www.digimanie.cz
>
>

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD

První snímek černé díry vyhrál cenu 3 mil. USD
, , aktualita
První fotografie supermasivní černé díry získala ve vědecké soutěži ocenění ve vysoké hodnotě 3 milionů USD. Vyfocení snímku totiž vyžadovalo neuvěřitelně rozsáhlou mezinárodní vědeckou spolupráci.
K oblíbeným
reklama
Fotografie nemusí vyhrávat jen ve fotografických soutěžích, ale i ve vědeckých. Berme to pochopitelně trochu s nadsázkou, nešlo o snímek jako takový, ale ocenění projektu, jehož cílem bylo takový snímek pořídit. Konkrétně jde o vědecká ocenění Breakthrough Prize, která jsou udělována přelomovým projektům ve světě vědy a v případě fyziky šlo o projekt vyfocení prvního snímku supermasivní černé díry ve vesmíru. Tak se povedlo učinit a na jaře letošního roku (v dubnu) projekt Event Horizon Telescope prezentoval první takový snímek.
 
Černá díra
 
Jeho pořízení bylo náročné především v tom, že vyžadovalo přesnou a rozsáhlou mezinárodní spolupráci mnoha týmů. Celkově tak bylo využito 8 rádiových teleskopů po celém světě, na Antarktidě, v Chile, Mexiku, na Havaji, v Arizoně a Španělsku. Celkově se do projektu zapojilo 60 institucí ve 20 různých zemích a díky synchronizaci teleskopů pomocí atomových hodin vytvořili virtuální teleskop veliosti Země. Jedním z prvních cílů byla galaxie Messier 87, jejíž hmotnost je rovna zhruba 6,5 miliardám našich Sluncí.
 
Vědci pak získaná data zanalyzovali a pomocí algoritmů vytvořili obrázek černé díry a horkých plynů kolem ní. Snímek potvrdil očekávání vycházející z Einsteinovy gravitační teorie a ukazuje i to, že dokonce ani světlo nemůže uniknout silné gravitaci černé díry. Cena 3 milionů USD bude rovným dílem rozdělena mezi všech 347 vědců, kteří se podíleli na projektu a jsou podepsáni pod jakýmkoli z 6 článků věnujících se mu. Na jednoho to tak vychází okolo $8646, což je zhruba 200 tisíc Kč. Připomeňme, že zakladateli a sponzory soutěže jsou Sergey Brin (Google), Priscilla Chan a Mark Zuckerberg (Facebook), Ma Huateng (Tencent), Yuri a Julia Milner (Mail.ru) a Anne Wojcicki (23andMe, sestra Susan Wojcicki, šéfky YouTube).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon uvádí kompaktní skládací teleobjektivy s F11: 600mm a 800mm Canon uvádí kompaktní skládací teleobjektivy s F11: 600mm a 800mm
Společnost Canon představila i dva opravdu netradiční teleobjektivy s ohniskovou vzdáleností 600 mm a 800 mm. Ty jsou lehké a překvapivě malé díky jejich skládací konstrukci. Musíte však překousnout světelnost F11.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Canon představuje EOS R5: IBIS, 8K i 10bitové HEIFy Canon představuje EOS R5: IBIS, 8K i 10bitové HEIFy
Dlouho očekávaný Canon EOS R5 je konečně tady. A musíme říci, že výrobce pořádně šlápl na plyn. Máme tu IBIS s až 8EV účinkem v duální verzi, zvládá dokonce až 8K video, podporuje moderní formáty H.265 i HEIF.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Sirui uvede 1,33× anamorfický objektiv 35mm F1.8 Sirui uvede 1,33× anamorfický objektiv 35mm F1.8
Společnost Sirui má ve výrobním programu sice především stativy, zabývá se ale také objektivy. Nyní oznamuje svůj druhý anamorfický objektiv 35mm F1.8 pro Micro Four Thirds s 1,33× stlačením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvedlo širokoúhlý objektiv FE 12-24mm F2.8 GM Sony uvedlo širokoúhlý objektiv FE 12-24mm F2.8 GM
Sony dnes představilo nadprůměrně širokoúhlý rektilineární objektiv FE 12-24mm F2.8 GM, který zaujme i konstantní světelností F2,8 v celém rozsahu. Výrazně je optimalizován i pro natáčení videa.
8.7.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Objevilo se info o objektivech Canon RF 100-500mm i RF 85mm F2 Macro Objevilo se info o objektivech Canon RF 100-500mm i RF 85mm F2 Macro
Společnost Canon chystá nejen nové CSC fotoaparáty EOS R5 a R6, o kterých mluví už nějakou dobu. Na světlo světa prosákly i informace o nových objektivech RF 100-500mm a makro objektivu RF 85mm F2.
8.7.2020, aktualita, Milan Šurkala