Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Používáme filtry na digitálních fotoaparátech II

10.12.2004, Petr Svoboda, článek
Tentokrát se seznámíme s méně užívanými filtry, které však také mohou být poměrně užitečné. Půjde o neutrálně šedé filtry včetně přechodové varianty, různobarevná sklíčka a přidáme i něco navíc...
Neutrálně šedý filtr
Tento filtr je občas také nazýván filtr s neutrální hustotou či ND (neutral density). Omezuje množství světla, které prochází objektivem a aniž by nějak posunul barevné spektrum, celkově ztmavuje obraz. Při koupi takovéhoto filtru se často setkáte s hodnotou udávající tmavost filtru, zpravidla bývají hodnoty od 0,2 do 0,8. Čísla odpovídají procentům úbytku světla.


různé neutrálně šedé filtry

A k čemu se neutrálně šedý filtr používá. Především tam, kde nemůžete jinak dosáhnout dostatečně malé hloubky ostrosti nebo tehdy, nejste-li schopni zajistit dostatečně dlouhý čas expozice. Ve své podstatě je filtr jakousi dodatečnou clonou.



bez filtru



s ND filtrem

Přechodový filtr
Filtrů s barevným přechodem (lineárním nebo kruhovým) by se dala najít spousta, nejčastější je však kombinace s neutrálně šedým filtrem. Přechodový neutrálně šedivý filtr vám dovolí ztmavit a tedy i zesytit určitou část scény (například oblohu), přičemž pozvolný přechod způsobí, že bude snímek stále vypadat přirozeně. Přechod by tedy v tomto případě bylo potřeba nasměrovat na horizont. Přechodové filtry se také často používají pro vyrovnání světel a stínů v záběru – digitální snímač má totiž dynamický rozsah zhruba jen čtyři expoziční stupně. Ztmavení části obrazu filtrem tak dovolí se do tohoto úzkého rozsahu vejít.


modrý přechodový filtr


bez filtru


s filtrem

Protože je u přechodového filtru naprosto nutné podle scény správně nastavit, kam má přijít barevný přechod, často se s běžně šroubovanými filtry vystačí. S velkou výhodou se dá použít systém firmy Cokin, i když není zrovna nejlevnější. Filtry Cokin jsou totiž čtvercové a upevňují se před objektiv pomocí originálního nástavce. Filtr pak můžete nejen otáčet, ale i různě povytahovat, takže přechod nastavíte přesně tam, kam je potřeba.


systém firmy Cokin

Barevné filtry
Různobarevná skla měla svůj obrovský význam v éře klasické (filmové) fotografie, kdy šlo o naprosto nejpoužívanější filtry. S příchodem digitálních technologií a následných softwarových úprav se pak tyto filtry téměř vytratily – dnes je celá řada digitálních fotografů, kteří jejich používání dokonce málem odsuzují. Pravda je, že skutečně není problém stejné či podobné triky provést snadno v počítačovém programu, na druhou stranu jsou některé filtry více než osvědčené, a dáte-li na rady starých filmových profíků, určitě kvůli tomu horší fotografie produkovat nebudete.



Nejčastěji se barevné filtry používají ve fotografii černobílé. Například žlutý filtr zvýrazňuje modré tóny, tedy oblohu, na které pak mnohem více vyniknou oblaka. Protože však černobílá fotografie nemá ve spojitosti s digitálními přístroji velkou popularitu, posuneme se dál.

Další skupina barevných filtrů barví fotografie jen jemně, posouvají barevné spektrum směrem k chladnějším nebo častěji teplejším odstínům. Téměř legendou z filmové éry jsou barevné filtry s označením 81a/b. Používá j celá plejáda profesionálních fotografů, takže si na ně naše oko dostatečně zvyklo a vnímáme jimi posunutý obraz velmi dobře.



bez filtru

s filtrem (81B)

Brýle – zajímavé provizorium
Kdo by chtěl trošku zaexperimentovat, má možnost vyzkoušet jako filtr obyčejné brýle. Když oberete své kamarády, zjistíte, že nabídka je poměrně zajímavá – můžete si vybrat brýle dioptrické, sluneční, nebo dokonce brýle s přechodovým efektem. Výsledek vždy bude tak trochu nečekaný a asi toto není cesta, kudy se ubírat plánovitě a pravidelně, rozhodně ale může vést k velmi zajímavým až překvapivě dobrým výsledkům.

Pro ilustraci jsou použity obrázky z katalogu výrobců filtrů, společností Marumi a Tiffen.