Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Přehled výrobců fototiskáren

29.9.2008, Michal Učeň, článek
Dnes se budeme věnovat předním výrobcům fototiskáren, s kterými se můžeme na českém trhu setkat. Součástí výčtu samozřejmě bude i jejich aktuální nabídka a rozdělení produktů do modelových řad. Budete si tak moci udělat obrázek o aktuálním stavu na trhu a získáte přehled v dostupném sortimentu fototiskáren.
Přestože fototiskárny patří k poměrně specifickému typu produktu, na trhu máme celkem hojný počet výrobců, kteří se jimi zabývají. Velkou část tvoří samotní výrobci digitálních fotoaparátů, kteří berou fototiskárny jako příslušenství ke svým produktům. Zbývající část pak zahrnuje výrobce tradičních tiskáren.


Agfaphoto


Začneme postupně dle abecedního pořadí společností Agfaphoto, která popravdě není na českém trhu příliš významná. Jedná se o německou společnost, která se mimo jiné zabývá výrobou digitálních fotoaparátů, videokamer a rámečků.



V nabídce této společnosti naleznete dva modely fototiskáren, které využívají klasickou termosublimační metodu tisku. Rozdíl mezi těmito produkty je zejména v přítomnosti 2,4" LCD displeje, který je implementován u varianty AP 2700. Na trhu můžete nalézt tyto produkty i pod značkou Sagem, další označení je pak ale stejné. Zajímavé je, že je na českém trhu cena modelu AP 1100 (cca 2400 Kč s DPH) bez displeje vyšší než u AP 2700 s displejem (cca 1300 Kč s DPH).


Termosublimační fototiskárny Agfaphoto AP 1100 a AP 2700

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Agfaphoto.


Canon


Jako další se podíváme na společnost Canon, která je jedním z hlavních hráčů na poli fototiskáren a vlastně tiskáren vůbec. Základní rozdělení produktů je podle typu tisku. Kromě tradičních inkoustových modelů Pixma a laserových i-Sensys jsou zde také dvě řady fototiskáren. Jedná se o kompaktní termosublimační fototiskárny Selphy a profesionální Pixma Pro s pigmentovým inkoustovým tiskem až ve formátu A3. Canon má vůbec asi největší nabídku fototiskáren, které zasahují téměř do všech produktových řad. My se zaměříme především na ty termosublimační, uvedeme si však modely zaměřené na tisk fotografií i z ostatních kategorií.



Jako první se podíváme na kompaktní fotografické tiskárny řady Selphy. Jedná se o jedny z nejúspěšnějších modelů, ostatně Canon jich nabízí celou řadu a tak je zde zastoupena prakticky každá kategorie i cenová relace. Termosublimační fototiskárny ještě můžeme pomyslně rozdělit do dvou kategorií s označením ES a CP.

První zmíněná ES zahrnuje v současné době tři modely pro náročné uživatele, které nabízí nejen kvalitní tisk s rozlišením 300 x 600 dpi, ale i LCD displej, základní možnosti editace a přípravu na bezdrátové propojení s fotoaparátem (nutné dokoupit adaptér). Všechny tři tiskárny jsou velmi podobné a mají charakteristický vzpřímený vzhled. Cenově se také moc neliší, ES1 seženete za cca 3700 Kč s DPH, ES20 za cca 3500 Kč s DPH a nejdražší ES2 za cca 3850 Kč s DPH.


Termosublimační fototiskárny Canon Selphy ES1, ES20 a ES2

Kousek níže jsou cenově postaveny modely řady CP, které mají typický tvar malé krabičky s LCD displejem. V současné době chytá Canon i levnější modely bez displeje, ovšem ty ještě nejsou na českém trhu dostupné (snad kromě dokovacích stanic pro konkrétní digitální fotoaparáty). Na výběr jsou tedy nyní čtyři modely CP740, CP750, CP760 a CP770, které nabízí v podstatě podobné funkce a liší se pouze v drobnostech. Vyniká snad jen CP770 se svým tvarem v podobě kbelíku, na jehož dně lze přenášet potřebné doplňky a spotřební materiál. Od vyšší třídy ES mají tyto tiskárny nižší rozlišení 300 x 300 dpi a trošku ochuzené možnosti editace. Cena hodně závisí na konkrétním obchodě, třeba nejlevnější CP740 můžete pořídit třeba za 1500 Kč s DPH nebo klidně i za 2600 Kč s DPH. Již zmíněný model CP770 pak koupíte za cenu kolem 3400 Kč s DPH.


Termosublimační fototiskárny Canon Selphy CP740, CP750, CP760 a CP770

U Canonu ovšem výčet fototiskáren těmi termosublimačními nekončí. Najdete zde totiž celou řadu inkoustových tiskáren Pixma, které jsou určeny buď pouze na tisk fotografií nebo jsou případně univerzální. První dvě fototiskárny Pixma mini220 a mini260 jsou vlastně velmi podobné termosublimačním, umožňují totiž tisk maximálně ve velikosti 15 x 10 cm a mají opět tvar malé krabičky s displejem. Místo fotopapíru a pásky se v tomto případě využívá klasického inkoustu ve čtyřech barvách, rozlišení je pak 9600 x 2400 dpi a tisk jedné fotografie trvá 59 sekund.


Inkoustové fototiskárny Canon Pixma mini220 a mini 260

Asi nejpřijatelnější variantou pro běžné uživatele, kteří chtějí tisknout i běžné dokumenty, je řada Pixma iP s modely iP1800, iP2600, iP3500 a iP4500. Jedná se vlastně o klasické tiskárny, které zvládnou jak kancelářské úkoly, tak i fotografický tisk nebo třeba potisk CD a DVD disků. Fotografickou kvalitu zajišťuje pět náplní, rozlišení pak dosahuje až 9600 x 2400 dpi. U vybraných modelů je dokonce možný i automatický oboustranný tisk. Uživatele kromě univerzálnosti potěší i nízká cena, která se pohybuje od 1000 do 2200 Kč s DPH.


Inkoustové tiskárny Canon Pixma iP1800, iP2600, iP3500 a iP4500

Speciální kategorii v inkoustových tiskárnách od Canonu tvoří dvojka Pixma iX4000 a iX5000, které zvládnou i větší formát A3+. I přes kvalitní tisk v takto velkém formátu dokonce s technologií ChromaLife100 pro prodloužení životnosti je pořídíte za 7000, respektive 9500 Kč s DPH.


Inkoustové tiskárny Canon Pixma iX 4000 a iX5000

Mobilní inkoustové tiskárny Pixma iP90v a iP100 se mohou pyšnit hmotností do 2 kg, navíc je lze koupit i s dobíjecí baterií. Nebudete tedy odkázaní na připojení k elektrické síti. Ceny se u modelu iP90v pohybují kolem 5600 Kč s DPH, u iP100 pak kolem 6500 Kč s DPH. Inkoustový tisk zajišťuje tentokrát pět náplní.


Přenosné inkoustové tiskárny Canon Pixma iP90v a iP100

Úplně do jiné cenové relace patří dvě profesionální inkoustové tiskárny Pixma Pro9000 a Pro9500. Za cenu 14800 Kč, respektive 19500 Kč s DPH, dostanete už opravdu schopnou tiskárnu s deseti pigmentovými inkoustovými náplněmi a tiskem až do formátu A3+. Tyto modely jsou však už určeny pro profesionály a velmi náročné uživatele.


Profesionální inkoustové fototiskárny Canon Pixma Pro9000 a Pro9500

Jednou z variant jsou u Canonu ještě multifunkční zařízení, které v sobě mívají integrované funkce a vlastnosti fototiskárny. Kromě kopírování a skenování je tak možné díky až sedmi inkoustovým barvám vytisknout i velmi kvalitní fotografie. Protože se jedná už o docela jiný typ zařízení, uvedeme si jako příklad pouze jeden model a to Pixma MP830. S cenou kolem 8700 Kč s DPH se jedná o kvalitní All-in-one tiskárnu jak pro domácnost, tak třeba i do menší firmy.


Multifunkční fotozařízení Canon Pixma MP830

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Canon.


Epson


Výrobce Epson patří opět do kategorie firem, které mají tiskárny jako jednu z hlavních oblastí svého zájmu. Zaměřuje se sice spíše na kancelářský tisk, ovšem je možné zde najít i inkoustové fototiskárny a multifunkční zařízení, které tisk fotografií zvládnou velice dobře. Základní dělení sortiment je na inkoustové tiskárny pro obecné použití, integrované tiskárny All-in-One, fotografické inkoustové tiskárny, inkoustové tiskárny pro firmy, laserové a multifunkční laserové tiskárny, jehličkové tiskárny a velkoformátové inkoustové tiskárny. V široké nabídce ale bohužel chybí termosublimační tiskárny.



My se podíváme hlavně na kategorii fotografických inkoustových tiskáren. Ty nabízejí kvalitní tisk fotografií díky použití více inkoustů. První dva modely Stylus Photo R285 a R800 patří s cenou 2400 a 8300 Kč k těm dostupnějším, nabízejí tisk ve formátu A4 šest barevných inkoustů.


Inkoustové fototiskárny Epson Stylus Photo R285 a R800

Za vyšší cenu od 9500 do 19000 Kč je pak možné sehnat tiskárny se speciálními inkousty Epson UltraChrome K3, které zaručují prodlouženou životnost fotografií. Tisk je pak možná až ve formátu A3+. Nejdražší model R2880 dokonce využívá pro správné barevné podání osm inkoustových náplní.


Inkoustové fototiskárny Epson Stylus Photo 1400, R1900, R2400 a R2880

Mezi univerzálními zařízeními od firmy Epson můžete najít také kombinace fototiskáren s kopírkou a scannerem. Výhodou je komplexní řešení a u některých modelů i cena, například níže uvedený Stylus Photo RX585 stojí cca 2900 Kč s DPH.


Multifunkční fotografické zařízení Epson Stylus Photo RX585


Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Epson.


Hewlett-Packard


Velmi významným výrobcem na poli tiskáren je i Hewlett-Packard. V nabídce lze najít celou řadu produktů, ovšem z našeho pohledu zde chybí termosublimační tiskárny. Nicméně HP je nahradilo podobnými modely, které jsou určené na tisk fotografií a mají i podobné rozměry. Dělení sortimentu tiskáren u produktů pro domácí využití je na pět základních kategorií - barevné inkoustové, speciální inkoustové, mobilní inkoustové, barevné laserové tiskárny a černobílá multifunkční zařízení a zařízení All-in-One.



První série produktů se zaměřuje na kompaktní inkoustové fototiskárny, které jsou těm termosublimačním velmi podobné. Jejich výhodou je tisk speciálním inkoustem, který ihned po tisku zaschne a měl by i prodloužit životnost fotografie. Inkoustové náplně mají samozřejmě také výhodu ve variabilních nákladech. V nabídce jsou čtyři modely, které se liší i maximálním rozměrem, který je zde buď 15 x 10 cm nebo 18 x 13 cm. Oproti termosublimačním tiskárnám je zde i výhoda v rychlosti tisku, který je třeba u modelu Photosmart A530 pouhých 27 sekund. Cena se mírně liší model od modelu, začíná na 1400 Kč a končí nad hranicí 2600 Kč s DPH.


Inkoustové fototiskárny HP Photosmart A320, A520, A530 a A630

Ve stejné řadě produktů najdeme i lepší inkoustovou fototiskárnu Photosmart A820, která se už ale prezentuje jako profesionální fotografické centrum. Pyšnit se může formátem až 18 x 13 cm nebo dokonce širokoúhlým 10 x 30 cm. K úpravám slouží rozměrný dotykový LCD displej o úhlopříčce 17,7 cm, což už stačí i na pokročilou editaci bez využití počítače. Cena je pak už poměrně vysokých 4700 Kč s DPH, ovšem dostanete za ně kvalitní fototiskárnu s širokými možnostmi editace.


Fotografické centrum HP Photosmart A820

Další tiskárny od HP už vypadají jako klasické tiskárny pro domácí použití, rozdíl je ovšem v možnosti využití více náplní pro kvalitní fotografický tisk. Čtyři modely Photosmart Pro pak zvládnou tisk až ve formátu A3+, přičemž tisk takto velké fotografie trvá cca 90 sekund. Klasických 15 x 10 cm pak zvládnu už za 10 sekund, což můžete využít při tisku většího množství fotek. Cena je samozřejmě vyšší a pohybuje se od 8000 do 16000 Kč s DPH.


Inkoustové fototiskárny HP Photosmart Pro B8300, B8550, B8800 a B9180

Řada tiskáren D5000 zahrnuje několik inkoustových modelů s možností tisku i přímo na CD/DVD disky. Kromě toho je samozřejmý i tisk fotografií a to díky čtyřem inkoustům. Ceny nejsou nijak vysoké, například model D5460 stojí cca 2500 Kč s DPH.


Inkoustové fototiskárny HP Photosmart D5300, D5060, D5460

Opět univerzální jsou tiskárny z řady D7000. Vedle dotykového displeje je zde i výhoda tisku až šesti inkousty, což zaručí lepší barevné podání fotografií. Využít můžete také kromě klasických kancelářských formátů právě i klasických 15 x 10 cm. Cena je opět přijatelná, příkladem může být model D7360 za 3500 Kč s DPH.


