www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF 35mm f/2 IS USM

Canon EF 35mm f/2 IS USM
, , recenze
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
K oblíbeným
reklama
Dostali jsme se k závěru a v krátkosti zhodnotíme testovaný objektiv Canon EF 35mm f/2 IS USM. Jde o širokoúhlý objektiv (ne ale nějak extrémně, prostě klasická 35) s dobrou světelností F2, což dovoluje příjemně mazat pozadí a hodně si hrát s malou hloubkou ostrosti. Pokud jde o bokeh, zde bych měl trochu výtky. Objektiv dokáže snímkům dodat velmi příjemně prostorový efekt, což chválím, a bokeh uprostřed obrazu je nádherně jemný, to ale neplatí o rozích obrazu. Tam začíná být dost nervózní, vytahuje se směrem ven a pokud je zde něco složitějšího (např. stromy), obraz se dost "roztřese". Po přiclonění čekejte i lehce osmiúhelníkové odlesky.
 
Canon EF 35mm f/2 IS USM hodnocení
 
Vzhledem k širokoúhlé ohniskové vzdálenosti příjemně překvapí přítomnost optické stabilizace obrazu, což lze jistě vyzdvihnout. Její účinek je sice poněkud náladový, v ideálním případě však počítejte s nějakými 3 EV navíc, což se hodí. Objektiv má rozumně velké rozměry a hmotnost (nejde o žádného velkého obra), potěší solidním zpracováním, nicméně mu chybí např. zvýšená odolnost proti vodě nebo prachu. I když rozhodně nejde o starý objektiv (byl představen před 7 lety), přeci jen jde vidět, že ho ještě nezastihla móda počasí odolné fotografické techniky, která je dnes takřka povinností.
 
Ultrazvukový zaostřovací motorek zajišťuje velmi rychlé ostření pro fotografie, pro video ale není ideální. Při přeostřování jemně škube fotoaparátem (není schopen dělat malé jemné kroky) a je také trochu slyšet. Naproti tomu je pro video ideální výše zmíněná optická stabilizace, která má v tomto režimu vynikající účinek. Opticky je na tom objektiv dosti dobře. Sice trpí na výraznou vinětaci, ale zkreslení je v normě, chromatická aberace není na většině snímků žádným větším problémem (pouze u velmi nízkých clon) a kresba je obvykle celoplošně dosti dobrá. V protisvětle se místy vyskytuje jeden menší odlesk, častěji pak světelný závoj kolem zdroje světla.
 
Ve výsledku tak jde o hodně povedený objektiv, u kterého jsem dlouho přemýšlel, zda mu udělit naše ocenění Trefa nebo nikoli. Nakonec mu to těsně nevyšlo, přesto jde rozhodně o objektiv, nad kterým je dobré uvažovat, pokud potřebujete světelnou 35 pro váš Canon (ať už DSLR nebo CSC s adaptérem).
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení jednou ohniskovou vzdáleností
2. Natáčení videa i z ruky díky stabilizaci (raději však bez AF)
 
 

Plusy

 
+ Solidní a celoplošně detailní kresba
+ Přítomnost optické stabilizace
+ Rychlý AF
 
 

Minusy

 
- Nevyrovnaný bokeh (výborný uprostřed, nervózní směrem k rohům)
- Chybí odolnost vůči nepříznivému počasí
- Silnější vinětace
- Světelný závoj v protisvětle
- Vyšší cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF 35mm f/2 IS USM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 14 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: říjen 2020 Doporučené fotoaparáty: říjen 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala59 komentářů
7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95 7artisans uvádí supersvětelný objektiv 35mm f/0.95
Na trhu se supersvětelnými objektivy se objevuje nový kousek od společnosti 7artisans. Jde o objektiv 35mm f/0.95 určený pro fotoaparáty s APS-C senzorem. Dostupný bude pro mnoho CSC bajonetů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p OmniVision uvedl OV64A, čip s "velkými" 1,0µm pixely a 4K/120p
OmniVision přichází s novým 1/1,34" snímačem pro mobilní telefony, modelem OV64A. Ten je docela zajímavý. Na dnešní dobu má poměrně velké 1,0µm pixely, tedy něco, co bychom ještě nedávno označili za supermalé.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Roadmapa objektivů od Fujifilmu přidává 18mm F1.4 a 70-300mm Roadmapa objektivů od Fujifilmu přidává 18mm F1.4 a 70-300mm
Fujifilm aktualizoval svou roadmapu připravovaných objektivů o dva nové kousky. Díky nim by počet objektivů měl vzrůst už na 37. Přibude vysoce světelný širokoúhlý 18mm objektiv i telezoom 70-300mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm aktualizuje objektiv XF 10-24mm F4 R OIS WR Fujifilm aktualizuje objektiv XF 10-24mm F4 R OIS WR
Společnost Fujifilm vydala aktualizovanou verzi svého objektivu Fujinon XF 10-24mm F4 R OIS WR. Ten dostává zvýšenou odolnost i výkonnější optickou stabilizaci. Zapracovalo se i na hmotnosti a ovládání.
18.10.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář