www.digimanie.cz
>
>

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD
, , aktualita
První fotografie supermasivní černé díry získala ve vědecké soutěži ocenění ve vysoké hodnotě 3 milionů USD. Vyfocení snímku totiž vyžadovalo neuvěřitelně rozsáhlou mezinárodní vědeckou spolupráci.
K oblíbeným
reklama
Fotografie nemusí vyhrávat jen ve fotografických soutěžích, ale i ve vědeckých. Berme to pochopitelně trochu s nadsázkou, nešlo o snímek jako takový, ale ocenění projektu, jehož cílem bylo takový snímek pořídit. Konkrétně jde o vědecká ocenění Breakthrough Prize, která jsou udělována přelomovým projektům ve světě vědy a v případě fyziky šlo o projekt vyfocení prvního snímku supermasivní černé díry ve vesmíru. Tak se povedlo učinit a na jaře letošního roku (v dubnu) projekt Event Horizon Telescope prezentoval první takový snímek.
 
Černá díra
 
Jeho pořízení bylo náročné především v tom, že vyžadovalo přesnou a rozsáhlou mezinárodní spolupráci mnoha týmů. Celkově tak bylo využito 8 rádiových teleskopů po celém světě, na Antarktidě, v Chile, Mexiku, na Havaji, v Arizoně a Španělsku. Celkově se do projektu zapojilo 60 institucí ve 20 různých zemích a díky synchronizaci teleskopů pomocí atomových hodin vytvořili virtuální teleskop veliosti Země. Jedním z prvních cílů byla galaxie Messier 87, jejíž hmotnost je rovna zhruba 6,5 miliardám našich Sluncí.
 
Vědci pak získaná data zanalyzovali a pomocí algoritmů vytvořili obrázek černé díry a horkých plynů kolem ní. Snímek potvrdil očekávání vycházející z Einsteinovy gravitační teorie a ukazuje i to, že dokonce ani světlo nemůže uniknout silné gravitaci černé díry. Cena 3 milionů USD bude rovným dílem rozdělena mezi všech 347 vědců, kteří se podíleli na projektu a jsou podepsáni pod jakýmkoli z 6 článků věnujících se mu. Na jednoho to tak vychází okolo $8646, což je zhruba 200 tisíc Kč. Připomeňme, že zakladateli a sponzory soutěže jsou Sergey Brin (Google), Priscilla Chan a Mark Zuckerberg (Facebook), Ma Huateng (Tencent), Yuri a Julia Milner (Mail.ru) a Anne Wojcicki (23andMe, sestra Susan Wojcicki, šéfky YouTube).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
FiLMiC uvedl fotografickou aplikaci Firstlight pro iOS FiLMiC uvedl fotografickou aplikaci Firstlight pro iOS
FiLMiC je znám především díky své aplikaci FiLMiC Pro k natáčení videa. Nyní uvádí i aplikaci pro focení Firstlight, která rovněž nabídne spoustu profesionálních funkcí včetně manuálního ovládání.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala63 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
20.11.2019, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře