Canon EOS 760D: s novým srdcem
Dnes zabrousíme do třídy vyššího low-endu APS-C zrcadlovek. Otestujeme fotoaparát Canon EOS 760D, který přináší nový 24MPx snímač, výklopný i stavový displej. Fotoaparát jsme vyzkoušeli s 18-135mm IS STM objektivem.
Kapitoly článku:
Noční scéna
Pro noční focení tu najdete maximálně půlminutovou expozici, ale nechybí samozřejmě ani bulb režim. Horší je to s autofokusem. Pokud necháte automatický výběr ostřících bodů, pak si u běžných nočních snímků minimálně jeden AF bod najde solidní kontrast a zaostříte. Pokud ale neprozíravě necháte jednobodové ostření na plošku s méně výrazným kontrastem, může se stát, že skončíte. Kvalita snímku je dostatečná, můžete se podívat i na snímek v RAW formátu. Z něj vytáhnete ještě o něco lepší detaily. Prosvětlené stíny ukážou poměrně dost barevného šumu, ale přesto bych řekl, že je zde vůči starším snímačům Canon vidět pokrok.
Dále se podíváme na výsledky v JPEGu a RAWu při různých citlivostech.
ISO 100 (JPEG / konverze z RAWu)
Nejnižší citlivost ISO 100 je nepřekvapivě v podstatě bez šumu. Detaily jsou velmi dobré (s ohledem na mlhavé počasí).
ISO 200 (JPEG / konverze z RAWu)
Také ISO 200 je v podstatě bez šumu. Výsledek je velmi dobrý.
ISO 400 (JPEG / konverze z RAWu)
ISO 400 lehce zvyšuje jasový šum v RAWu. JPEGy jsou v rámci možností (toho, co dovolilo počasí) v pořádku.
ISO 800 (JPEG / konverze z RAWu)
Citlivost ISO 800 opět navyšuje jasový šum. JPEGy se lehce třepí.
ISO 1600 (JPEG / konverze z RAWu)
U citlivosti ISO 1600 se do hry přidává i velmi lehký barevný šum, stále je to ale docela dobrý výsledek. JPEGy jsou slušné.
ISO 3200 (JPEG / konverze z RAWu)
ISO 3200 dále navyšuje barevný šum, což jde vidět jak v RAWu, tak i v JPEGu. Tam už je vidět dost jasových hrudek a klesají detaily.
ISO 6400 (JPEG / konverze z RAWu)
Citlivost ISO 6400 je už hodně vysoká. Barevného šumu je dost, tady už ani z RAWu vynikající kvalitu určitě nedostanete. JPEGy překvapivě dobře drží výraznější detaily, nicméně u těch méně výrazných už počítejte s jejich ztrátou.
ISO 12800 (JPEG / konverze z RAWu)
ISO 12800 (multiexpozice)
S ISO 12800 je barevný šum velmi vysoký, JPEGy jsou zastřené, drží ale velmi výrazné detaily. Multiexpozice přibližuje obraz, který je výrazně méně zašuměný, ale také méně ostrý.
ISO 25600 (JPEG / konverze z RAWu)
Nejvyšší citlivost ISO 25600 je už v podstatě jen šum, ve stínech se také objevuje zajímavé čtverečkování obrazu.
Standardní scéna
Podíváme se také na dva tradiční snímky, které jsou v každé recenzi.
expoziční čas 1/250 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (29) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Kresba je takřka celoplošně dobrá, méně ostrá je zase netradičně jen vpravo a vlevo uprostřed (rohy jsou ostřejší). K dispozici je snímek v RAW formátu.
Středová ostrost je velmi dobrá, fotoaparát s použitým objektivem dokázal vykreslit čáry na šedé stěně mlýnů. Jak je ale vidět, testovaný 18-135mm IS STM objektiv měl problém se stranovou ostrostí, vpravo i vlevo je kresba neostrá (kus, který jsme testovali minulý rok, byl v těchto místech o něco ostřejší). Můžete si stáhnout snímek v RAW formátu.