Canon EOS 1100D: vstup do světa DSLR
Dnes se podíváme na nejlevnější zrcadlovku Canonu, model EOS 1100D. Vyzkoušeli jsme ho se setovým objektivem 18-55mm s optickou stabilizací v jeho druhé generaci. Jak si povede v testu? Je nový EOS 1100D výrazným vylepšením proti předchůdci?
Kapitoly článku:
Pro posouzení kvalit se můžete podívat na 13 ilustračních snímků. Několik dalších najdete v recenzi 18-55mm objektivu.
Úhel záběru je rozumně široký, kresba slušná i v rozích. V pozadí se tráva poněkud slévá dohromady. K dispozici dávám i RAW snímek.
expoziční čas 1/50 s, clona F5,6, citlivost ISO 6400, ohnisko 55 (88) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Nepříliš moderní čip se projevuje v silném šumu, nicméně je nutno vzít v úvahu, že ISO 6400 opravdu není málo. Na snímku najdete spoustu ustřelených pixelů a barevných fleků.
expoziční čas 1/15 s, clona F32, citlivost ISO 100, ohnisko 41 (66) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Pokud je při panningu jedno, kam trefíte ostrost, povede se skoro každá fotka. Díky velkému rozsahu clon typickému pro zrcadlovkové objektivy je focení panningu snadné i ve dne. Vysoká clona si vybrala daň v podobě difrakce, tedy celoplošné jemné neostrosti.
expoziční čas 1/400 s, clona F11, citlivost ISO 100, ohnisko 55 (88) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Na delších ohniscích má objektiv problém se světlem přicházejícím ze strany, které vytváří světelný závoj a zhoršuje kontrast. Sluneční clona by opravdu bodla, dá dokoupit jako volitelné příslušenství, bohužel není součástí toho standardního. Ve stinných plochách si můžete všimnout slabého barevného flekatění.
Na nejdelším ohnisku chytá objektiv lehkou chromatickou aberaci. Snímek je nicméně bez vážnějších vad, ostrost i detaily jsou rozumné.
Detaily jsou slušné, prvotřídní brilance obrazu (taková ta řezavá ostrost) ale objektivu chybí. Na většinu použití to ale více než bohatě postačí. Pole v pozadí se smývá do jednolité plochy. Občas by neuškodila lehká záporná korekce expozice, fotoaparát občas přeexponovává.
Zde se znovu ukazuje, že citlivost ISO 6400 je už silně nad možnosti čipu. Obraz je celý zašuměný a barevně flekatý. Problém je především v objektivu, základní "seťák" se na portréty v interiéru opravdu moc nehodí (nejde tedy o nekvalitu objektivu jako takového, ale o jeho nevhodnosti). Můžete si stáhnout i RAW verzi fotografie.
Na středních ohniscích kreslí objektiv přiměřeně, potěší i nízká aberace. Objevuje se zde typická azurová barva oblohy typická pro Canony (přijde mi, že zrcadlovky této značky mají tendenci ladit oblohu více do azurových barev než ostatní).
Toto je velmi náročná scéna v oblasti dynamického rozsahu. Prosvítající obloha se přepaluje, totéž platí o některých nasvícených plochách na chodníku. Chromatická aberace je dosti silná, ale znovu opakuji, toto je velmi náročná scéna, která zvýrazňuje neduhy přístroje. Co vše lze ještě zachránit, můžete posoudit z přiloženého RAWu.
Vzhledem k docela dobrému makru je focení podobných snímků docela snadné. Potěšil mě velmi příjemný bokeh objektivu.
Zde jsem použil Live View pro ostření a kompozici. Ostření je sice pomalé, ale vůči předchůdci bylo znatelně zlepšeno. K dispozici je i RAW snímek.
Odlesky nejsou největším problémem objektivu. Větší potíže má spíše s aberací, která je nejsilnější kolem zdroje světla. V tomto případě mi přišel dynamický rozsah celkem dobrý, krajina není příliš tmavá a obloha se celá nepřepaluje. Opět je k dispozici RAW snímek.
I přes citlivost ISO 800 je míra detailů velmi dobrá. Snímek byl focen s bleskem během dne. Můžete si však všimnout lehkých barevných fleků, barevného šumu.