www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama

Autofokus, ostření

 
Objektiv poskytuje možnost manuálního i automatického ostření. Poněvadž na sobě nemá žádný přepínač, je nutné jej přepínat pomocí fotoaparátu. Samotný autofokus je rychlý a tichý díky krokovému motorku. Přesto nepatří mezi ty úplně nejrychlejší. Pokud použijete průběžné ostření Servo, počítejte s velmi solidním časem okolo 0,15 sekundy, v případě jednorázového zaostřování One Shot se budete pohybovat spíše někde kolem 0,25 sekundy.
 
Minimální zaostřovací vzdálenost je zhruba 9 centimetrů od roviny senzoru, což znamená sotva centimetr od konce objektivu. Naměřil jsem přepočtené zvětšení okolo 1,65×, což odpovídá údajům výrobce (ten hovoří o reálném zvětšení 1,0×, což při crop faktoru 1,6 dává přepočtených 1,6×). Pokud zapnete supermakro režim, už nebude moci fotit na dálku, ale maximálně jen na zhruba 3 centimetry. Naopak minimum se trochu sníží, asi někde na 6-7 milimetrů od objektivu. Maximální přepočtené zvětšení se pak dostane na velmi solidní hodnotu 1,95×, takže od kraje do kraje fotky se vám vejde zhruba 1,8 centimetru velký objekt. Paráda.
 
Pokud jde o manuální ostření, chod zaostřovacího kroužku je naprosto hladký bez zadrhávání, klade však trochu odpor (je třeba vynaložit trochu větší sílu než obvykle, ale nezadrhává se a jde plynule).
 
 

Focení makra

 
Abyste si dokázali lépe představit, co objektiv dokáže, přináším několik obrázků. Tradičně to budou kleště.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro kleště
 
expoziční čas 1/60 s, clona F8, citlivost ISO 2000, ohnisko 28 (45) mm, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
 
Už v základním makro režimu je zvětšení opravdu velké. A chce to opravdu hodně clonit, aby byla hloubka ostrosti aspoň trochu rozumná. Zde jsem zvolil střední clonu F8 a vidíte, že hloubka ostrosti je vskutku minimální.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro kleště supermakro
 
expoziční čas 1/60 s, clona F8, citlivost ISO 5000, ohnisko 28 (45) mm, korekce +1 EV, klikněte pro zvětšení
 
V supermakro režimu jsem mohl ještě blíž, což jsem si už začal stínit. Zvětšení ještě trochu vzrostlo. Sice ne nějak dramaticky, ale občas se to hodí. Povídáme se také na funkci pomocného LED světla. To může být vypnuto, zapnuto na plnou sílu nebo na polovinu.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro LED světlo vypnuto
 
LED světlo vypnuto
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro LED světlo zapnuto
 
LED světlo zapnuto
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro LED světlo zapnuto na max
 
LED světlo zapnuto na maximum
 
Výsledek vidíte na snímcích výše. Samotná síla světla není zrovna vysoká, za silného slunečního svitu stíny takřka neprosvětlí a větší službu udělá třeba bílá vizitka, nicméně v mnoha podmínkách už výkon LED poznáte. Cílem totiž není nasvítit scénu, ale spíše jen zlehka dodat jas stínům.
 
 

Světelnost a clona

 
Zde budeme dost rychle hotovi. Objektiv má světelnost F3,5 a jeho 7lamelovou irisovou clonu lze nastavit maximálně na hodnotu F22. Nejde tedy o nějak světelný objektiv, nicméně nezapomínejte, že jde o objektiv pro makro a tam je spíše opačný problém, že ani vysoké clony nestačí.
 
 

Bokeh

 
I když nejde o příliš světelný objektiv, rozhodně bude možné z něj dostat rozmazané pozadí (bokeh). My se podíváme na jeho kvalitu, tedy charakter a jemnost.
 
 Canon EF-M 28mm F3.5 Macro bokeh plně otevřená clona
 
expoziční čas 0,6 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Dosti slušný výsledek. Odlesky jsou kulaté a docela plné, přesto je v nich vidět jakási zvláštní struktura. Celkově je to ale solidní.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro bokeh clona F5,6
 
expoziční čas 2 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Po přiclonění se zvětší hloubka ostrosti, charakter bokehu zůstává na podobné úrovni, tedy jemný s trochou zvláštní struktury v odlescích.
 
 

Stabilizace

 
Testovaný objektiv je vybaven optickou stabilizací obrazu, která má dle výrobce nabídnout slušný 3,5EV účinek. To by teoreticky znamenalo, že by se z ruky měly dát fotit snímky s expozičním časem 1/4 sekundy. V praxi jsem ale tolik štěstí neměl.
 
 
1/10 sekundy, se stabilizací
 
 
1/10 sekundy, bez stabilizace
 
Poloviční úspěšnost rozumně ostrých snímků jsem dosahoval s časem okolo 1/10 sekundy (testováno s bezhledáčkovou EOS M100), nicméně je pravda, že se dá vyfotit i ostrý snímek s 1/6 sekundy. Bez stabilizace jsem podobné úspěšnosti dosahoval okolo 1/40 až 1/50 sekundy, nicméně i s 1/30 sekundy bylo možné udělat ostrou fotku (a ne úplně výjimečně). Naměřený účinek při testu je tak okolo 2,3 EV. To není mnoho, ale vzhledem k tomu, že makro objektivy většinou žádnou stabilizaci nemají, i možnost fotit 4-5krát delší čas z ruky je rozhodně pozitivní.

Nejnovější články
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z
Pro full frame CSC od Nikonu si společnost Samyang připravila dva nové manuální objektivy. Vedle 14mm F2.8 objektivu je to také objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F1.4.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala