Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD

6.9.2019, Milan Šurkala, aktualita
První fotografie supermasivní černé díry získala ve vědecké soutěži ocenění ve vysoké hodnotě 3 milionů USD. Vyfocení snímku totiž vyžadovalo neuvěřitelně rozsáhlou mezinárodní vědeckou spolupráci.
Fotografie nemusí vyhrávat jen ve fotografických soutěžích, ale i ve vědeckých. Berme to pochopitelně trochu s nadsázkou, nešlo o snímek jako takový, ale ocenění projektu, jehož cílem bylo takový snímek pořídit. Konkrétně jde o vědecká ocenění Breakthrough Prize, která jsou udělována přelomovým projektům ve světě vědy a v případě fyziky šlo o projekt vyfocení prvního snímku supermasivní černé díry ve vesmíru. Tak se povedlo učinit a na jaře letošního roku (v dubnu) projekt Event Horizon Telescope prezentoval první takový snímek.
 
Černá díra
 
Jeho pořízení bylo náročné především v tom, že vyžadovalo přesnou a rozsáhlou mezinárodní spolupráci mnoha týmů. Celkově tak bylo využito 8 rádiových teleskopů po celém světě, na Antarktidě, v Chile, Mexiku, na Havaji, v Arizoně a Španělsku. Celkově se do projektu zapojilo 60 institucí ve 20 různých zemích a díky synchronizaci teleskopů pomocí atomových hodin vytvořili virtuální teleskop veliosti Země. Jedním z prvních cílů byla galaxie Messier 87, jejíž hmotnost je rovna zhruba 6,5 miliardám našich Sluncí.
 
Vědci pak získaná data zanalyzovali a pomocí algoritmů vytvořili obrázek černé díry a horkých plynů kolem ní. Snímek potvrdil očekávání vycházející z Einsteinovy gravitační teorie a ukazuje i to, že dokonce ani světlo nemůže uniknout silné gravitaci černé díry. Cena 3 milionů USD bude rovným dílem rozdělena mezi všech 347 vědců, kteří se podíleli na projektu a jsou podepsáni pod jakýmkoli z 6 článků věnujících se mu. Na jednoho to tak vychází okolo $8646, což je zhruba 200 tisíc Kč. Připomeňme, že zakladateli a sponzory soutěže jsou Sergey Brin (Google), Priscilla Chan a Mark Zuckerberg (Facebook), Ma Huateng (Tencent), Yuri a Julia Milner (Mail.ru) a Anne Wojcicki (23andMe, sestra Susan Wojcicki, šéfky YouTube).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.