Zdravím všechny,
který z uvedených digi ve výsledku dává lepší fotky v JPG?
(na hraní s RAWem nemám čas)
Je absence low pass filtru tak moc vidět na fotkách? V jiném článku jsem četl, že absence filtru je fatální.
Je v 1 AW1 větší snímač než v P7100 ?
Pro P7100 uvádí čip 1/1.7" Type CCD
http://www.dpreview.com/reviews/nikonp7100
ale pro AW1 14MP C-format (2.7x crop factor) CMOS sensor
http://www.dpreview.com/previews/nikon-1-aw1
Tož jak mám poznat zda je snímač větší?
Odpovědět0 0
Je to pěkné, ale nabídka F3,5 - F5,6 zoom objektivů na tomto pidi snímači je teda pěkně trapná. Dva nebo tři roky vývoje a furt nic. Jako nechce se mi to teď počítat, ale řekl bych, že LX7 má minimálně stejnou díru (alespoň na nějakém ohnisku) jako Nikon 1 s klasickým zoom objektivem.
Odpovědět1 0
Zajímavá je ta odolnost proti pádu u těla s nasazovacím objektivem. Když vím, co dovede i pád z půlmetru udělat s bajonetem na zrcadlovce (potažmo s objektivy), nedovedu si představit ty dva metry. Je to od Nikonu hodně odvážný krok a doufám, že bude úspěšný.
Odpovědět0 0
Jak se vlastně řeší záruka u těchto přístrojů? Standardně přeci když do prodejny přinesete rozšmelcovanej foťák, tak máte smůlu a nic vám nedají a jak se v tomto případě dokazuje, že spadl např. z těch předepsaných dvou metrů a ne z pěti? Podle toho, že je přesně zaznamenáno, v jakém stavu má být podle v závislosti na výšce pádu? Ačkoliv obavy z toho, že to ty dva metry nevydrží bych neměl - dokážou to recenze. Je ovšem otázka, jestli vyjde taková, kde to pustí ze dvou metrů třeba stokrát ;-).
Odpovědět0 0
To by mne taky zajímalo, dosud jsem se bránil tomu pořídit si nějakou nárazuvzdornou ponorku právě kvůli tomu, že bych s ní náhodou někde praštil a reklamaci mi neuznají. V práci jich máme pět, ale všichni jsou na ně opatrní, jako kdyby to byla křehká vajíčka...
Odpovědět0 0
Od začátku čekám jak bude Nikon rozvíjet systém Nikon1. Zda půjde cestou, jakou se vydal Sony s řadou NEX nebo jinou. Prozatímní vylepšení byla spíš kosmetická (podobně NEX), ale tohle to je tedy změna. Čekal jsem kde co, ale nikdy mě nenapadlo, že nabídnou vodotěsnou verzi. Je vidět kam tuto řadu cílí. Zatím šlo pod vodou fotit jen kompakty a díky slabému světlu z nich nelezly zrovna hezké fotky. Senzor systému Nikon1 je ale o něčem jiném, takže se stane opravdu univerzálním rodinným foťákem použitelným každým a všude. Ještě to chce rozšířit řadu objektivů a bude to parádní systém. Hlavně nezvyšovat rozlišení.
Odpovědět3 0
Pod vodou lze fotit např. i Canonem G1X nebo téměř jakoukoli zrcadlovkou.
Jinak souhlas.
Odpovědět0 0
žeby konečne odolný foťák s dobrou kvalitou obrazu?
Odpovědět1 0
Jestli má být s dobrou kvalitou obrazu, tak by Nikon nejdřív musel něco udělat s těmi rozpatlanými JPEGy už na základní citlivosti. A obávám se, že tento přístroj převzal v tomto ohledu totéž, co má poslední neodolná řada 14 Mpx Nikonu 1 a to je fakt totální bída, to pak může být bez low pass filtru klidně 100x a stejně je to k ničemu (nebo jen pro RAW).
Odpovědět1 3
Já tedy nevím, ale JPG ve foťáku vůbec nepotřebuju, už ani nepamatuju, kdy jsem ho naposledy použil.
Mě se to líbí, pořád vymýšlím, co pod vodu, kompakt mám kvalitní, ale fotky jsou trága, měl jsem NEX s podvodním pouzdrem, to bylo fajn, ale je to obrovský, nedá se zoomovat. Tohle je fajn, kvalita slušná a s tím bleskem to bude paráda. Já si nakonec na starý kolena koupím Nikona :-) Ještě musím vyměnit mobil, za něco voděodolnýho, jsem celý léto na lodi a tam se obojí vodotěsné hodí. Silně mě nebaví to pořád při větších vlnách uklízet.
Odpovědět0 0
V tom případě je pochopitelně tento Nikon 1 výborná volba, to je jasné.
Odpovědět0 0
Nikon sa rozhodol, ze zrusi low pass filter (pretoze to ludia ziadaju) ale aby predisiel moare a podobnym javom, tento filter digitalne emuluje v jpg engine :) :D
Odpovědět0 1
V tom případě jestli to způsobuje tu "rozpatlanost", pak to Nikon dělá nějak blbě, protože Pentax K-5 II ve verzi bez low pass filtru (označení s ?) s "rozpatlanými" JPEGy problém nemá.
Odpovědět0 0
S tou sw emulaciou AA filtra som to myslel skor ako vtip (vid tie smajliky na konci).
Samozrejme ze plnohodnotne emulovat AA filter nad bayerovou maskou softwerovo nie je principialne mozne, prave vdaka tomu ze softwer uz nema k dispozicii plnu informaciu s ktorou povodne pracuje fyzicky hardwerovy AA filter.
Odpovědět0 1
Tak ono je celkem jedno, jaký softwarový filtr Nikonu to způsobuje. Důležité je, že dojem z JPEGu u Nikonu 8800 z roku 2004 je lepší, než z v editoru neupravovaného RAWu téhož přístroje, zatímco u přístroje téže firmy z roku 2012/2013 (14 Mpx Nikon 1) je tomu přesně naopak. Takže... kam jsme se po cca 8 letech vývoje dostali? :-D
Odpovědět0 0
Já teda rozhodně žádné nepříjemné patlání JPEG u Nikonu 1 nevidím. Citlivost ISO 1600 je stále velmi kvalitní pro běžné použití na PC i na tisk běžných rozměrů fotografie.
Odpovědět1 0
Nemáš 10 Mpx Nikon 1? Tam je to ok. Jde jen o 14 Mpx přístroje. Prostě to vypadá, jako by v Photoshopu aplikovali filtr "rozostřit více" :-).
Odpovědět0 0
Mám 10 Mpx Nikon 1 J2, tak možná proto jsem se nad tím podivoval. J3 jsem neměl možnost vyzkoušet, tak nemohu soudit.
Odpovědět0 0