Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy, Sony jde díky A7 nahoru, Nikon dolů

6.12.2015, Milan Šurkala, aktualita
CSC fotoaparáty a zrcadlovky patří do kategorie fotoaparátů s výměnnými objektivy. Zde se poslední dobou hodně daří společnosti Sony, která navyšuje tržní podíl. Naopak Nikon docela výrazně padá směrem dolů.
Na internetu se objevila zajímavá čísla od IDC ohledně prodejů fotoaparátů s výměnnými objektivy za loňský rok 2014. Nejde tedy už zrovna o nejnovější čísla, přesto neuškodí se na ně podívat. Celkově se mělo jednat o 14,7 milionu prodaných kusů fotoaparátů. Ve vedení je společnost Canon, která má 43,3% tržní podíl, což znamenalo zlepšení o 0,1 procentního bodu.


Prodeje fotoaparátů s výměnnými objektivy za rok 2014


Na druhém místě se stále drží Nikon se 32,1 %, ale to znamená propad o 2,5 procentního bodu (tj. propad podílu o 7 %), což je poměrně dost. Naopak Sony si polepšilo o 0,9 procentního bodu na nynějších 13,0 % (tj. o více než 7 %). Daří se i dalším výrobcům, kteří si polepšili z 10,1 % na 11,6 %.

Předpoklady tvrdí, že trh CSC fotoaparátů bude nadále růst a v Německu by měl být letos o 150 % větší než v roce 2012, v USA se pak předpokládá nárůst o 80 %. Pokud jde o Sony, zástupci společnosti se vyjádřili, že celou fotografickou divizi drží především full frame CSC Sony A7 (v nejrůznějších verzích), který se začal vyvíjet v roce 2012. Bez této řady fotoaparátů by divize fotoaparátů Sony patrně nebyla v takovém růstu a naopak by možná už ani neexistovala.

Otázkou nyní zůstává, zda Nikon a Canon stihnou zareagovat na stávající situaci. Sony se navíc nesnaží o vysoké prodeje techniky jako takové, ale o vyšší marže a produkci fotoaparátů, kde je zisk na kus mnohem vyšší. Proto tu máme mnoho nových fotoaparátů řady RX a A7, které navíc rozhodně nepatří k nejlevnějším. O podobnou strategii se snaží např. i Fujifilm se svou řadou X (ať už jde o kompakty nebo CSC) a Olympus (zejména řadou OM-D).

Zdroj: nikkei.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.