Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Profesionální kompakt Nikon Coolpix P7000

8.9.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Po dlouhé době Nikon inovoval svou řadu profesionálních kompaktů fotoaparátem Nikon Coolpix P7000. Ten má velký 1/1,7" čip s rozlišením 10 megapixelů a objektiv se 7,1× optickým zoomem a stabilizací. Nechybí ani optický hledáček.
Předchozí Nikon Coolpix P6000 nebyl právě velký úspěch. Malý zoom a nijak výjimečná světelnost se zbytečně vysokým rozlišením ani zdaleka nestačila na konkurenční PowerShoty řady G od Canonu. Nejnovější Nikon Coolpix P7000 to má ale změnit a PowerShot G11 v boji porazit. Předpoklady k tomu rozhodně má. Používá velký 1/1,7" CCD čip s rozlišením 10 megapixelů, pravděpodobně tentýž, který je použit i u nového PowerShotu S95.



V otázce objektivu nabízí ještě využitelnější 7,1× optický zoom v rozsahu od širokoúhlých 28 mm do velmi slušných 200 mm. Coolpix P7000 tak bude patrně nadmíru univerzální přístroj. Světelnost F2,8 na nejširším ohnisku je dobrá, F5,6 na nejdelším ale už tolik nadšení nevzbudí. Pokud to ale opět srovnáme s G11, pak patrně bude mít velmi podobný průběh světelnosti do 140mm ohniska s tím, že nový P7000 bude mít bonus v delších ohniscích. Makro je k dispozici od dvou centimetrů, ostřit je možno i manuálně. Bez makra fotoaparát ostří od 50 cm (wide), resp. 80 cm (tele). Objektiv se skládá z 11 optických elementů v 9 skupinách, 2 členy jsou z ED skla a čtyři jsou pak asférické. K dispozici je vedle 6lamelové irisové clony i ND filtr (3 EV).

Zpracování obrazu má na starosti nový procesor EXPEED C2, který by měl přinést lepší zpracování obrazu i videa. Doufejme, že typického otravného odšumování a neuvěřitelně silného doostřování se Nikon u tohoto modelu konečně vzdal. Ostatně sílu odšumování lze ve fotoaparátu nastavit a k dispozici je i RAW (NRW) formát. Proč Nikon nepoužil klasický formát NEF ze zrcadlovek, mi není známo. Jen doufejme, že se nebude opakovat totéž fiasko jako u modelu P6000, kdy právě NRW formát nešel otevřít ani ve většině programů od Nikonu (podle prvních informací by RAWy z P7000 měl otevřít ViewNX 2 i CaptureNX 2).



Fotoaparát podporuje citlivosti ISO 100 až ISO 3200 s rozšířením na ISO 6400. Automatice lze navíc rozsah citlivostí omezit do ISO 200 až ISO 1600. Časy lze nastavit od 1/2000 s po vynikajících 60 sekund. Fotograf má k dispozici automatiku, ale i prioritu času, clony a plný manuál. Může využít i tři uživatelské režimy pro přednastavení oblíbených hodnot. Korekci expozice lze nastavit v nebývale velkém rozmezí -3 EV až +3 EV, a to na speciálním kolečku. Funkce D-Lighting prosvětluje stíny, nicméně pravé hardwarové HDR si zde cestu patrně nenašlo, což je velká škoda. Výhodou může být funkce Virtual Horizon, která ukazuje vodorovnou hladinu na displeji, což pomůže získat rovné fotografie.

S přístrojem lze natáčet HD videosekvence v rozlišení 1280×720 pixelů při 24 snímcích za sekundu. V nižších rozlišeních 640×480 a 320×240 pixelů je k dispozici 30 fps. Pochopitelně nechybí ani HDMI port. Oproti předchůdci zmizlo GPS, ale upřímně řečeno, pokud by měla být stejné jako u P6000, není ničeho škoda (GPS bylo u předchůdce naprosto nepoužitelné). Nikon se dále snažil ovládání přizpůsobit profesionálům, takže zde najdete AE-L/AF-L tlačítko pro zamčení expozice a ostření, údajně je zde i rychlé menu (no konečně!), možnost nastavit objektiv do přednastavených ohniskových vzdáleností, případně tlačítkem vždy nazoomovat na předvolené ohnisko.



Nikon Coolpix P7000 má sáňky na blesk a je kompatibilní s externími blesky Speedlite. Zajímavá může být i širokoúhlá předsádka WC-75A, která rozšíří ohnisko na 21 mm, dále je k dispozici infračervené ovladač ML-L3, pouzdro na fotoaparát a je možno připojit i externí mikrofon (ten ale Nikon zatím nenabízí a je nutno sáhnout k jiným výrobcům). Sekvenční snímání má rychlost pouhopouhých 0,7 fps. Startovací čas přístroje je podle výrobce 0,95 sekundy, ostření a vyfocení pak na nejširším ohnisku zabere 0,23 sekundy.

Fotoaparát dále potěší přítomností optického hledáčku s 80% pokrytím. Něco takového už dnes kompakty v podstatě nenabízí a Nikon za to lze určitě pochválit. LCD displej sice není polohovatelný jako u G11, má ale velkou 3,0" úhlopříčku a velmi vysoké rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů). Interní paměť o kapacitě 79 MB lze rozšířit SD, SDHC i SDXC kartami. Rozměry přístroje činí 114,2×77×44,8 mm, hmotnost je pak 360 gramů včetně příslušenství.

Li-Ion akumulátor EN-EL14 má vydržet na slušných 350 snímků, což je téměř dvojnásobek toho, co předchůdce. Tato baterie také vydrží na 2 hodiny a 45 minut HD videozáznamu. Prodej začne koncem září za $499 (doporučeno 12.990 Kč s DPH). Vypadá to, že Nikon zaútočil opravdu ve velkém a bude velmi zajímavé sledovat recenzi přístroje.

Zdroj: www.dpreview.com, www.nikon.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.