www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF 35mm f/2 IS USM

Canon EF 35mm f/2 IS USM
, , recenze
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
K oblíbeným
reklama
Dostali jsme se k závěru a v krátkosti zhodnotíme testovaný objektiv Canon EF 35mm f/2 IS USM. Jde o širokoúhlý objektiv (ne ale nějak extrémně, prostě klasická 35) s dobrou světelností F2, což dovoluje příjemně mazat pozadí a hodně si hrát s malou hloubkou ostrosti. Pokud jde o bokeh, zde bych měl trochu výtky. Objektiv dokáže snímkům dodat velmi příjemně prostorový efekt, což chválím, a bokeh uprostřed obrazu je nádherně jemný, to ale neplatí o rozích obrazu. Tam začíná být dost nervózní, vytahuje se směrem ven a pokud je zde něco složitějšího (např. stromy), obraz se dost "roztřese". Po přiclonění čekejte i lehce osmiúhelníkové odlesky.
 
Canon EF 35mm f/2 IS USM hodnocení
 
Vzhledem k širokoúhlé ohniskové vzdálenosti příjemně překvapí přítomnost optické stabilizace obrazu, což lze jistě vyzdvihnout. Její účinek je sice poněkud náladový, v ideálním případě však počítejte s nějakými 3 EV navíc, což se hodí. Objektiv má rozumně velké rozměry a hmotnost (nejde o žádného velkého obra), potěší solidním zpracováním, nicméně mu chybí např. zvýšená odolnost proti vodě nebo prachu. I když rozhodně nejde o starý objektiv (byl představen před 7 lety), přeci jen jde vidět, že ho ještě nezastihla móda počasí odolné fotografické techniky, která je dnes takřka povinností.
 
Ultrazvukový zaostřovací motorek zajišťuje velmi rychlé ostření pro fotografie, pro video ale není ideální. Při přeostřování jemně škube fotoaparátem (není schopen dělat malé jemné kroky) a je také trochu slyšet. Naproti tomu je pro video ideální výše zmíněná optická stabilizace, která má v tomto režimu vynikající účinek. Opticky je na tom objektiv dosti dobře. Sice trpí na výraznou vinětaci, ale zkreslení je v normě, chromatická aberace není na většině snímků žádným větším problémem (pouze u velmi nízkých clon) a kresba je obvykle celoplošně dosti dobrá. V protisvětle se místy vyskytuje jeden menší odlesk, častěji pak světelný závoj kolem zdroje světla.
 
Ve výsledku tak jde o hodně povedený objektiv, u kterého jsem dlouho přemýšlel, zda mu udělit naše ocenění Trefa nebo nikoli. Nakonec mu to těsně nevyšlo, přesto jde rozhodně o objektiv, nad kterým je dobré uvažovat, pokud potřebujete světelnou 35 pro váš Canon (ať už DSLR nebo CSC s adaptérem).
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení jednou ohniskovou vzdáleností
2. Natáčení videa i z ruky díky stabilizaci (raději však bez AF)
 
 

Plusy

 
+ Solidní a celoplošně detailní kresba
+ Přítomnost optické stabilizace
+ Rychlý AF
 
 

Minusy

 
- Nevyrovnaný bokeh (výborný uprostřed, nervózní směrem k rohům)
- Chybí odolnost vůči nepříznivému počasí
- Silnější vinětace
- Světelný závoj v protisvětle
- Vyšší cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF 35mm f/2 IS USM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 14 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C Setové objektivy Nikkor Z 16-50mm a 50-250mm pro APS-C
Spolu s fotoaparátem Nikon Z50, který je vstupem do APS-C CSC fotoaparátů od Nikonu, se objevily také první dva setové objektivy Nikkor Z DX 16-50mm f/3.5-6.3 VR a Nikkor Z DX 50-250mm f/4.5-6.3 VR.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku Selfie v indické přehradě: 4 mrtví a konec nového sňatku
Pořizování selfie snímků už vedlo k mnoha tragickým úmrtím. Naprosto v tomto vede Indie a před pár dny byl navýšen počet obětí o další čtyři. Mladý pár a několik příbuzných se začalo topit v přehradě, zachránili se jen někteří.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře