www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM

Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM
, , recenze
Tato recenze se podívá na nový základní objektiv Canonu pro své CSC fotoaparáty. Jeho velkou výhodou je širokoúhlá 24mm přepočtená ohnisková vzdálenost. Díky skládací konstrukci nabídne také malé přepravní rozměry.
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření

 
Objektiv je vybaven zaostřovacím krokovým motorkem STM, který nabídne velmi rychlé i tiché zaostřování. Na fotoaparátu Canon EOS M50 i M100 s duálními pixely byl schopen v celém ohniskovém rozsahu zaostřit za zhruba 0,1 sekundy. To je opravdu velmi pěkný čas. Pokud chcete využít manuální zaostřování, je to možné, ale musíte tak udělat ve fotoaparátu. Objektiv totiž nemá žádné tlačítko pro přepínání zaostřovacích režimů. Manuální ostření je v pohodě, zaostřovací kroužek jde plynule a má dobře nastavenou vazbu. Fotoaparáty Canon navíc umožňují zvětšit náhled, což se může mnohdy hodit.
 
Canon EF-M 15-45mm IS STM průběh zaostřovacích vzdáleností
 
Canon hovoří o minimální zaostřovací vzdálenosti 25 centimetrů, my jsme v testu naměřili 17 až 22 cm od senzoru (9,5 až 13 cm od přední čočky). Přepočtené zvětšení pak bylo naměřeno s hodnotou 0,47×, což už docela dobrá hodnota i na méně náročné makro. Každopádně ale více cloňte, neboť objektiv je při plně otevřené cloně dosti měkký.
 
Canon EF-M 15-45mm IS STM zvětšení objektivu
 
Vyzkoušel jsem i makro předsádku Raynox DCR-150, která má 4,8 dioptrie. Ta zkrátila minimální zaostřovací vzdálenost na 17,5 centimetru (7 cm od čočky předsádky), přičemž zvětšení se zvýšilo na 0,78×. To už je dosti pěkné zvětšení, ideální je to ale na objekty, které jsou uprostřed (ne na plochy). Na rozdíl od většiny základních CSC objektivů, které s touto předsádkou vinětují, to není případ tohoto objektivu.
 
 

Focení makra

 
Zde se podíváme, co výše zmíněné 0,47× přepočtené zvětšení znamená v praxi. Ukážeme si to na tradičním snímku kleští.
 
Canon EF-M 15-45mm Macro kleště
 
expoziční čas 1/80 s, clona F8, citlivost ISO 1250, ohnisko 45 (72) mm, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
 
Zaostřil jsem sice kousek za, nicméně i tak lze vidět, jaké zvětšení asi objektiv poskytuje. Na setový objektiv to není zlé.
 
 

Světelnost a clona

 
Objektiv se vyznačuje světelností F3,5 až F6,3, což znamená typickou začáteční hodnotu, ale o trochu horší koncovou (standard je spíše F5,6). V zásadě ale nejde o příliš velký rozdíl. Poněvadž je ale objektiv více širokoúhlý, tento rozsah je posunut do širokoúhlejších ohniskových vzdáleností a patří tak ve své třídě k méně světelným objektivům. Poněvadž ty základní se ale mezi sebou zpravidla moc neliší, ani v případě Canonu to není žádný průšvih a od průměru je horší sotva o nějakou pětinu EV. Což skoro nestojí za řeč.
 
Canon EF-M 15-45mm IS STM průběh světelnosti
 
Irisová clona má 7 lamel a její maximální hodnota závisí podle zvoleného zoomu. Může nabývat F22 až F40.
 
 

Bokeh

 
Podíváme se také na bokeh (kvalitu rozmazaného pozadí). Vyzkoušíme to při plně otevřené cloně i mírném přiclonění.
 
Canon EF-M 15-45mm Macro bokeh plně otevřená clona
 
expoziční čas 1,6 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 37 (59) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Bokeh má poněkud zvláštní charakter. Odlesky jsou sice kulaté, ale výrazně jasnější z jedné strany (vypadá to spíše jako Měsíc před úplňkem). Jde tak spíše máznutí ze strany než plynulé rozostření.
 
Canon EF-M 15-45mm Macro bokeh clona F8
 
expoziční čas 3,2 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 37 (59) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
S přicloněním se zlepší kresba v zaostřené části, odlesky jsou pak trochu plnější.
 
 

Stabilizace

 
Canon vybavil objektiv optickou stabilizací obrazu, která má poskytovat 3,5EV účinek. Ten jsem tedy otestoval na cca 69mm přepočtené ohniskové vzdálenosti a zkoumal, při jakém času budu mít nadpoloviční úspěšnost ostrých snímků.
 
Canon EF-M 15-45mm Macro stabilizace
 
1/6 sekundy, se stabilizací
 
Canon EF-M 15-45mm Macro bez stabilizace
 
1/6 sekundy, bez stabilizace
 
I když kolem poloviny jsem se začal pohybovat už kolem času 1/20 sekundy, tento poměr se dal dosáhnout i s expozičním časem 1/6 sekundy. U delších už to bylo dost o náhodě. Totéž jsem zkusil bez stabilizace a za stejných podmínek jsem dosahoval stejného poměru okolo 1/60 sekundy. Naměřil jsem tedy dobrý 3,3EV účinek, což zhruba odpovídá údajům výrobce.

reklama
Nejnovější články
Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs Canon údajně chystá 75MPx full frame EOS Rs
Internetem začínají opět kolovat zprávy o novém připravovaném full frame fotoaparátu řady EOS R. Proslýchá se, že by mělo jít o model EOS Rs a rozlišení jeho senzoru má dosahovat vysokých 75 MPx.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro Režisér Johna Wicka natočil reklamu pomocí Apple iPhone 11 Pro
Režisér David Leitch, který stojí za filmy jako John Wick, Deadpool 2 nebo Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw, natočil také reklamu na Apple iPhone 11 Pro. A pro video sněhové bitvy použil právě tyto telefony.
4.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru Fotograf fotí portréty ohrožených druhů ptáků i v ateliéru
Britský fotograf chce svou tvorbou upozornit na alarmující počty některých ohrožených druhů ptáků. Cestuje po světě a vyhledává zajímavá zvířata, kterým fotografuje profesionální portréty, jež podtrhují jejich rozmanitost. 
4.12.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku Youtuber rozběhal DOOM na 21 let starém kompaktu od Kodaku
Youtuber z LazyGamesReviews si trochu pohrál s 21 let starým kompaktem Kodak DC260 a poněvadž jde v podstatě o ořezaný počítač s procesorem IBM, jehož architekturu používal i Apple PowerMac, dokázal na něm rozběhat střílečku DOOM z 90. let.
3.12.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč Zimní slevy: Nikon zlevňuje až o 10000 Kč
Také společnost Nikon si připravila na závěr roku prodejní akci v podobě slev. V jejím případě se týká CSC fotoaparátů, digitálních zrcadlovek, vybraných kompaktů a pochopitelně i spousty objektivů pro DSLR.
2.12.2019, aktualita, Milan Šurkala