www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF 35mm f/2 IS USM

Canon EF 35mm f/2 IS USM
, , recenze
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
K oblíbeným
reklama
Dostali jsme se k závěru a v krátkosti zhodnotíme testovaný objektiv Canon EF 35mm f/2 IS USM. Jde o širokoúhlý objektiv (ne ale nějak extrémně, prostě klasická 35) s dobrou světelností F2, což dovoluje příjemně mazat pozadí a hodně si hrát s malou hloubkou ostrosti. Pokud jde o bokeh, zde bych měl trochu výtky. Objektiv dokáže snímkům dodat velmi příjemně prostorový efekt, což chválím, a bokeh uprostřed obrazu je nádherně jemný, to ale neplatí o rozích obrazu. Tam začíná být dost nervózní, vytahuje se směrem ven a pokud je zde něco složitějšího (např. stromy), obraz se dost "roztřese". Po přiclonění čekejte i lehce osmiúhelníkové odlesky.
 
Canon EF 35mm f/2 IS USM hodnocení
 
Vzhledem k širokoúhlé ohniskové vzdálenosti příjemně překvapí přítomnost optické stabilizace obrazu, což lze jistě vyzdvihnout. Její účinek je sice poněkud náladový, v ideálním případě však počítejte s nějakými 3 EV navíc, což se hodí. Objektiv má rozumně velké rozměry a hmotnost (nejde o žádného velkého obra), potěší solidním zpracováním, nicméně mu chybí např. zvýšená odolnost proti vodě nebo prachu. I když rozhodně nejde o starý objektiv (byl představen před 7 lety), přeci jen jde vidět, že ho ještě nezastihla móda počasí odolné fotografické techniky, která je dnes takřka povinností.
 
Ultrazvukový zaostřovací motorek zajišťuje velmi rychlé ostření pro fotografie, pro video ale není ideální. Při přeostřování jemně škube fotoaparátem (není schopen dělat malé jemné kroky) a je také trochu slyšet. Naproti tomu je pro video ideální výše zmíněná optická stabilizace, která má v tomto režimu vynikající účinek. Opticky je na tom objektiv dosti dobře. Sice trpí na výraznou vinětaci, ale zkreslení je v normě, chromatická aberace není na většině snímků žádným větším problémem (pouze u velmi nízkých clon) a kresba je obvykle celoplošně dosti dobrá. V protisvětle se místy vyskytuje jeden menší odlesk, častěji pak světelný závoj kolem zdroje světla.
 
Ve výsledku tak jde o hodně povedený objektiv, u kterého jsem dlouho přemýšlel, zda mu udělit naše ocenění Trefa nebo nikoli. Nakonec mu to těsně nevyšlo, přesto jde rozhodně o objektiv, nad kterým je dobré uvažovat, pokud potřebujete světelnou 35 pro váš Canon (ať už DSLR nebo CSC s adaptérem).
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení jednou ohniskovou vzdáleností
2. Natáčení videa i z ruky díky stabilizaci (raději však bez AF)
 
 

Plusy

 
+ Solidní a celoplošně detailní kresba
+ Přítomnost optické stabilizace
+ Rychlý AF
 
 

Minusy

 
- Nevyrovnaný bokeh (výborný uprostřed, nervózní směrem k rohům)
- Chybí odolnost vůči nepříznivému počasí
- Silnější vinětace
- Světelný závoj v protisvětle
- Vyšší cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF 35mm f/2 IS USM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 14 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon si patentoval 2 telezoomy včetně RF 120-700mm F4.5-8.0 Canon si patentoval 2 telezoomy včetně RF 120-700mm F4.5-8.0
Canon má i s omezenou nabídkou full frame CSC fotoaparátů docela solidní úspěchy. Aby přilákal ještě více zákazníků, vyvíjí spoustu nových objektivů a v laboratořích se objevily i dva telezoomy včetně RF 120-700mm f/4.5-8.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DxO přichází s Nik Collection 3, má nový Perspective Efex DxO přichází s Nik Collection 3, má nový Perspective Efex
Společnost DxO má nyní pod palcem set pluginů Nik a uvádí novou generaci Nik Collection 3. Přináší např. snazší přepínání mezi pluginy, nedestruktivní úpravy a také nový plugin Perspective Efex.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
CIPA 04/2020: prodeje fotoaparátů za 12 měsíců spadly na třetinu CIPA 04/2020: prodeje fotoaparátů za 12 měsíců spadly na třetinu
CIPA zveřejnila další statistiky, tentokrát za měsíc duben. Výsledky to jsou opravdu velmi špatné. Prodeje všech kategorií meziročně spadly zhruba na třetinu. Moc se nedařilo CSC, naopak DSLR vyrovnaly březnový propad.
3.6.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video Irix Cine 15mm T2.6: nový širokoúhlý objektiv pro video
Pro profesionální natáčení videa je určena novinka z dílen výrobce objektivů Irix. Její Cine 15mm T2.6 přináší velmi širokoúhlý záběr daný 15mm ohniskovou vzdáleností. Objektiv je odolný a k dispozici pro několik bajonetů.
2.6.2020, aktualita, Milan Šurkala
Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují Olympus: vyšší zisk společnosti, fotoaparáty se zlepšují
Fiskální rok 2020 byl u společnosti Olympus poměrně povedeným. Firmě se totiž znatelně podařilo navýšit zisky a nás potěší i to, že fotografická divize snížila svou ztrátovost. Bohužel, zisky ještě pořád nepřináší.
1.6.2020, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů