Canon EOS M100: stylové mini-CSC
1.11.2018, Milan Šurkala, recenze
Dnes se budeme věnovat nejlevnějšímu CSC fotoaparátu v nabídce značky Canon. Jde o skladný EOS M100, který je vybaven o 180° otočným dotykovým displejem. Nechybí mu ani technologie Dual Pixel AF CMOS.
Kapitoly článku:
Canon se snaží prorazit ve třídě CSC fotoaparátů a my se v dnešní recenzi podíváme, jaké zbraně si přichystal pro low-end této třídy. Předmětem našeho dnešního testu je totiž základní model EOS M100. I ten má však 24MPx APS-C CMOS snímač s technologií duálních pixelů, dotykový, o 180° výklopný displej a láká především na kompaktní rozměry i rozumnou cenu. Pojďme se tedy spolu podívat, jaký je v praxi.
Recenze Canon EOS M100
Videorecenze fotoaparátu Canon EOS M100 s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
Testovaný objektiv:
Ergonomie ovládání
Fotoaparát dorazil do redakce ve stylové bílé barvě. Názory na design se různily, některým přišel od pohledu "plastový", osobně mi však jeho design přišel být docela stylový a na pohled příjemný. Nemá žádný přední grip, takže rozhodně nedoporučuji ho používat s většími a těžšími objektivy, nicméně s 15-45mm objektivem nebo jinými lehkými skly je držení docela dobré i díky zadnímu vybrání. Dílenské zpracování se hodnotí hůře. Takřka celý fotoaparát je hodně tuhý a působí velmi bytelně, to se ale netýká přední části tam, kde ho držíte. Alespoň testovaný kus se zde prohýbal a trochu vrzal.
Tady jde dobře vidět, že jde opravdu o malý přístroj, bajonet totiž zabírá velkou část těla. Za ním se skrývá 24MPx APS-C CMOS senzor s technologií duálních pixelů. Na přední části vidíte už jen páčku na odjištění objektivu (jde ztuha a jakoby se zasekává), dále je tu ještě dioda.
Do testu jsme dostali také setový objektiv EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM. Jde o skládací objektiv, který je nutno nejprve odjistit, což zbytečně zdržuje (mnohé skládací objektivy vyžadují pojistku jen při skládání). Potěší širokoúhlým přepočteným 24mm záběrem, na druhou stranu má menší dosah (72 mm) a koncová světelnost F6,3 je také o něco horší než standard. Má však optickou stabilizaci a rychlé, tiché STM zaostřování. Poměrně nemilým překvapením bylo to, že ačkoli jde o moderní objektiv, chod zoomovacího kroužku není zrovna plynulý a u takového přístroje, jako je Canon EOS M100 bez hledáčku, je pomalé zoomování u videa bez škubání velmi problematické.
Pohled na horní stranu ihned napoví, že tu něco chybí. Nemáte zde kolečko fotografických režimů, je tu totiž jen páčka mezi režimem videa, základními fotografickými režimy a plnou automatikou. Pokud si tedy chcete vybrat mezi klasickou automatikou, prioritou clony, času nebo plným manuálem, je potřeba to udělat pomocí dotykového displeje. Což je pochopitelně zbytečně zdlouhavé, na druhou stranu fotoaparát je určen pro ty, kteří nebudou mezi režimy nějak často překlikávat.
EOS M100 je vybaven poměrně velkým mechanicky výklopným bleskem, má i stereo mikrofony. Zapínání fotoaparátu probíhá malým tlačítkem uprostřed páčky režimů. Mohlo by však být o něco větší. Kolem slušné spouště je otočné kolečko pro nastavení expozičních parametrů. Červené tlačítko spouští natáčení videa, prodleva je asi 0,5 sekundy. Vypnutí natáčení je pak okamžité.
Vzadu je o 180° výklopné LCD s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Má solidní obraz, dobré pozorovací úhly a navíc jde o dotykový displej, který lze používat v menu nabídkách, k polohování AF bodů i nastavování expozičních parametrů. Hledáček tu nicméně nenajdete.
Na zadní straně toho rovněž moc nenajdete. Máte zde klasické vstupy do menu, úpravu zobrazení displeje a podobné věci. Je tu také quick menu přístupné pod tlačítkem Q/SET, které si lze částečně konfigurovat. To ale spočívá v relativně omezené nabídce, u které si lze vybrat volby, jež se mají zobrazovat (v podstatě si jen vybíráte, co tu nechcete). Chybí tu ale např. přepínání AF a MF. Poněvadž takový přepínač není ani na objektivu, ani na tlačítku a dokonce ani nemůže být v quick menu, tato obvykle jednoduchá operace vyžaduje vlézt do hlavního menu. Naopak tlačítko s hvězdičkou slouží k zamykání expozice nebo ostření dle nastavení, bohužel zde nelze nastavit jinou funkci. Pokud jde o konfigurovatelnost nastavení, vzhledem k omezené nabídce tlačítek si s tím Canon měl podstatně více pohrát.
Na levé straně máte pod krytkami HDMI a USB port, dole je místo pro plnohodnotnou SD kartu. Zklamáním je nemožnost nabíjet baterii přes USB port. To bych v dnešní době považoval za něco očekávatelného.
O napájení se tu stará Li-Ion akumulátor Canon LP-E12 s napětím 7,2 V a kapacitou pouhých 875 mAh, což opravdu není mnoho.
Naše balení obsahovalo fotoaparát, 15-45mm objektiv se všemi krytkami, krátkou vícejazyčnou verzi manuálu a nabíječku dodané baterie.
Máme tedy za sebou první seznámení s fotoaparátem Canon EOS M100. Další kapitoly se podívají na jeho praktické výsledky.
Doporučujeme z našich magazínů
Nejnovější články
Canon uvedl levnější objektiv pro VR, nový RF-S 7.8mm F4 STM Dual Lens
Dnes, Milan Šurkala
iPhone 18 Pro by měl dostat nastavitelnou clonu pro větší hloubku ostrosti i lepší video
Včera, Milan Šurkala4
Apple kupuje Pixelmator, litevskou alternativu Photoshopu
11.11.2024, Milan Šurkala
OnePlus 13 dostává tři 50MPx fotoaparáty a velké snímače na dvou z nich
11.11.2024, Milan Šurkala1
Canon uvádí světelný objektiv RF 50mm F1.4 L VCM
8.11.2024, Milan Šurkala18
Nikon uvedl APS-C fotoaparát Z50 II s lepším EVF a AF z modelu Z9
7.11.2024, Milan Šurkala14
Telefon Realme GT7 Pro dostal obří 6500mAh baterii
6.11.2024, Milan Šurkala
Canon uvedl telezoom RF 70-200mm F2.8 L IS USM Z
5.11.2024, Milan Šurkala2