Inkoustové fototiskárny HP Photosmart D7400, D7300, D7200, a 7900

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Hewlett-Packard.


HiTi


U nás je taiwanská společnost HiTi poměrně neznámá, fototiskáren od ní mezi běžnými uživateli moc nenajdete. Vzhledem k zaměření pouze na termosublimační tiskárny má ale pravděpodobně velmi kvalitní produkty, kterým se dostává využití i v komerčním využití.



Některé modely je možné sehnat i u nás, oficiální zastoupení samozřejmě ale v ČR není. Specifický tvar všech tiskáren se úplně liší od klasických fototiskáren. Tři modely mají navíc dálkové ovládání s LCD displejem, což u ostatních výrobců nenajdeme. Cena závisí na konkrétní tiskárně, třeba S400 stojí cca 2400 Kč s DPH.


Termosublimační fototiskárny HiTi Photo Printer S400, 631PS, 641PS a PhotoShuttle

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti HiTi.


Fujifilm


Společnost Fujifilm je u nás momentálně známá jako výrobce pokročilých ultrazoomů, v příslušenství ovšem lze nalézt i dvě termosublimační fototiskárny. Jedná se tedy spíše jako doplněk sortimentu, to však neznamená, že by se jednalo o špatné produkty.



Design obou modelů je prakticky totožný, liší se pouze ovládáním a přítomností LCD displeje u QS-70. Rozměr je klasických 15 x 10 cm, nechybí čtečka paměťových karet a u zmíněné QS-70 také základní editace a přidání efektů. Cena QS-7 je cca 1900 Kč , QS-70 pak pořídíte za cca 2500 Kč včetně DPH.


Termosublimační fototiskárny QS-7 a QS-70

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Fujifilm.


Kodak


Velmi známý výrobce fotoaparátů Kodak sice už není na špičce ve svém oboru, ovšem pomalu se jeho pozice na trhu vylepšuje. Sortiment příslušenství zahrnuje také tiskárny, kromě dvojice termosublimačních modelů je možné koupit i multifunkční zařízení. Zajímavé jsou také dokovací stanice, které umožňují konkrétním modelům fototaparátů od Kodaku spojení s okolními zařízeními, tisk a dobíjení baterie.



Typický tvar malé krabičky mají oba modely termosublimačních tiskáren Photo Printer 300 a 500. Na první pohled se liší v LCD displeji, který u levnější verze chybí. Podle toho jsou opět ovlivněny možnosti editace. Cena verze 300 je cca 1700 Kč, u dražšího modelu 500 pak už 4900 Kč včetně DPH.


Termosublimační fototiskárny Kodak Photo Printer 300 a 500

V nabídce má Kodak také multifunkční zařízení All-in-One, jako příklad si uvedeme model EasyShare 5300 s LCD displejem s úhlopříčkou 3" a šesti inkoustovými náplněmi. K dispozici jsou ještě další tři modely, u nás je ale bohužel tento typ zařízení od Kodaku prakticky nedostupný.


Multifunkční zařízení Kodak EasyShare 5300

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Kodak.


Lexmark


Pouze okrajově se fototiskárnami zabývá i společnost Lexmark. Jedná se o jednoho z významných výrobců kancelářských řešení a podle toho jsou uzpůsobeny i produktové řady, kterých je hned devět. Pro nás jsou však zajímavé pouze barevné inkoustové a foto tiskárny a případně ještě tiskárny All-in-One.



Klasické inkoustové tiskárny řady Z je možné osadit šesti inkousty, které zajistí kvalitní fotografický tisk. Model Z2420 má navíc integrované Wi-Fi, takže se nemusíte zabývat složitým propojováním v rámci domácnosti či firmy. Cena je navíc velmi příjemných 1600 Kč s DPH.


Inkoustové fototiskárny Lexmark Z1320, Z1420, Z2320 a Z2420

Multifunkční zařízení sice nenabízí většinou tisk tak dobrý, jako specializované fototiskárny, ovšem máte zase spoustu jiných výhod. Lexmark nabízí celou řadu produktů tohoto typu, navíc je možné některé z nich opět připojit k síti pomocí integrovaného Wi-Fi. Sortiment zahrnuje asi 16 modelů tohoto typu, jako příklad jsme vybrali novinku Lexmark X4975, která teprve bude uvedena na trh.


Multifunkční tiskárna Lexmark X4975

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Lexmark.


Olympus


Společnost Olympus je mezi fotografy dobře známá jako jeden z předních výrobců fotoaparátů. V nabídce je však i příslušenství, mezi kterým nechybí ani fototiskárny. Velký výběr ovšem nečekejte, zastoupen je pouze jeden levný model a jeden dražší. Pro komerční využití je také nabízen kiosek s možností tisku z paměťových karet a dalších médií.



Starší model malé kompaktní tiskárny P-S100 je už na českém trhu těžko k dostání, jedná se ale v podstatě o jednoduchou termosublimační tiskárnu s rozlišením tisku 306 dpi a maximálním rozměrem fotografie 15 x 10 cm.


Termosublimační fototiskárna P-S100

Do úplně jiné kategorie pak patří druhý model P-440. S cenovkou 18000 Kč s DPH je jasné, že se jedná o profesionální fototiskárnu s možností tisku až ve formátu A4. Opatřena je sice pouze 1,8" displejem, výhodou je ale zase rychlost tisku, protože A4 máte hotovou už ta 75 sekund.


Profesionální termosublimační fototiskárna P-440


Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Olympus.


Panasonic


Panasonic je známý jako výrobce produktů domácí zábavy, mezi kterými nechybí i kvalitní digitální fotoaparáty. Zákazníkům je samozřejmě dobré poskytnout podporu i v podobě příslušenství a tak spatřily světlo světa dva modely určené na tisk fotografií.



Stejně jako u jiných společností se jedná a velmi podobné termosublimační modely lišící se velikostí displeje a možností editace fotografií. Jiná je samozřejmě také cena, u levnějšího modelu KX-PX2EX je 3000 Kč a dražší KX-PX20EX 5500 Kč včetně DPH. Maximální velikost fotografií je klasických 15 x 10 cm, možné je ovšem vytisknout i širokoúhlé 18 x 10 cm.


Termosublimační fototiskárny Panasonic KX-PX2EX a KX-PX20EX

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Panasonic.


Polaroid


Aktuální novinkou na trhu je kapesní minitiskárna od společnosti Polaroid s názvem PoGo Instant Mobile Printer. Společnost vlastně ani jiné fototiskárny nevyrábí, prorazit ale může svojí inovativní technologií ZINK. Využívá opět tepla a nahřívání speciálního papíru, který posléze mění barvu.



Na našem trhu sice není fototiskárna PoGo příliš dobře dostupná, v některých obchodech ji ale už sehnat můžeme. Výhodou jsou miniaturní rozměry 12 x 7,2 x 2,3 cm a integrovaná Li-ion baterie, takže můžete na cestách nebo třeba přímo na večírku zanechat ostatním památku v podobě malé fotografie o rozměru 5 x 7,2 cm. Výhodou je rozhraní Bluetooth (samozřejmě zde najdete i USB), takže lze vytisknout třeba i snímky z mobilního telefonu. Cena tiskárny je pak u nás cca 3200 Kč, speciální papír pak téměř 200 za 30 kusů fotografií.


Kapesní fototiskárna Polaroid PoGo

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Polaroid.


Sony


Posledním významným výrobcem fototiskáren na českém trhu je společnost Sony. Ta tiskárny samozřejmě prodává hlavně díky svému zaměření i na fotoaparáty, nicméně nejde o žádné doplňkové nekvalitní zboží. V nabídce jsou hned čtyři modely s podobným designem, které se odlišují hlavně v LCD displeji.



Zevrubný popis modelů jednotlivých výrobců v postatě zahrnoval prakticky stejné parametry, tedy aspoň co se termosublimačních tiskáren týče. U Sony je to také podobné, ovšem je zde jedna zajímavá novinka. Jako u téměř všech fotoaparátů a videokamer je zahrnuta funkce Face Detection, tedy detekce tváře. Ta při rozpoznání obličeje na snímku upraví parametry obrazu tak, aby byl co nejlepší. Zajímavostí je u dvou dražších modelů také možnost propojení s televizorem přes HDMI a prezentace fotografií ve vysokém rozlišení. U televizorů Bravia je pak také možné využít dálkové ovládání.


Termosublimační fototiskárny Sony DPP-FP65, DPP-FP75, DPP-FP85 a DPP-FP95

Více informací o produktových řadách a jednotlivých modelech můžete nalézt na stránkách společnosti Sony.