www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama
Pokud jste si přečetli celou recenzi objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, asi budete tušit, jaké hodnocení si odnese. Objektiv mě totiž opravdu nadchnul, protože má nejenže vše, co by měl mít a umět, ale navíc přidává i některé vlastnosti, které u konkurence nenajdete. U širokoúhlých objektivů rozhodně není typické mít optickou stabilizaci. Účinek sice není zázračný, jenže konkurence obvykle ani žádnou stabilizaci nenabízí. Pomocná LED světla jsou také ojedinělou věcí, už nemusíte kupovat makro světla. Ta tu máte přímo na objektivu. A aby toho nebylo málo, objektiv má navíc ještě super makro režim s 1,2× reálným zvětšením.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro IS STM ocenění Trefa
 
Ocenění TREFA získává Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
za spoustu nadstandardních řešení a příznivou cenu. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Opticky nabídne velmi dobrou středovou ostrost a poměrně slušné jsou i rohy. Když trochu přicloníte, získáte výbornou celoplošnou ostrost. Oceňuji také velmi pěkný a jemný bokeh. Pokud necháte korigovat optické vady už ve fotoaparátu, tak vás nebude trápit ani jinak dost viditelná vinětace u nižších clon. Opticky je problém snad jen s trochou chromatické aberace, nicméně ani zde to není vůbec nic vážného. Výraznější negativum tak tento objektiv snad ani nemá. Opticky má jen mírné problémy a ačkoli tak sice nelze mluvit o optické dokonalosti, je opravdu hodně slušný.
 
Větší výtku bych měl snad jen ke dvěma ergonomickým prohřeškům. Zmenšení rozměrů díky skládání objektivu je fajn, pojistku beru, ale proč je nutné s ní pracovat i při odjišťování? Spousta jiných objektivů ji vyžaduje jen při zajištění, což mi přijde jako lepší řešení. Druhá výtka jde na adresu tlačítka pro zapnutí LED světla. Je příliš titěrné a poslepu se v podstatě nedá nahmatat.
 
Tyhle malé neduhy ale nepovažuji za tak zásadní, aby srazily hodnocení objektivu z plných pěti hvězd a objektivu tak právem náleží ocenění TREFA. To si tento objektiv zaslouží, obzvláště když uvážíme i relativně příznivou cenu.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
Focení makro snímků
 
 

Plusy


+ Výborná celoplošná ostrost (zejména po přiclonění)
+ Optická stabilizace
+ Supermakro režim (1,2× reálné zvětšení)
+ Velmi jemný bokeh
+ LED pro přisvícení
 
 

Minusy

 
- Skládací konstrukce vyžaduje pojistku i k odjištění
- Plastový bajonet a prťavé tlačítko pro LED světlo
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 8 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z Nové sklo pro CSC Nikonu: Samyang MF 85mm F1.4 Z
Pro full frame CSC od Nikonu si společnost Samyang připravila dva nové manuální objektivy. Vedle 14mm F2.8 objektivu je to také objektiv s 85mm ohniskovou vzdáleností a velmi dobrou světelností F1.4.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala