Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EF-S 18-55mm F3,5-5,6 IS II

26.5.2011, Milan Šurkala, recenze
Dnešní recenze doplňuje test zrcadlovky Canon EOS 1100D a bere si pod drobnohled nový setový objektiv Canon EF-S 18-55mm 1:3,5-5,6 IS II. Ten nabízí 3× optický zoom, optickou stabilizaci a typickou světelnost této třídy objektivů. Jaký je?

Sférické zkreslení


Na nejširším ohnisku je sférické zkreslení objektivu dost výrazné, zde objektiv moc nepotěší. Na delších ohniscích zkreslení klesá a linie se stávají rovnými.


18 (29)mm ohnisko

55 (88)mm ohnisko


Vinětace


V RAWu si můžete všimnout docela silné vinětace na plně otevřené cloně prakticky v celém rozsahu ohnisek. S přicloněním chyba znatelně klesá a zůstává v lehčí formě jen na nejširším ohnisku.



Canon EOS 1100D nicméně nabízí profily objektivů a automatické odstraňování vinětace. Ta zůstává patrná na nejširším ohnisku, ale jinak je prakticky v celém ohniskovém rozsahu velmi dobře potlačena, a to téměř na všech clonách.




Chromatická aberace


Další z pozorovaných vlastností objektivu bude chromatická aberace.


18mm ohnisko, clona F3,5



18mm ohnisko, clona F8



18mm ohnisko, clona F16


Nejširší ohnisko trpí na chromatickou aberaci. Je zhruba průměrná, měli jsme zde tedy lepší, ale i mnohem horší objektivy.


34mm ohnisko, clona F4,5



34mm ohnisko, clona F8



34mm ohnisko, clona F16


Bohužel ani střední ohniska nejsou proti aberaci imunní. Naopak, červené okraje kontrastních hran jsou velmi výrazné.


55mm ohnisko, clona F5,6



55mm ohnisko, clona F16


Nejdelší ohnisko na tuto nepříjemnou optickou vadu v podstatě netrpí, navíc má slušnou ostrost až do rohů, ze kterých jsou brány výřezy.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.