www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF 35mm f/2 IS USM

Canon EF 35mm f/2 IS USM
, , recenze
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření

 
Canon EF 35mm f/2 IS USM používá klasický ultrazvukový motorek (USM), což je typ, který je obvykle optimalizován pro fázové zaostřování u zrcadlovek, ale moc mu nevoní natáčení videa. Ani u tohoto objektivu to není jinak. Fázové ostření mu jde velmi dobře (a to pochopitelně i pomocí Dual Pixel AF CMOS senzoru), kde doostřování zvládá obvykle za 0,1 až 0,2 sekundy, což jsou výborné časy. Ani přeostření celého rozsahu z nekonečna na zhruba půl metru netrvá nějak dlouho a dostanete se přibližně na velmi dobrou hodnotu 0,35 sekundy.
 
Motorek je relativně tichý, ale pro video není ideální. Tam už jsou přeci jen nějaké ty zvuky slyšet a především není schopen malých krůčků, takže fotoaparát při natáčení vibruje a cítíte, jak motorek celým fotoaparátem jemně škube. Objektiv je schopen zaostřit ze 24 cm od roviny senzoru, resp. 14 cm od přední čočky. Naměřil jsem tak maximálně 0,24× zvětšení, což se pro makro nedá moc použít, nicméně zde je každopádně nutno říci, že objektiv pro fotografie tohoto typu ani nebyl konstruován.
 
Zkoušel jsem i makro předsádku Raynox DCR-150 se 4,8 dioptrie, kdy se už dostanete na 8 cm od objektu (19 cm měřeno od senzoru) a zvětšení lehce vzroste na 0,4×, nicméně rohy nejsou příliš ostré a hodně vinětují. Takže tato předsádka se nedá dobře použít.
 
 

Focení makra

 
Abyste si lépe dokázali představit to, co znamená 0,24× zvětšení v praxi, pořídil jsem snímek kleští, na kterých to bude lépe vidět.
 
Canon EF 35mm F2 IS USM makro kleště
 
expoziční čas 1/80 s, clona F2, citlivost ISO 1250, ohnisková vzdálenost 35 mm, korekce +1,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Sami vidíte, že zvětšení není moc vysoké a objektiv skutečně není moc vhodný pro pořizování makro snímků.
 
 

Světelnost a clona

 
Testovaný objektiv potěší solidní světelností F2, která umožňuje příjemně mazat pozadí i dosahovat solidních výsledků za horšího světla, což je dále umocněno přítomností optické stabilizace (pokud chcete statickou scénu a nevadí pohybové rozmazání objektů ve scéně). Irisová clona má dnes poměrně netradiční sudý počet lamel, a to 8. Maximální možné přiclonění je na hodnotu F22.
 
 

Bokeh

 
Nezapomeneme se podívat ani na kvalitu rozmazaného pozadí (bokehu). Začněme plně odcloněným objektivem.
 
Canon EF 35mm F2 IS USM bokeh plně otevřená clona
 
expoziční čas 0,4 s, clona F2, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 35 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Mazání pozadí jde objektivu velmi slušně, odlesky jsou kulaté a plné, bokeh je pak jemný a plynulý.
 
Canon EF 35mm F2 IS USM bokeh clona F4
 
expoziční čas 2 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 35 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
I po přiclonění zůstává být clonový otvor poměrně kulatým a odlesky jsou nadále plné a jen s mírným nádechem do osmiúhelníku.
 
 

Stabilizace

 
Pokud jde o stabilizaci, tady opravdu nedokážu říci, jaký je její účinek. Obvykle testuji tak, že postupně vyfotím 3-5 snímků (každý na jednotlivé zmáčknutí spouště), abych rychle našel místo, kde se začíná lámat účinek stabilizace. Až ho najdu, zkouším kratší i delší časy v mnohem větším počtu snímků (okolo 10 i více), abych věděl, kolik mám ostrých snímků a u kterého času dostávám poloviční úspěšnost. U EF 35mm F2 IS USM se nic takového nedalo najít. První snímek byl neostrý i s velmi krátkými časy, druhý byl o trochu ostřejší a teprve třetí byl ostrý. Snad vždy. Takhle to fungovalo při 1/25 sekundy i při 1/4 sekundy. První snímek neostrý, druhý o něco lepší, třetí ostrý.
 
Hodnotit podle prvního snímku, účinek stabilizace by byl takřka nulový, hodnotit podle třetího, pak by objektiv nabídl přes 3 EV. Opravdu nevím, jak to zhodnotit. Alespoň že u videa byly výkony vyrovnané a zde optická stabilizace skutečně hodně pomáhá.

reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: říjen 2020 Doporučené fotoaparáty: říjen 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala59 komentářů
7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95 7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95
Na trhu se supersvětelnými objektivy se objevuje nový kousek od společnosti 7artisans. Jde o objektiv 35mm f/0.95 určený pro fotoaparáty s APS-C senzorem. Dostupný bude pro mnoho CSC bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p
OmniVision přichází s novým 1/1,34" snímačem pro mobilní telefony, modelem OV64A. Ten je docela zajímavý. Na dnešní dobu má poměrně velké 1,0µm pixely, tedy něco, co bychom ještě nedávno označili za supermalé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Roadmapa objektivů od Fujifilmu přidává 18mm F1.4 a 70-300mm Roadmapa objektivů od Fujifilmu přidává 18mm F1.4 a 70-300mm
Fujifilm aktualizoval svou roadmapu připravovaných objektivů o dva nové kousky. Díky nim by počet objektivů měl vzrůst už na 37. Přibude vysoce světelný širokoúhlý 18mm objektiv i telezoom 70-300mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm aktualizuje objektiv XF 10-24mm F4 R OIS WR Fujifilm aktualizuje objektiv XF 10-24mm F4 R OIS WR
Společnost Fujifilm vydala aktualizovanou verzi svého objektivu Fujinon XF 10-24mm F4 R OIS WR. Ten dostává zvýšenou odolnost i výkonnější optickou stabilizaci. Zapracovalo se i na hmotnosti a ovládání.
18.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář