Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ptáme se za vás: Martina Hofmanna z Fujifilmu

20.11.2009, Karel Polívka, rozhovor
Máme tu vyhodnocení posledního rozhovoru série Ptáme se za vás, kde pokládáte otázky osobnostem ze světa fototechniky. Tentokrát se týkaly společnosti Fujifilm - odpovídal Martin Hofmann, specialista na digitální foto.
Další rozhovor ze série Ptáme se za vás, v němž jste mohli pokládat otázky přímo vy - čtenáři Digimanie, se týkal společnosti Fujifilm. A kdo vlastně odpovídal?


Martin Hofmann se představuje


Ve společnosti Fujifilm mám na starosti styk s distribučními zákazníky po celé ČR, školení produktů digitální fotografie a marketingové záležitosti. Do Fujifilmu jsem doskákal klikatou cestou započatou v leteckém oboru přes chemický, oděvní a IT průmysl. Občas si říkám, co mě může ještě vlastně překvapit. Ve volném čase se snažím střídat ativní a pasivní odpočinek.



Martin Hofmann, specialista na digitální foto společnosti Fujifilm


O společnosti Fujifilm


Společnost Fujifilm CZ, s.r.o. byla založena 1. dubna 1991 a je oficiálním zastoupením a výhradním distributorem výrobků Fujifilm v České republice. Firma navázala na dlouhodobou tradici výrobků Fujifilm, které se na náš trh dovážejí již od konce 70. let a získaly si své dobré jméno především vysokou kvalitou. Obchodní činnost společnosti Fujifilm CZ, s.r.o. zahrnuje dovoz a prodej fotografických materiálů, minilabů, fotoaparátů analogových i digitálních, fotografického zařízení, záznamových médií, materiálů a zařízení určených pro polygrafický průmysl, produktů pro radiologii a poskytování servisních služeb včetně poradenství.

Rok 1934 je rokem založení firmy FUJI PHOTO FILM CO., LTD. jako prvního domácího výrobce kinofilmů v Japonsku. V průběhu let se firma stala jedním z vedoucích světových producentů fotografických a polygrafických technologií. Společnost dnes zaměstnává 72 000 lidí po celém světě.






Jak šlo pokládat otázky?


Po dobu 7 dní bylo možné pomocí psát otázky na našem fóru, kde je mohli ostatní registrovaní čtenáři hodnotit. Po týdnu redakce vybrala 10 otázek s nejlepším skóre, přidala případně vlastní otázky a zaslala je k zodpovězení.





1. otázka od: Ganec


Koriguje sa chromaticka vada vo firmwari FujiFilm fotoaparatov? (ak len v niektorych modeloch, tak v ktorych?)


Martin Hofmann: Nemáme žádné informace o tom, že by se chromatická vada korigovala ve firmware Fujifilm u některého z aktuálních modelů.





2. otázka od: Ganec


Preco EXR senzor nebol pouzity u vreckoveho fotaku s pociatocnou svetelnostou F 2.8 a s mechanckou clonou?

Doplňující komentář:
Ako vlastnik F50fd som predpokladal, ze F70exr bude nasledovnik F60fd (ktory toho v porovnani s F50fd az tak moc nepriniesol .. pokial som si vsimol).Oba sucasne EXR modely zacinaju so svetelnostou F3.3 a pokial viem nemaju mechanicku clonu, len sedy filter (obraz na vyssej clone teda nebude kvalitnejsi).Bude mat teda F60fd (teda fotak s velkym chipom, dobrou svetelnostou {mohla by byt este lepsia} a mensim rozsahom zoomu {no s o to kvalitnejsou optikou}) pokracovatela?


Martin Hofmann: Těžko říci, proč nebyl použitý. To je spíše otázka pro japonské kolegy. Model F70EXR jde zase jinou cestou než F60 a následovníky bych viděl spíše u něj .





3. otázka od: Milan Šurkala


Chystá se nějaká náhrada ultrazoomu FinePix S8100fd? Přeci jen je na trhu už pěkně dlouho. Byl by případně i nějaký nástin specifikací? Tedy jaký zoom bude mít, zda zůstane zachována dobrá světelnost, AA baterie. Bude použit i EXR čip?

Doplňující komentář:
Zajímala by mě, jaká je spolehlivost přístroje S8100fd (zda jste pozorovali zvýšené procento reklamací). Při testu jsem s ním neměl žádný problém, nicméně pokud se jedná o různé postřehy uživatelů, tak nejvíce problémů se spolehlivostí má bezkonkurenčně právě S8100fd. Pokud se na mě někdo obrací s radou pro řešení různých problémů, velmi často je to konkrétně právě tento ultrazoom (hlavně problémy s čipem, bezdůvodně vysoký šum, tj. na ISO 200 to, co normálně udělá tak ISO 6400,...)


Martin Hofmann: Spíše jsou signály na pokračovatele S2000 HD, tam je asi cesta trochu daná tím, že je v módě vše co má označení High Definition. Příští rok by chtěl Fujifilm rozšířit řady ultrazoomů o další modely. U modelu S8100 jsme neměli zvýšený počet reklamací.





4. otázka od: Filcka


Chystají se nějaké novinky na poli DSLR? Od uvedení S5 Pro na trh už přece jen nějaký ten čas uplynul...


Martin Hofmann: Tuto otázku bych mohl směle označit za evergreen. V první polovině roku 2010 určitě ne.





5. otázka od: Petr Stránský


Jak moc často se ve firmě zaměřujete na vylepšování stávajících fotoaparátů pomocí upgradů firmwarů? Jaké aspekty musí být splněny, aby vůbec byl nový firmware k danému fotoaparátu vyvíjen a nakonec i vydán? Není pro vás jako výrobce výhodnější spíše vložit peníze do vývoje nových přístrojů namísto vylepšování stávajících (což by ale samozřejmě bylo pravděpodobně na úkor nás kupujících).


Martin Hofmann: Možnost upgradu firmwaru má dnes každý fotoaparát, který jde do prodeje. Vývoj je samozřejmě řešení, ale je dobré, když máte možnost nabídnout zákazníkovi firmware. Je to v podstatě určitý druh servisu.





6. otázka od: Milan Šurkala


Internetem koluje stále více zpráv o kompaktu Fujifilm s výměnnými objektivy (konkurence Micro Four Thirds systému).

Doplňující komentář: Jak vy sám osobně vidíte záležitost těchto přístrojů, kompaktů s výměnnými objektivy? Vidíte v nich velkou budoucnost (ostatně vedle Panasonicu a Olympusu se připravují minimálně i podobné přístroje Sony a Ricoh) nebo spíše slepou uličku?


Martin Hofmann: Zde je nutné říci, že vše je otázkou financí. Myslím tím vývoj, investice do něj, návratnost atd. Pokud v tom uvidí manažeři v Japonsku potenciál, můžeme se všichni těšit i na výměnné objektivy u kompaktů. Já osobně bych to přivítal, protože cokoliv je nového, znamená to, že jako značka se rozvíjíte. Nechme se překvapit.





7. otázka od: Petr Stránský


Používáte Vy sám osobně nějaké produkty společnosti Fujifilm? Pokud ano, jaké?


Martin Hofmann: Ano, používám. Všechny přístroje, které jsou vždy aktuální mučím a hodnotím. Navíc tím otravuji i své nejbližší. Nejraději mám ty, které jsou označovány jako modelová řada "S".





8. otázka od: Milan Šurkala


Má další otázka směřuje k menu a ovladatelnosti fotoaparátů Fujifilm. Je v plánu překopání menu nabídek a zavedení tzv. rychlého menu? Tedy postranního panelu s rychlým výběrem nejpoužívanějších nastavení tak, jak je tomu u většiny konkurence běžné? Menu fotoaparátů Fujifilm jsou poněkud těžkopádné a ani tlačítko "F" není žádným velkým pomocníkem.


Martin Hofmann: Vím, na co narážíte, a je mi jasné, že ne každému musí sedět naše ovládání menu. Na druhou stranu si myslím, že právě i toto nás tak trochu odlišuje od konkurence.





9. otázka od: Milan Šurkala


Za práci na čipech si Fujifilm zaslouží velkou pochvalu, EXR čipy jsou přesně to, co dnešní trh potřebuje. Větší čip s malým rozlišením, menším šumem a zajímavými módy focení EXR HR/SN/DR,... Nicméně objektivy fotoaparátů Fujifilm poněkud pokulhávají, zejména co se týče chromatické aberace (viz S100FS, což je geniální fotoaparát tímto téměř zabitý - v podstatě jediný fotoaparát na trhu, který v noci fotí lépe než ve dne). Plánuje Fujifilm dávat v budoucnosti větší důraz na kvalitu objektivů, tedy výraznější potlačení optických vad a zlepšení světelnosti? Tím nemyslím, že i dnes se na to dává důraz (což takovou odpověď očekávám), ale opravdu výrazně zvýšit úsilí při vývoji objektivů. Ptám se zejména proto, že EXR čipem Fujifilm získává velký náskok před konkurencí, ale objektivy se špatnou světelností tento náskok srazí dolů, když některé fotoaparáty stejně musí občas fotit na dvakrát vyšší ISO a podobně. Toto se týká zejména malého ultrazoomu F70EXR.


Martin Hofmann: Jsme rádi, že EXR čip se setkal s kladným hodnocením. U objektivů je samozřejmě vždy co zlepšovat, na druhou stranu právě třeba S100fs dostal ocenění (EISA,TIPA). Takže to asi nebude zase až tak špatné.





10. otázka od: Ganec


Čo si myslíte o súčasnom stave odšumovacích algoritmov Fuji produktov?

Doplňující komentář:
Osobne si myslím, že sa moc od čias Fuji F31 nezmenili (aspon po F200 exr). Pri vyšších citlivostiach (už od ISO 400) sa namiesto tmavých plôch objavujú fialové fľaky alebo svetlejšie zrno, šum je zvýraznený prehnaným doostrovaním. Čo vidno aj na zmenšených záberoch: akoby tam boli nereálne farby. Je (alebo bude?) to už v najnovších produktoch lepšie?


Martin Hofmann: Tady by měl být právě pomocníkem EXR čip. Netvrdím, že je všemohoucí, ale je to cesta.





Závěrem


Tímto děkujeme panu Hofmannovi za zodpovězení všech našich otázek.

Redakce Digimanie