Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Canon EOS 60D: na pomezí dvou světů

, , recenze: specifikace produktu
Canon EOS 60D: na pomezí dvou světů
Dnes zamíříme do trochu vyšší třídy zrcadlovek než obvykle a rukama nám projde Canon EOS 60D. Tato zrcadlovka nabízí 18MPx APS-C snímač, Full HD video, stavový displej a hodně zajímavý bude i objektiv. K testu jsme totiž použili pevný objektiv EF 35mm f/1,4L.
Canon EOS 60D: na pomezí dvou světů
V dnešní recenzi se podíváme na digitální zrcadlovku střední třídy, Canon EOS 60D. Tento model je postaven mezi zrcadlovky EOS 600D a EOS 7D, s nimiž sdílí stejný APS-C čip s rozlišením 18 megapixelů. Oproti předchůdci EOS 50D je posazen o něco níže (model 50D byl z části nahrazen modelem 7D), a tak novější EOS 60D přišel např. o micro adjustment autofokusu, podporu CompactFlash karet nebo tělo z hořčíkové slitiny.

Na druhou stranu dostal novější čip s vyšším rozlišením (18 MPx versus 15 MPx), přibyla možnost natáčení videosekvencí, a to rovnou ve Full HD, radost udělá i výklopný displej a znatelně větší výdrž na baterie. Oproti low-endu prozrazuje vyšší třídu např. stavový displej na horní straně přístroje, který u levnějších zrcadlovek zpravidla nenajdeme. Balancuje tak na hraně levných a profesionálnějších zrcadlovek.

Dnešní test bude zvláštní i volnou objektivu. Nepoužijeme totiž žádný běžný setový objektiv, ale pevnou světelnou 35ku z profesionální řady L. Objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM stojí kolem 35 tisíc korun včetně DPH a nejde tedy o žádné ořezávátko.

 

Testovaný objektiv:


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Canon EOS 60D má tělo z hliníku a polykarbonátové pryskyřice se skleněným vláknem, působí tedy plastově a trochu ji schází robustnost vyšších tříd zrcadlovek. Nicméně i přesto to vůbec není špatné a v podstatě jediné, k čemu jsem měl výtku, byly odlepující se gumové gripy (testovaná zrcadlovka si už přeci jen užila svoje). Určitě musím pochválit držení přístroje, grip je dostatečný a přiměřená váha zrcadlovky není ani přehnaná ani zbytečně malá. Prostě tak akorát.

Na gumovém gripu je snímač dálkového ovládání, na těle je pak indikátor samospouště, která také slouží pro redukci efektu červených očí. Bohužel nefunguje jako AF lampa, k tomu je určen pouze blesk. Z tohoto pohledu napravo je tlačítko pro odjištění objektivu, kousek nad tím je mono mikrofon. Pokud vám nestačí mono zvuk, můžete připojit i externí mikrofon pro stereo zvuk.

K testu jsme použili objektiv Canon EF 35mm f/1,4L USM, který se na APS-C těle projevuje jako 56mm objektiv. Jeho světelnost je vynikajících F1,4 a maximální hodnota 8lamelové clony je F22. Na objektivu je pouze ostřící prstenec s přiměřeně tuhým chodem, nechybí ani stupnice zaostření a přepínač mezi autofokusem a manuálním ostřením. Potěší i to, že objektiv umožňuje manuální doostření po autofokusu, a to bez jakéhokoli přepínání. Ultrasonické ostření je tiché a velmi rychlé.

Seshora vidíte velmi dobře tvarovaný grip, který umožňuje pohodlné držení přístroje. Pod ramenem blesku jsou sáňky na externí blesk, fotoaparát podporuje i bezdrátové blesky. Žádný takový blesk jsem neměl na test k dispozici, takže na podrobný popis funkčnosti bych vás odkázal na manuál. Každopádně jsou podporovány čtyři kanály a je možno nastavovat výkony blesků nezávisle pro interní a externí, případně pro všechny najednou nebo nezávisle pro vybrané skupiny.

Na levé straně je hlavní ovládací kolečko, které musíte nejprve stisknutím prostředního tlačítka odjistit. Nelze jej tedy nešťastnou náhodou otočit, což ale u Canonů obvykle stejně nikdy nešlo (fotoaparáty této značky většinou mívají příliš tuhé ovládání tohoto kolečka). Zde je tedy trochu nepohodlné, že je nutno držet onu pojistku, ale na druhou stranu je to jeden z mála Canonů, kde lze kolečkem otáčet bez větší námahy. Pod kolečkem je hodně tuhá páčka pro zapnutí přístroje.

Na pravé straně je stavový displej, kde se zobrazuje většina důležitých nastavení. Ve tmě je možné si tento displej nechat i podsvítit tlačítkem napravo. Nad displejem jsou další 4 tlačítka pro nastavování měření expozice, ISO citlivosti, sekvenčního snímání/samospouště a ostřícího režimu. Po stisku kteréhokoli z těchto tlačítek máte několik sekund na nastavení požadovaného parametru otočným voličem, který je dále vepředu na gripu. Tlačítko spouště je nahnuté směrem vpřed a má příjemně nastavenou sílu namáčknutí.

LCD displej je plně polohovatelný, což usnadňuje focení na stativu, nad hlavou nebo od země. Musíte ale počítat s tím, že autofokus v Live View je typicky "canonovský", tedy opravdu velmi pomalý. Tím se funkčnost tohoto systému dost vytrácí. Displej má 3,0" úhlopříčku a poměr stran 3:2. Rozlišení je výborných 1,04 milionů bodů (720×480 pixelů), takže obraz je skutečně velmi ostrý a detailní. Pozorovací úhly jsou slušné, ze stran sice dochází k poklesu kontrastu, ale nemění se barevnost.

Nad displejem je pentaprizmatický hledáček s 96% pokrytím na každé straně a 0,95× zvětšením. Na konkurenci v podobě Nikonu D7000 nebo Pentaxu K-5 mu trošku chybí, ale ve srovnání se slabšími řadami zrcadlovek Canon je to příjemné vylepšení. Manuální ostření tak sice stále není nejsnazší, ale musím říci, že se mi to dařilo mnohem lépe než s modelem 600D. Nalevo od hledáčku je tlačítko pro smazání právě prohlíženého snímku. Napravo je dioptrická korekce hledáčku a pak tlačítko s červenou tečkou, které spouští Live View, případně natáčení videosekvence.

Samozřejmostí je možnost konfigurovat chování většiny tlačítek a není v možnostech této recenze pobrat všechny varianty. Proto pro podrobnější studium doporučuji pročíst manuál k fotoaparátu. Zde popíšu jen základní možnosti. Tlačítko AF-ON funguje pro zaostření (obdoba namáčknutí spouště), je také jednou z možností jak autofokusem přeostřit u videosekvence. Zde ale závisí na nastavení, lze to za určitých podmínek provést i namáčknutím spouště. Další tlačítko s ikonkou lupy s minusem (a hvězdičkou nahoře) slouží jako zámek expozice, v režimu prohlížení snímku pro oddálení náhledu. Celkem máte na výběr z 10 různých kombinací funkcí tlačítka spouště, AF-ON a hvězdičky.

Tlačítko s lupou s plusem slouží ke zvětšení náhledu (užitečné nejen při prohlížení snímků, ale zejména v Live View režimu), můžete si také pomocí něj vybírat ostřící body. Není zde joystick jako u EOSu 50D, ale docela dobře se dají vybírat osmisměrným ovladačem. Protože je zde jen 9 ostřících bodů, má každý AF bod jedno tlačítko na tomto ovladači (prostřední bod a automatický výběr mezi všemi se provádí stisknutím prostředního tlačítka SET). Dále tu máme tlačítko MENU, které vás dostane do hlavního menu, kterému se budeme podrobněji věnovat v kapitole o zobrazení LCD displeje. Tlačítko INFO přepíná mezi zobrazením displeje (vypnutý displej, textové informace o některých nastaveních, elektronický horizont, quick menu).

Quick menu s možností nastavení jednotlivých položek vyvoláte tlačítkem Q. Buď stisknete SET a dostanete se do podmenu se všemi položkami pro dané nastavení nebo využijete služeb otočného voliče a rychle se jednotlivými volbami "protočíte". V takovém případě ale samozřejmě nevidíte všechny volby, které můžete nastavit. Následuje osmisměrný ovladač. Ten slouží k výběru ostřících bodů a pohybu v menu. Prostřední tlačítko SET je potvrzovací, můžete mu přidat i některou z pěti funkcí (vyvážení bílé, elektronická vodováha a další). Otočné okruží má rovněž spoustu různých funkcí. Předně je to nejpohodlnější způsob jak korigovat expozici. V režimu M jím lze nastavovat clonu, ale jako obvykle, můžete mu přidat i mnoho dalších funkcí.

Jako poslední tu máme tlačítko pro vstup do režimu prohlížení snímků a tlačítko UNLOCK. Pokud zamknete otočné okruží v menu (abyste si nešťastnou náhodou nezměnili korekci expozice nebo jiné parametry), můžete tímto tlačítkem okruží dočasně odemknout.

Na pravé straně je jen ouško na provlečení popruhu a krytka prostoru pro SDHC kartu.

Levá strana má také ouško na popruh, přidává ale reproduktor a gumovou krytku, pod níž najdeme vstup pro externí mikrofon, HDMI port, AV/USB výstup a konektor pro dálkové ovládání. Na těle dále vidíte tlačítko pro odjištění objektivu, tlačítko pro vyklopení interního blesku (elektronické) a mikrofon.

Vespod je v ose objektivu kovový závit pro stativ, pod gripem pak prostor pro baterii. Krytka se odjišťuje pomocí pojistky.

Najdete tu opravdu velký Li-Ion akumulátor LP-E6 s napětím 7,2V a kapacitou 1800 mAh. Podle výrobce a norem CIPA vydrží na pořízení výborných 1100 snímků.

V dalších kapitolách se podíváme na fotografické kvality přístroje Canon EOS 60D s objektivem Canon EF 35mm f/1,4L USM.

Technické specifikace: Canon EOS 60D
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 18,7 MPx
Efektivní počet pixelů 18,0 MPx
Velikost snímače APS-C CMOS (22,3×14,9 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 5184x3456, 3456x2304, 2592x1728, 1920x1280, 720x480
(4:3) 4608x3456, 3072x2304, 2304x1728, 1696x1280, 640x480
(16:9) 5184x2912, 3456x1944, 2592x1456 1920x1080, 720x400
(1:1) 3456x3456, 2304x2304, 1728x1728, 1280x1280, 480x480
Rozlišení videa 1920×1080 / 30, 25 nebo 24 fps, 1280×720 / 60 nebo 50 fps, 640×480 / 60 nebo 50 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 3:2, 16:9, 1:1
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.21), MOV (H.264), CR2 (14bitový RAW)
Optika fotoaparátu
Značka Canon EF Lens
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 35 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 56 mm
Světelnost objektivu F1,4
Rozsah clony F1,4 - F22, irisová 8lamelová clona
Mechanická stabilizace ne
Možnost použití předsádek ano (72 mm)
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus (9bodová automatika, ruční výběr z 9 bodů, detekce tváře v Live View), všech 9 bodů je křížových
Zaostřování AF (One Shot - jednorázový), AF (AI Focus - průběžný), AF (AI Servo - průběžný), MF (manuální)
Ostřící vzdálenost 30 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ano (pouze bleskem)
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Testovaný firmware v1.0.5
Spotřeba -
Měření expozice poměrové (spojené s AF body), částečné (6,5%), celoplošné se zdůrazněným středem, bodové (2,8%)
Citlivost ISO AUTO ISO, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400, H (12800)
Rychlost závěrky 1/8000 s - 30 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy AWB (Automatické vyvážení bílé), Denní světlo (5200K), Stín (7000K), Zataženo (6000K), Wolframové světlo (žárovka 3200K), Bílé zářivkové osvětlení (4000K), Blesk, Vlastní, Teplota barvy (2500 - 10000 K)
Scénické režimy Automatický, Blesk vypnutý, Kreativní automatický, Portrét, Krajina, Detail, Sport, Noční portrét,
Samospoušť 2s (+dálkové ovládání), 10s (+dálkové ovládání)
Sériové snímání 5,3 fps (JPEG max. 58 snímků, RAW 16 snímků, RAW+JPEG 7 snímky)
- fps (pomalé kontinuální snímání)
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Zapnutý, Vypnutý, Pomalá synchronizace na 1. nebo 2. lamelu závěrky, Podpora bezdrátových blesků (4 kanály)
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 13 (ISO 100), X-sync 1/250 s, korekce expozice -3 EV až +3 EV, měření expozice poměrové/průměrové, síla nastavitelná pro všechny najednou / interní a externí zvlášť / skupiny A a B zvlášť
Externí blesk ano, podpora blesků E-TTL II Speedlite EX včetně bezdrátových
Ostatní
Hledáček ano, pentaprizmatický (96% pokrytí, 0,95× zvětšení), vyměnitelná matnice
LCD displej 3,0" LCD, 1.040.000 bodů (720×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor LP-E6, napětí 7,2V, kapacita 1800 mAh, výdrž na 1100 snímků (320 snímků při Live View)
Hmotnost 675 gramů (tělo), 755 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 144,5 x 105,8 x 78,6 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, popruh, velký návod, malý návod