Canon EOS 760D: s novým srdcem
Dnes zabrousíme do třídy vyššího low-endu APS-C zrcadlovek. Otestujeme fotoaparát Canon EOS 760D, který přináší nový 24MPx snímač, výklopný i stavový displej. Fotoaparát jsme vyzkoušeli s 18-135mm IS STM objektivem.
Kapitoly článku:
Zde se můžete podívat na fotografie, které byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 760D a objektivem Canon EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS STM.
expoziční čas 1/100 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 42 (67) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Objektiv po okrajích nekreslil úplně nejostřeji, ale ze strany zrcadlovky je výsledek i vzhledem k počasí slušný. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu. Odtud zachráníte docela slušnou část jasů (ale ne vše), prosvětlit se dají i stíny, ale musíte počítat se šumem. Dynamický rozsah čipu je o něco lepší než u starších Canonů a s citlivým odšuměním prosvětlených stínů se s tím dá už docela pěkně pracovat.
Při citlivosti ISO 640 je množství šumu poměrně malé. 18-135mm IS STM objektiv nemá zrovna nejjemnější bokeh, nicméně jde o opravdu hodně složité pozadí.
I zde se ukazuje, že při citlivosti ISO 640 není šum výraznějším problémem.
expoziční čas 1/160 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (29) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Expozice snímku je nedostatečná (navzdory kladné korekci), což se projevilo v silném šumu ve stínech a s tím i slabší kresbě po odšumění. Dynamický rozsah čipu je přijatelný. Stíny se dají docela dost prosvětlit, přičemž např. tráva dostane velmi pěkné detaily. Snímač má ale problémy s ještě tmavšími oblastmi jako jsou např. kmeny stromů. Opět je vidět velmi výrazná chromatická aberace objektivu v RAWu.
expoziční čas 1/80 s, clona F3,5, citlivost ISO 100, ohnisko 18 (29) mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Plně odcloněný objektiv dokáže i na nejširší ohniskové vzdálenosti rozostřit pozadí. Kdyby AF body pokrývaly ještě větší plochu obrazu a snáze se ostřilo do rohů, nezlobil bych se. Nicméně pokrytí je na svou třídu přiměřené. Můžete se podívat na snímek v RAW formátu.
V zaostřené ploše jsou velmi pěkné detaily, citlivost ISO 400 ještě není moc vysoká, aby se na snímku ukazoval šum. I když 18-135mm IS STM objektiv není makro objektiv, nenáročné snímky tohoto typu zvládne.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,6, citlivost ISO 800, ohnisko 135 (216) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Na Canonu EOS 760D se mi hodně líbil styl odšumování. Ten potlačoval především barevnou složku a do značné míry ponechával tu jasovou. Při vysokém rozlišení 24 megapixelů tak stále zachoval rozumné detaily a šum přitom působil spíše příjemně. opět si můžete stáhnout RAW.
Znovu je vidět, že navzdory vysoké ISO citlivosti se fotoaparát snaží zachovávat detaily. Můžete se podívat na RAW verzi snímku. Z toho vytřískáte překvapivě pěkný obrázek.
expoziční čas 1/250 s, clona F5,6, citlivost ISO 1250, ohnisko 135 (216) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Byla použita vcelku vysoká citlivost ISO 1250. Šum je ale pravidelný a příliš neruší.
Modrá Fabie je na konci hloubky ostrosti, proto je už pozadí máznuté (za to mohl front focus testovaného objektivu). Škoda, že fotoaparát nemá AF micro adjustment (možnost doladit AF systém).
V plném rozlišení si pochopitelně všimnete hodně vysoké množství šumu, ale pro snímky v rozlišení kolem 4 megapixelů to nebude problém. Zpracování JPEGu je na velmi dobré úrovni a sami toho z RAWu už o moc více nedostanete.
Opět se budeme opakovat. I přes ISO 800 je zpracování obrazu dost slušné, fotoaparát odšumuje především barevný šum a díky ponechání jisté míry jasového šumu zachovává také rozumné detaily. Opět si lze stáhnout RAW snímek.
Detaily jsou dobré, pozadí je už mimo hloubky ostrosti. Lze si stáhnout RAW.
Autobus je rozumně detailní, okolí ale trochu postrádá lepší ostrost.
Toto je ukázka minimálního zaclonění použitého 18-135mm objektivu. Pozadí se maže, na úplné rozmazání ale nestačí světelnost objektivu (F3,5).
Opět se mi líbí rozumné zpracování šumu, které je pravidelné a bez výraznějších artefaktů a rozpatlání.
S ohledem na hodně vysokou citlivost docela příjemné překvapení. Zpracování obrazu je citlivé a přestože použitý čip není vyloženě špičkový, kvalita obrazu je v JPEGu docela slušná. Můžete se mrknout na snímek v RAWu.
Ukázky telemakro fotografií pořízených s EOS 760D a objektivem EF-S 18-135mm F3.5-5.6 IS STM (ve formě videa v až 5K rozlišení).