www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama

Protisvětlo

 
I když objektiv není širokoúhlý, mohou se naskytnout situace, kdy budete mít v záběru Slunce nebo jiný silný zdroj světla. Podívejme se, jak se bude objektiv v takových situacích chovat.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Obraz je slušný, kolem Slunce vzniká oblast menšího kontrastu, ale jinde působí snímek dosti čistě. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/1000 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 28 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Opět slušný výsledek. Snímek je čistý a bez větších odlesků nebo závojů (ty jsou jen v blízkosti Slunce). K dispozici jsou snímky v RAW formátu, kde je vidět trochu chromatické aberace.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/160 s, clona F5, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Na tomto snímku je vidět velmi vysoký dynamický rozsah scény. Objektiv nebyl moc přicloněn a Slunce tak vytváří velký světelný závoj snižující kontrast v dosti velké ploše. I zde se můžete podívat na snímek ve formátu RAW.
 
 

Optický zoom

 
Poněvadž jde o pevný objektiv, který nemá optický zoom, podíváme se jen na jeho úhel záběru. Při 28mm ohniskové vzdálenosti dává přibližně 45 mm po přepočtu.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro úhel záběru 1
 
expoziční čas 1/250 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Se 45mm ohniskovou vzdáleností (po přepočtu) rozhodně nejde o širokoúhlý objektiv, ale není to ani žádné tele. Kresba je velmi dobré po celé ploše, zde lze určitě chválit. Podívat se můžete také na snímek v RAWu.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro úhel záběru 2
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 28 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
I na druhé scéně vidíme takový střední úhel záběru. Ani široký ani úzký. Opět budu chválit celoplošně velmi dobrou kresbu.

Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala51 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala