Canon EOS 1000D: solidní základ
Jako první jsme v našem letním speciálu otestovali nejlevnějšího zástupce Canonu, model EOS 1000D. Ten byl v našem případě vybaven objektivem EF-S 18-55 mm s optickou stabilizací. Jak si tato zrcadlovka s 10MPx CMOS snímačem a procesorem DIGIC III povede?
Kapitoly článku:
- Canon EOS 1000D: solidní základ
- Expoziční režimy a ostření
- Výbava a nastavení
- Fotografické testy
- Fotografické testy 2
- Fotografické testy 3
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Canon EOS 1000D je nejlevnější zrcadlovkou v nabídce této společnosti. Vznikla z trochu pokročilejšího modelu 450D, takže má ještě starší procesor DIGIC III. Nicméně stále je tu CMOS snímač o rozměrech 22,2×14,8 mm, jehož crop faktor je tedy 1,6. Tímto se tedy prodlužuje reálná ohnisková vzdálenost pro zisk hodnot přepočtených na kinofilm. CMOS snímač má rozlišení 10 megapixelů, což je u dnešních zrcadlovek nižší hodnota, stále se však jedná o více než dostatečné rozlišení, navíc lze očekávat menší úroveň šumu.
Ze základních údajů ještě zmíním, že fotoaparát nepodporuje videosekvence, má 7bodový autofokus, na 2,5" LCD displeji podporu Live View s možností ostření na bázi kontrastu i s klasickým zrcadlovkovým ostřením s krátkým black-outem (zatmění v důsledku zpětného sklopení zrcátka pro zaostření). Tolik na úvod, nyní se už podívejme na praxi.
Ze základních údajů ještě zmíním, že fotoaparát nepodporuje videosekvence, má 7bodový autofokus, na 2,5" LCD displeji podporu Live View s možností ostření na bázi kontrastu i s klasickým zrcadlovkovým ostřením s krátkým black-outem (zatmění v důsledku zpětného sklopení zrcátka pro zaostření). Tolik na úvod, nyní se už podívejme na praxi.
Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků
Zákazníci, kteří si budou kupovat EOS 1000D, budou patrně z velké většiny na tento fotoaparát přecházet z kompaktů. Je to nejlevnější zrcadlovka v nabídce, lidé s vyššími modely na slabší zpravidla nepřecházejí. Ti fotografové, kteří jsou zvyklí na rozměry kompaktů, dost překvapí velikost fotoaparátu. I proti ultrazoomům je obrovský. Srovnáme-li to ale s klasickými konkurenčními zrcadlovkami, jedná se naopak o jeden z nejmenších modelů na trhu. To nemusí každému vyhovovat. Hmotnost je s akumulátorem, popruhem na krk, kartou a 18-55mm objektivem 760 gramů.
Fotoaparát se drží vcelku dobře, vystouplý grip tomu dost pomáhá, mohl by však mít trochu přilnavější povrch. Tělo je z plastu, zpracování je však poměrně dobré, takže nepůsobí příliš lacině. Jde sice vidět, že se jedná o levnější zrcadlovku, ale vypadá docela dobře.
Fotoaparát má závit pro objektivy EF a EF-S. Vevnitř se skrývá čip APS-C velikosti s crop faktorem 1,6. Je vybaven systémem pro odstraňování prachu, který se spouští při každém zapnutí a vypnutí fotoaparátu. Objektivy EF-S se přikládají bílou značkou na bílou, EF pak mají červenou. Napravo je pak tlačítko pro uvolnění objektivu. Dole vpravo je logo modelu, nahoře označení EOS.
Nalevo od objektivu je pak dioda fungující jako ikonka samospouště nebo pro redukci efektu červených očí, překvapivě však nepracuje jako přisvětlovací dioda pro autofokus. Na to je zde blesk. Úplně nalevo je pak grip, o kterém jsem již mluvil.
Testovaný fotoaparát byl vybaven základním objektivem EF-S s ohniskovým rozsahem 18 - 55 milimetrů. V přepočtu to dává širokoúhlých 29 mm až maximálních 88 mm, což není právě mnoho. O nějakém výraznějším zoomování zde nemůže být moc řeč. To je ale typickou záležitostí všech setových objektivů základních zrcadlovek, tento krátký rozsah mají v podstatě všichni výrobci. Začíná to být nuda. Stejně jako všichni ostatní, i Canon má světelnost F3,5-5,6, tedy žádný zázrak. Sice vzhledem k velkému čipu je možno používat vyšší ISO citlivosti a o světelnost se tolik nestarat, ale už vzhledem k poměrně krátkým ohniskům to příliš nepotěší. Důvod je však jednoduchý, cena. Světelnější objektiv nebo s větším zoomem by celý set výrazně prodražil.
Díky delším reálným ohniskům než u kompaktů je tedy podstatně snazší rozmazávat pozadí, světelnější objektiv (a především s delším maximálním ohniskem) by ale umožnil větší hrátky. Každopádně je nutno brát v úvahu, že se jedná téměř o základ "setové" nabídky, který seženete velmi levně (příplatek cca 2500 Kč) a možnost pořídit si sety s vícerozsahovými objektivy zde pochopitelně je. V našem případě jsme dostali pokročilejší verzi objektivu, která byla vybavena optickou stabilizací.
Objektiv má velké okruží, kterým se zoomuje, předním členem se pak ostří. Toto nastavení je poměrně citlivé, takže stačí menší pohyb a ostrost se výrazně změní. Z toho důvodu není manuální ostření až taková hračka, jak se na první pohled zdá. Rozhodně je však manuální ostření velmi dobře použitelné. Při ostření se přední člen otáčí, takže použití polarizačních a přechodových filtrů vyžaduje obezřetnost. Podporovány jsou filtry s 58mm průměrem.
Seshora vidíte na objektivu hodnoty ohniskových vzdáleností. Pod objektivem je výklopný blesk, po stranách pak ouška na připevnění popruhu. Napravo naleznete hlavní ovládací kolečko s mnoha možnostmi, jeho chod je poněkud tužší. Jednou rukou jej rozhodně neotočíte. Zajímavé také je, že na rozdíl od kompaktů Canon se nedá otočit o 360° (tedy vlastně neomezeně), ale jen ve 270° výseči. Na pravé straně kolečka je posuvná páčka, kterou se spouští fotoaparát.
Směrem nahoru je velmi dobře umístěné tlačítko pro spuštění menu nastavování ISO citlivosti. Nad ním je otočný volič, jímž se upravuje spousta nastavení fotoaparátu. Např. právě to ISO, programový posun (úprava dosažení vypočtené expozice automatikou) a další. Uvítal bych trochu jemnější chod, točení vlevo sice nedělá větší problém, ale doprava je poměrně náročné najít to správné množství síly, aby se kolečko konečně otočilo a aby uživatel nepřejel tři hodnoty najednou. Spoušť je umístěna poměrně našikmo dopředu, ale ovládání je příjemné, přesně jak by člověk čekal.
Výrobce použil malý 2,5" LCD displej s klasickým rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Při naklonění se trochu ztrácí jas, ale jinak je obraz dobře pozorovatelný i z velkých úhlů. Na slunci jsou výkony průměrné. Nad displejem je optický zrcadlový hledáček se zhruba 95% pokrytím ve vertikálním i horizontálním směru. Jeho rozměry nejsou příliš velké, zvětšení je 0,81×. Nechybí dioptrická korekce. Nalevo je tlačítko DISP pro úpravu zobrazení LCD displeje v režimu prohlížení, v režimu fotografování pak vypíná LCD displej a nechává aktivní jen hledáček. Na LCD displeji se standardně ukazuje nastavení fotoaparátu (clona, ISO, vyvážení bílé, ostření a další), bohužel je to výhradně informační záležitost. Nastavovat zde nic nelze.
Možností zobrazení a nastavení je samozřejmě hodně, takže tlačítka se mohou chovat při jiných nastaveních různě a není cílem recenze všechny tyto možnosti probrat. Úplně nalevo je pak tlačítko MENU, kterým se dostanete do hlavního menu. To se skládá z pouhých dvou záložek pro fotografická nastavení, jedné pro prohlížecí režim, tři pro technická nastavení (to třetí spouští uživatelské C.Fn funkce) a poslední tvoří tzv. "Mé menu", kam si můžete natáhnout nejpoužívanější nastavení, které pak není třeba pracně hledat v útrobách celého menu. Vytvoříte si tedy vlastní menu s vlastním řazením položek.
C.Fn funkce je soubor 12 nastavení, kde je např. synchronizace blesku, redukce šumu, činnost autofokusu při Live View a další poměrně užitečná nastavení. Pak se již zbavíte nepříjemného prvního dojmu, že na fotoaparátu nejde skoro nic nastavit. Pouze dvě fotografické záložky v menu s celkovými 12 položkami totiž na první pohled nevypadají nijak bohatě a až druhý pohled odkryje slušné možnosti nastavení.
Napravo od displeje se nalézá spousta ovládacích tlačítek. Úplně nahoře vpravo jsou dvě tlačítka pro přiblížení a oddálení náhledu v režimu prohlížení. Při focení tlačítko vpravo spouští menu nastavení ostřících bodů. Po zmáčknutí tlačítka se mezi jednotlivými možnostmi (automatické 7bodové nebo manuální výběr ostřícího bodu) přepínáte tlačítkem SET. Levé tlačítko naopak slouží jako zámek expozice nebo ostření (dle nastavení v menu).
Blíže u LCD displeje je nahoře tlačítko Av, resp. korekce expozice. To tedy musíte držet a točit otočným voličem, čímž upravíte expozici. Směrem níže je tlačítko pro úpravu vyvážení bílé. Dále se zde nachází velký čtyřsměrný ovladač s rozdělenými směry do jednotlivých tlačítek. Nehrozí tedy šikmé stisky. Za horšího světla ale nejsou tyto ovladače příliš patrné a díky menšímu vyvýšení nad povrch můžete mít především z počátku problém jednotlivá tlačítka nalézt.
Směrem nahoru se nastavuje měření expozice. Jak je u Canonu zvykem, ikonky režimů jsou poněkud mimo mísu a názvy "poměrové" a "částečné" měření také mnoho nenapoví. Nezbude nic jiného, než kouknout do manuálu, co vlastně znamenají. Překvapivě fotoaparátu chybí bodové měření, což je mu často vytýkáno. Doprava se nastavuje styl ostření (jednorázové, průběžné), dolů je pak barevný styl fotografií (tzv. Picture Style) a nalevo pak sekvenční snímání a samospoušť. Ta zůstává aktivní i po vyfocení, což hodnotím jako pozitivní krok. Není třeba ji za každým snímkem nastavovat.
Uprostřed je potvrzovací tlačítko SET. To může sloužit mnoha účelům. Za prvé je to jeho potvrzovací funkce v menu. V režimu fotografování může např. spouštět informační menu stejně jako tlačítko DISP. Pokud však máte povolený Live View, právě tlačítkem SET jej lze aktivovat a následně také ukončit. Poslední dvě tlačítka mají svou funkčnost dost jasnou. To levé slouží ke vstupu do režimu prohlížení, pravé pak v tomto režimu umožní smazat právě zobrazený snímek.
Na pravé straně vidíte délku těla a tvar gripu, rovněž vysunutí výklopného blesku, délku setového objektivu na základním ohnisku a další. Na těle je dole krytka prostoru pro paměťovou kartu, nechybí ani malá gumová krytka pro vstup napájení
Fotoaparát používá SD a SDHC karty, tedy velmi levné a rychlé řešení. Karty mají navíc za slušnou cenu i vysokou kapacitu, v mém případě byla použita microSDHC karta v redukci do SDHC od A-Data, verze Turbo s kapacitou 4 GB. Udávané rychlosti jsou 15 MB/s u čtení a 9 MB/s u zápisu.
Levá strana je poněkud zajímavější. Dole je gumová krytka výstupů, nahoře ouško pro provlečení popruhu na krk. Na těle jde pod tlačítkem odjištění objektivu vidět malinké neoznačené tlačítko, které slouží k náhledu hloubky ostrosti. Po jeho zmáčknutí objektiv reálně nastaví danou clonu, takže obraz v hledáčku může zejména u vyšších clon znatelně potemnět. Naopak nahoře je tlačítko pro vyklopení blesku. To je zde elektronické, takže vyklopit lze pouze, když je fotoaparát zapnutý. Z toho důvodu vás také možná v některých automatických režimech překvapí samovolné vyskočení blesku.
Na objektivu lze opět vidět prstenec pro zoomování a vepředu tubus pro ostření. Na objektivu je rovněž přepínací posuvné tlačítko optické stabilizace a manuálního ostření.
Po odklopení gumové krytky uvidíte video výstup, konektor dálkového ovládání a konektor pro propojení fotoaparátu přes USB port.
Zespoda jde vidět kovový závit pro stativ v rovině osy objektivu, na straně je pak krytka prostoru pro akumulátor, která je jištěna západkou.
Uvnitř se skrývá poměrně velký Li-Ion akumulátor s pěkným napětím 7,4 V a dostatečnou kapacitou 1080 mAh. Výrobce tak udává výdrž na 600 snímků (s Live View jen kolem 200).
Canon EOS 1000D je tedy velmi levnou zrcadlovkou, což jde na ní trochu vidět, nicméně kvalitu zpracování lze i tak označit za dostatečnou. Ovladatelnost může začátečníkům dělat trochu problémy, některé volby jsou poněkud zvláštně zakopány, ale po prvním ohledání vypadá EOS 1000D s ohledem na cenu velmi slibně. Pojďme se podívat na výkony při fotografování.
Technické specifikace: Canon EOS 1000D s objektivem EF-S 18-55m F3,5-5,6 IS
|
|
Snímací prvek
|
|
Efektivní počet pixelů | 10,1 MPx (celkové rozlišení 10,5 MPx) |
Velikost snímače | CMOS APS-C (přibližně 22,2×14,8 mm) |
Čištění snímače | ano (automatické při zapnutí a vypnutí, ruční) |
Rozlišení fotografií | (3:2) 3888×2592, 2816×1880, 1936×1288 |
Rozlišení videa | nejsou |
Poměr stran | 3:2 |
Typ barevného filtru | RGB |
Formát záznamu | JPEG (Exif 2.2), RAW (12-bit .CR2) |
Optika fotoaparátu (objektiv EF-S 18-55m F3,6-5,6 IS)
|
|
Značka | CANON ZOOM LENS EF-S |
Upevnění objektivu | Canon EF, EF-S |
Crop faktor | 1,6x |
Optický zoom | 3× |
Rozsah ohnisek (reálný) | 18 - 55 mm |
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) | 29 - 88 mm |
Světelnost objektivu | F3,5 - F5,6 |
Rozsah clony | F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele) |
Mechanická stabilizace | ano (lens shift, optická stabilizace) |
Elektronická stabilizace | ne |
Možnost použití předsádek | ano, 58mm závit na filtry |
Digitální zoom | ne |
Zaostřování
|
|
Zaostřování | TTL auto focus (automatický na jednu nebo více ze 7 zón, manuální na jednu ze 7 zón) podporuje jednorázové ostření, průběžné AI Servo AF a AI Focus AF, manuální V režimu Live View lze využít zaostřování klasicky zrcátkem nebo snímačem na bázi detekce kontrastu |
Ostřící vzdálenost | 25 cm (od roviny snímače) |
Pomocné zaostřovací světlo | ne (pouze pomocí blesku) |
Elektronická část
|
|
Procesor | DIGIC III |
Měření expozice | 35zónové TTL, poměrové (celoplošné), částečné (středové), celoplošné se zdůrazněným středem |
Citlivost ISO | AUTO ISO (100-800), 100, 200, 400, 800, 1600 |
Rychlost závěrky | 1/4000 - 30 s, bulb režim |
Expoziční režimy | auto, priorita clony, priorita času, manuál |
Vyvážení bílé barvy | Auto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Wolfram. světlo, Bílé zářivkové světlo, Blesk, Uživ. nastavení |
Scénické režimy | Plně automat., Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét, Blesk vyp. |
Samospoušť | 2, 10 s, samospoušť s předem určeným počtem snímků (po 10 sekundách 2-10 snímků) |
Sériové snímání | 3,0 fps (JPEG) 1,5 fps (RAW) 1,5 fps (RAW+JPEG) Bracketing (expoziční, vyvážení bílé) |
Vestavěný blesk - režimy | Zapnutý blesk (synchronizace automatická nebo pevně na 1/200 s, na první nebo druhou lamelu závěrky, korekce -2 EV až +2 EV, měření E-TTL II poměrové nebo průměrové) |
Vestavěný blesk - dosah | směrné číslo 13 při ISO 100, úhel vyzařování srovnatelný s úhlem 17mm objektivu |
Externí blesk | ano (Speedlite EX) |
Ostatní
|
|
Hledáček | ano, zrcadlový (pentamirror), zvětšení 0,81x, pokrytí 95% horizontálně i vertikálně |
LCD displej | 2,5" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů), podpora Live View |
Digitální výstup | USB 2.0, AV |
Paměťové karty | SD, SDHC |
Interní paměť | - |
Napájení | Li-Ion akumulátor LP-E5, 7,4 V, 1080 mAh (600 snímků bez blesku, 500 s bleskem, s Live View 200, resp. 190 snímků) |
Hmotnost | 450 gramů (bez karty a baterií), 200 gramů (objektiv) |
Rozměry | 126,1 x 97,5 x 61,9 mm (tělo), 70×68,5mm (objektiv) |
Barevné varianty | černá |
Standardní příslušenství | USB kabel, AV kabel, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, manuál, krytka na objektiv, krytka vnitřní části objektivu, krytka těla, popruh na krk, akumulátor LP-E5 s nabíječkou a přívodním kabelem |