z okna, kdy za ním nebylo vidět žádné sluncem prosvětlené listy. Tedy žádné listí. Ani větev, ani věžák, co stojí naproti o dvacet metrů dál. Novináři se předháněli, kdo neprůhledný vzduch vykreslí v děsivějších barvách, ale ani to širší obecenstvo nějak nezaujalo. Otrlý Pražák si na zastávce tramvaje zanadává do mlhy a připálí další cigáro. Ale co nadšený fotograf?


Jo!

...mám podzimní kýčovku!


Cestou podvečerním městem jsem tu a tam vyfotil očima rychlého chodce v kuželu lampy (s představou jemného máznutí a hrubého zrna analogové fotky), z mlhy se hrozivě řítící tramvaj na dveře mého vozu (přičemž vyděšeným pohledem jsem se dostal na nevídanou clonu) a při další imaginární street fotce osaměle bloumajícího důchodce v naší ulici už jsem už o rozjásanou náladu podzimního focení přišel úplně. Kde jsou sakra ty barvy podzimu?

Vynechal jsem víkendové bloumání s fotografy po Praze a raději vyrazil ze smogového mraku do středočeských pustin. S sebou digitál, analog, fotomobil, stativ a čokoláda na nervy. Daleko za městem slunce skutečně vylezlo zpoza mraku, náladově nasvítilo dlouhé, štětinaté šlahouny uschlých travin u cesty, prosvítilo poslední neopadané listnáče a vymalovalo dlouhé stíny dřevěné ohrady, za níž se opodál s noblesou procházel párek koní. Asi tak dvě stě fullframových milimetrů. Opřený o ohradu jsem tu duši léčivou scénu vydržel pozorovat dlouho. Po pár týdnech bílé tmy jsem jen vychutnával genius loci, v tichém světě daleko od magistrály. Ticho, které si nezasloužilo rušit rachotem závěrky. Zamkl jsem v autě digitál, analog i mobil a jen s čokoládou vyrazil pěšky přes kopec. Čistě ze zvědavosti, co je za ním.

Každý rok se s končícím létem utěšuji blížícím se potenciálem na ukázkovou, přehnaně barevnou podzimní kýčovku. Snad kvůli mlsné lenosti, snad kvůli čistě sobeckému kochání se zázračně rozjasněnou přírodou těsně před zimou jsem letos takovou nestihl. Zase.
Nejnovější články
Leica uvedla stylový V-Lux Explorer Kit Leica uvedla stylový V-Lux Explorer Kit
Německá Leica představila další stylový set jednoho ze svých fotoaparátů. Tentokrát jde o velký ultrazoom V-Lux (typ 114) s 16× optickým zoomem v edici Explorer Kit se speciální brašnou i popruhem.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nikon ohlásil finanční výsledky, dobré i u fotoaparátů Nikon ohlásil finanční výsledky, dobré i u fotoaparátů
Také společnost Nikon zveřejnila své finanční výsledky za poslední čtvrtletí. Ukázalo se, že velké množství lidí čekalo na Nikony Z6 a Z7, což poslalo prodeje fotoaparátů značně dolů. Přesto se společnosti docela daří.
13.11.2018, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Olympus znovu padá, divize fotoaparátů je ve ztrátě Olympus znovu padá, divize fotoaparátů je ve ztrátě
Společnost Olympus pro nás opět nemá dobré zprávy. Ani toto čtvrtletí nebylo lepší než to v minulé roce a tentokrát se divize fotoaparátů propadla dokonce do ztráty. A kupodivu za to nemohou kompakty.
13.11.2018, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
7Artisans představuje 35mm F5.6 objektiv pro drony 7Artisans představuje 35mm F5.6 objektiv pro drony
Výrobce objektivů 7Artisans obohatí trh o nový model v podobě objektivu 35mm F5.6. Jak je vidno, světelnost zde rozhodně není prioritou. Tou je co nejlepší obrazová kvalita např. pro leteckou fotografii a drony.
12.11.2018, aktualita, Milan Šurkala
Benro uvedlo pokročilý 3osý gimbal RedDog R1 Benro uvedlo pokročilý 3osý gimbal RedDog R1
Společnost Benro uvádí na trh nový 3osý gimbal RedDog R1, který dokáže stabilizovat fotoaparáty a kamery ve třech různých režimech. Dovoluje také natáčet v klasickém úhlu i při snímání od země.
12.11.2018, aktualita, Milan Šurkala