www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
K oblíbeným
reklama
Pokud jste si přečetli celou recenzi objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, asi budete tušit, jaké hodnocení si odnese. Objektiv mě totiž opravdu nadchnul, protože má nejenže vše, co by měl mít a umět, ale navíc přidává i některé vlastnosti, které u konkurence nenajdete. U širokoúhlých objektivů rozhodně není typické mít optickou stabilizaci. Účinek sice není zázračný, jenže konkurence obvykle ani žádnou stabilizaci nenabízí. Pomocná LED světla jsou také ojedinělou věcí, už nemusíte kupovat makro světla. Ta tu máte přímo na objektivu. A aby toho nebylo málo, objektiv má navíc ještě super makro režim s 1,2× reálným zvětšením.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro IS STM ocenění Trefa
 
Ocenění TREFA získává Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
za spoustu nadstandardních řešení a příznivou cenu. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Opticky nabídne velmi dobrou středovou ostrost a poměrně slušné jsou i rohy. Když trochu přicloníte, získáte výbornou celoplošnou ostrost. Oceňuji také velmi pěkný a jemný bokeh. Pokud necháte korigovat optické vady už ve fotoaparátu, tak vás nebude trápit ani jinak dost viditelná vinětace u nižších clon. Opticky je problém snad jen s trochou chromatické aberace, nicméně ani zde to není vůbec nic vážného. Výraznější negativum tak tento objektiv snad ani nemá. Opticky má jen mírné problémy a ačkoli tak sice nelze mluvit o optické dokonalosti, je opravdu hodně slušný.
 
Větší výtku bych měl snad jen ke dvěma ergonomickým prohřeškům. Zmenšení rozměrů díky skládání objektivu je fajn, pojistku beru, ale proč je nutné s ní pracovat i při odjišťování? Spousta jiných objektivů ji vyžaduje jen při zajištění, což mi přijde jako lepší řešení. Druhá výtka jde na adresu tlačítka pro zapnutí LED světla. Je příliš titěrné a poslepu se v podstatě nedá nahmatat.
 
Tyhle malé neduhy ale nepovažuji za tak zásadní, aby srazily hodnocení objektivu z plných pěti hvězd a objektivu tak právem náleží ocenění TREFA. To si tento objektiv zaslouží, obzvláště když uvážíme i relativně příznivou cenu.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
Focení makro snímků
 
 

Plusy


+ Výborná celoplošná ostrost (zejména po přiclonění)
+ Optická stabilizace
+ Supermakro režim (1,2× reálné zvětšení)
+ Velmi jemný bokeh
+ LED pro přisvícení
 
 

Minusy

 
- Skládací konstrukce vyžaduje pojistku i k odjištění
- Plastový bajonet a prťavé tlačítko pro LED světlo
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 8 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku Želva s GoPro kamerou zachytila život v rybníku
Youtuber zveřejnil video, v němž předvádí, jak na jednu ze svých želv nádherných připevnil GoPro kameru. Želva pak v malém rybníku pořídila záběry světa a života ukrytého pod vodní hladinou. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Doporučené fotoaparáty: červen 2019 Doporučené fotoaparáty: červen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala51 komentářů
Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR Canon vysvětlil, proč lze dělat lepší objektivy pro CSC než pro DSLR
Společnost Canon zveřejnila video, ve kterém vysvětluje, proč mohou mít CSC fotoaparáty snáze opticky kvalitnější objektivy než digitální zrcadlovky při menších rozměrech. Vše závisí na vzdálenosti senzoru od objektivu.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright Fotograf v Texasu prohrál soud, univerzita "může" porušit copyright
Americké soudnictví je často terčem vtipů, neboť v této zemi netušených soudních možností lze žalovat snad naprosto všechno. Poslední případ z Texasu pak ukázal, že může být dokonce legální porušovat copyright.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0 MS Optics představuje 50mm F1.5 a 50mm F1.0
Nezávislý výrobce objektivů MS Optics představuje dvě nové světelné padesátky pro M-Mount. Máme zde Vario Prasma 50mm F1.5 s optickým návrhem Plasmat a pak supersvětelný model ISM 50mm F1.0.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala