Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Portrétní objektiv Busch Glaukar F3.1 se vrací

19.7.2017, Milan Šurkala, aktualita
Máme zde další znovuzrození starého objektivu pomocí kampaně na Kickstarteru. Tentokrát jde o pevný portrétní objektiv Glaukar 97mm F3.1, který vychází z někdejšího Glaukaru 3.1/210 pro 4"×5" fotoaparáty.
Na Kickstarteru se objevila další kampaň, která má přivést k životu jeden z velmi starých objektivů. Nový objektiv Busch Glaukar 97mm F3.1 Anastigmat vychází z Glaukaru 3.1/210. Ten byl určen pro formát 4"×5", takže pro použití na full frame musela být jeho reálná ohnisková vzdálenost zkrácena z 210 mm na nynějších 97 mm (úhel záběru činí 25°). Světelnost F3,1 zůstala zachována. Maximální hodnota 12lamelové irisové clony činí F22. Chlubit se má přirozeným přechodem z ostrých ploch do bokehu.
 
Busch Galukar 97mm F3.1
 
Objektiv se skládá z pouhých tří optických členů ve třech skupinách, přitom má nejen na svou dobu překvapivě dobře korigované nejrůznější optické vady jako je astigmatismus nebo chromatická aberace. Ostření je manuální, minimální zaostřovací vzdálenost je pak 1,5 metru. Chybí jakékoli elektrické kontakty, nedochází tedy ani k přenosu informace o cloně. Objektiv má na délku zhruba 80 mm ve verzích pro zrcadlovky a okolo 85 milimetrů pro CSC fotoaparáty (to mi ale vzhledem k jejich krátké vzdálenosti mezi čipem a bajonetem přijde jako zvláštní a mělo by to být zhruba o 2-2,5 cm více). Průměr je pak 73 milimetrů. Hmotnost objektivu se pak pohybuje okolo 410 gramů.
 
Ilustrační fotka z Glaukaru 97mm
 
Přestože objektiv vypadá, že je z mosazi, ve skutečnosti je z hliníku. Zbývá posledních pár kusů za $749, můžete si však pořídit i kusy s nízkými sériovými čísly za příplatek. Cena objektivu po ukončení kampaně bude okolo $2000. Dodávky prvních kusů by měly proběhnout v dubnu 2018, běžná dostupnost je pak plánována na léto. K dispozici bude pro bajonety Nikon, Canon, Sony (zde není jasné, zda A, FE nebo oboje), Fuji, MFT, Leica M a Leica T.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.