www.digimanie.cz
>
>

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD
, , aktualita
První fotografie supermasivní černé díry získala ve vědecké soutěži ocenění ve vysoké hodnotě 3 milionů USD. Vyfocení snímku totiž vyžadovalo neuvěřitelně rozsáhlou mezinárodní vědeckou spolupráci.
K oblíbeným
reklama
Fotografie nemusí vyhrávat jen ve fotografických soutěžích, ale i ve vědeckých. Berme to pochopitelně trochu s nadsázkou, nešlo o snímek jako takový, ale ocenění projektu, jehož cílem bylo takový snímek pořídit. Konkrétně jde o vědecká ocenění Breakthrough Prize, která jsou udělována přelomovým projektům ve světě vědy a v případě fyziky šlo o projekt vyfocení prvního snímku supermasivní černé díry ve vesmíru. Tak se povedlo učinit a na jaře letošního roku (v dubnu) projekt Event Horizon Telescope prezentoval první takový snímek.
 
Černá díra
 
Jeho pořízení bylo náročné především v tom, že vyžadovalo přesnou a rozsáhlou mezinárodní spolupráci mnoha týmů. Celkově tak bylo využito 8 rádiových teleskopů po celém světě, na Antarktidě, v Chile, Mexiku, na Havaji, v Arizoně a Španělsku. Celkově se do projektu zapojilo 60 institucí ve 20 různých zemích a díky synchronizaci teleskopů pomocí atomových hodin vytvořili virtuální teleskop veliosti Země. Jedním z prvních cílů byla galaxie Messier 87, jejíž hmotnost je rovna zhruba 6,5 miliardám našich Sluncí.
 
Vědci pak získaná data zanalyzovali a pomocí algoritmů vytvořili obrázek černé díry a horkých plynů kolem ní. Snímek potvrdil očekávání vycházející z Einsteinovy gravitační teorie a ukazuje i to, že dokonce ani světlo nemůže uniknout silné gravitaci černé díry. Cena 3 milionů USD bude rovným dílem rozdělena mezi všech 347 vědců, kteří se podíleli na projektu a jsou podepsáni pod jakýmkoli z 6 článků věnujících se mu. Na jednoho to tak vychází okolo $8646, což je zhruba 200 tisíc Kč. Připomeňme, že zakladateli a sponzory soutěže jsou Sergey Brin (Google), Priscilla Chan a Mark Zuckerberg (Facebook), Ma Huateng (Tencent), Yuri a Julia Milner (Mail.ru) a Anne Wojcicki (23andMe, sestra Susan Wojcicki, šéfky YouTube).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře Nikon Z6 ve speciálním video kitu pro filmaře
Nikon myslí i na filmaře a plánuje znatelné rozšíření schopností svých CSC fotoaparátů v oblasti videa. Nyní také uvádí speciální video kit, který bude obsahovat např. rekordér Atomos Ninja V a další příslušenství.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele Phase One XT: kompaktní středoformát pro cestovatele
Společnost Phase One uvedla nový středoformátový fotoaparát XT, který je zaměřen zejména na kompaktní rozměry a možnost využití i pro cestování a krajinářskou fotografii. Navíc bude dodáván s shift objektivem.
13.9.2019, aktualita, Milan Šurkala14 komentářů