www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM

Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
, , recenze
Objektiv Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM při svém představení opravdu hodně překvapil. Vedle klasického makro režimu přinesl i supermakro režim, má i optickou stabilizaci a přisvětlení. Bude tak skvělý i v praxi jako na papíře?
reklama
Pokud jste si přečetli celou recenzi objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM, asi budete tušit, jaké hodnocení si odnese. Objektiv mě totiž opravdu nadchnul, protože má nejenže vše, co by měl mít a umět, ale navíc přidává i některé vlastnosti, které u konkurence nenajdete. U širokoúhlých objektivů rozhodně není typické mít optickou stabilizaci. Účinek sice není zázračný, jenže konkurence obvykle ani žádnou stabilizaci nenabízí. Pomocná LED světla jsou také ojedinělou věcí, už nemusíte kupovat makro světla. Ta tu máte přímo na objektivu. A aby toho nebylo málo, objektiv má navíc ještě super makro režim s 1,2× reálným zvětšením.
 
Canon EF-M 28mm F3.5 Macro IS STM ocenění Trefa
 
Ocenění TREFA získává Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM
za spoustu nadstandardních řešení a příznivou cenu. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Opticky nabídne velmi dobrou středovou ostrost a poměrně slušné jsou i rohy. Když trochu přicloníte, získáte výbornou celoplošnou ostrost. Oceňuji také velmi pěkný a jemný bokeh. Pokud necháte korigovat optické vady už ve fotoaparátu, tak vás nebude trápit ani jinak dost viditelná vinětace u nižších clon. Opticky je problém snad jen s trochou chromatické aberace, nicméně ani zde to není vůbec nic vážného. Výraznější negativum tak tento objektiv snad ani nemá. Opticky má jen mírné problémy a ačkoli tak sice nelze mluvit o optické dokonalosti, je opravdu hodně slušný.
 
Větší výtku bych měl snad jen ke dvěma ergonomickým prohřeškům. Zmenšení rozměrů díky skládání objektivu je fajn, pojistku beru, ale proč je nutné s ní pracovat i při odjišťování? Spousta jiných objektivů ji vyžaduje jen při zajištění, což mi přijde jako lepší řešení. Druhá výtka jde na adresu tlačítka pro zapnutí LED světla. Je příliš titěrné a poslepu se v podstatě nedá nahmatat.
 
Tyhle malé neduhy ale nepovažuji za tak zásadní, aby srazily hodnocení objektivu z plných pěti hvězd a objektivu tak právem náleží ocenění TREFA. To si tento objektiv zaslouží, obzvláště když uvážíme i relativně příznivou cenu.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
Focení makro snímků
 
 

Plusy


+ Výborná celoplošná ostrost (zejména po přiclonění)
+ Optická stabilizace
+ Supermakro režim (1,2× reálné zvětšení)
+ Velmi jemný bokeh
+ LED pro přisvícení
 
 

Minusy

 
- Skládací konstrukce vyžaduje pojistku i k odjištění
- Plastový bajonet a prťavé tlačítko pro LED světlo
 
 
Za zapůjčení objektivu Canon EF-M 28mm f/3.5 Macro IS STM děkujeme Canonu.
 
 
Cena v době testování: cca 8 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
Dnes, článek, Milan Šurkala9 komentářů
Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4 Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4
Známý výrobce objektivů Tamron oznámil, že si pro nás chystá hned tři nové objektivy. Konkrétně půjde o 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD, SP 35mm F/1.4 Di USD pro DSLR a 17-28mm F/2.8 Di III RXD pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře