www.digimanie.cz
>
>
>

První divočina nadšeného fotografa

První divočina nadšeného fotografa
, , fejeton
Focení divoké přírody byl další fotografický obor, do kterého jsem se pustil. Jako vždycky nejdříve nadšeně prakticky, než si o tom něco přečtu, abych si následně nabytých odborných chytrostí náležitě vážil.
reklama
Jste-li též v začátcích, vězte, že o focení wildlife je k dočtení spousta mouder. V kostce shrnuto, je dobré o přírodě vědět víc, než že to je tam venku. V ideálním případě je dobré být polovičním biologem (případně napůl indiánem) a na procházku si zabalit něco kolem půl metru ohniska. Tak přesně tohle všechno jsem neměl.

Při poflakování na statku v malebné středočeské vísce jsem s rozvahou začal něčím nenáročným. Ale hned mi došlo, že slepice ve svém vyzobaném výběhu přílišné známky divočiny nejeví a poslední prase už jsme dávno snědli. K dispozici byly ještě kočky, které za domácí nelze považovat, neboť do prostor domácnosti mají přístup zapovězen pod pohrůžkou babiččiny hole. Ale ani jejich flegmatické polehávání v listí se nezdálo být dobrým studijním materiálem.

I vydal jsem se do středočeské divočiny. Nad stromy kousek od silnice jsem záhy zahlédl dravého ptáka. Pozoroval jsem jeho opakované přelety nad polem a maje pouze dvoustovku objektiv, rozhodl jsem se vypravit blíž. Bylo jasné, že zákonitě v tu chvíli zmizí v dáli, ale aspoň si po městském životě udělám procházku tichou přírodou. Dobrý nápad to byl jen do prvního zahučení do bahna. Ty džíny a kabát se obecně hodily spíš na dlážděné nábřeží Vltavy, než na rozbředlý břeh potůčku mezi poli. Do auta jsem se vrátil s koulemi bahna na botách. Bez ptáka.

Dál jsem pomalu projížděl vesničkami, zahnul na pár nikdy neprozkoumaných nejmenších silniček a po hodině jsem se už v tichém kraji s nulovým provozem cítil příjemně ztracen. Všeobecný klid a pohodu narušil divočák na dvou hodinách. Ačkoli jsem nikdy na matiku nebyl, na hrubo jsem v mžiku spočítal jeho trajektorii a rozjel auto s efektně kvílejícími pneumatikami. Prakticky zároveň jsem sáhl po foťáku...

Mezihra: Zde bych moc rád napsal, že jsem si jako profesionál přesně pamatoval, jaké mám od poslední fotky nastavení na foťáku. Případně že jsem v rychlosti přecvakal na prioritu závěrky a kopl tam vyšší ISO. Pravdou je, že jsem jen věděl, že foťák je zapnutý, povážlivě dlouho už bliká prázdná baterka a s dvoustovkou se jednou rukou blbě drží.

...Následovala plná brzda, redukční kroužek na skle břinknul o čelní sklo vozu a zvíře, skákající z meze na silnici metr před kapotou, pelášilo dál z kopce. Poslal jsem za ním spíš už jen výhružnou sérii fotek a zůstal překvapeně stát. V tu chvíli z meze seskočil další hřmotný kus zvěřiny. Dostal pár zásahů přímo na komoru. V nadšení zapomínám na všechny poučky z mládí, kdy jsem byl varován před útoky mocnými zuby divočáka, a v další vteřině čekám pod mezí na dokonalou portrétovku rypáku a tesáků...

Další už se neukázal. Možná naštěstí. Ale ačkoli situace chtěla daleko kratší čas, menší clonu a lépe ostřit, jsem z mého prvního fotografického wildlife dokonale nadšen! Teď se můžu směle ponořit do nudné teorie a příští týden vyrážím kamsi na bizony. Doufám, že nekoušou.


Prase wild
Aneb běžící divočina.


PS: další zvířátkové snímky z fejetonu můžete shlédnout v mé galerii
Nejnovější články
Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8 Světelný CSC objektiv Zonlai 22mm f/1.8
Sainsonic rozšířil nabídku svých objektivů o světelný manuální Zonlai 22mm f/1.8, který je nyní dostupný pro čtyři různé CSC bajonety včetně Fujifilmu X. Určen je nanejvýš pro APS-C velikost senzoru.
20.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ Canon EOS 6D Mark II: vylepšený full frame základ
Canon nedávno uvedl novou základní full frame zrcadlovku EOS 6D Mark II. Přináší snímač s 26MPx rozlišením a technologií Dual Pixel AF. Nabídne GPS modul i odolnou konstrukci. Jak si povede v našem testu?
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala47 komentářů
Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM Canon EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM
Canon má v nabídce základní full frame zoomovací objektiv EF 24-105mm 1:3.5-5.6 IS STM, který poskytuje rozumný zoom, optickou stabilizaci i krokový motorek pro tiché ostření vhodně zejména pro video. Podívejme se mu podrobně na zoubek.
19.3.2018, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky Pentax aktualizoval roadmapu objektivů pro příští roky
Společnost Ricoh přišla s aktualizovanou verzí své roadmapy připravovaných objektivů Pentax pro K-Mount. Ta odhaluje 8 nových objektivů, které se objeví v následujících dvou letech pro APS-C i full frame zrcadlovky.
18.3.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography Steve McCurry spouští masterclass na Masters of Photography
Dnes hodně populární online kurzy největších profíků, tzv. masterclass, spouští další ze známých fotografů, Steve McCurry. Ten je znám především svou slavnou fotografií afgánské dívky. Jeho kurz bude na Masters of Photography.
17.3.2018, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře