www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS M100: stylové mini-CSC

Canon EOS M100: stylové mini-CSC
, , recenze
Dnes se budeme věnovat nejlevnějšímu CSC fotoaparátu v nabídce značky Canon. Jde o skladný EOS M100, který je vybaven o 180° otočným dotykovým displejem. Nechybí mu ani technologie Dual Pixel AF CMOS.
K oblíbeným
reklama
Dále se budeme věnovat náročnému focení v protisvětle. Fotoaparát nabízí technologii Priorita zvýraznění tónů i hardwarové HDR. To ale trochu zužuje úhel záběru.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/60 s, clona F4,5, citlivost ISO 400, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Vypadá to, že ve stínech je hodně silné odšumování, ale v RAWu je patrné, že za mnohé může i slabší kresba objektivu v rohových oblastech. Po prosvětlení stínů čekejte vzrůst šumu, a to trochu i toho barevného.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/400 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Zde bylo více přicloněno, takže objektiv kreslil velmi slušně i v rozích obrazu. Jak je opět vidět v RAWu, ze stínů lze vytáhnout kresbu, ale za cenu vzrůstajícího šumu, a to jak jasového, tak i barevného. Odšumování je v JPEGu zbytečně silné.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/60 s, clona F11, citlivost ISO 160, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
U této scény se hodil výklopný displej, díky němuž se od země mnohem lépe komponuje. Opět mi přišlo, že fotoaparát dost odšumuje a zbytečně potlačuje kresbu detailů. V RAWu se můžete podívat na dynamický rozsah senzoru. Stíny prosvětlíte, ale v jasech už toho moc nezachráníte.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 4
 
expoziční čas 1/640 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Expozice bývá u některých snímků v protisvětle zbytečně dost tmavá. Znovu je vidět silné rozmývání kresby ve stínech. RAW dovolí dodat stínům mnohem více kresby, počítejte však se šumem.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 4 Priorita zvýrazněných jasů
 
expoziční čas 1/500 s, clona F9, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
S Prioritou zvýrazněných jasů fotoaparát zvolil světlejší expozici, ta vypadá o něco lépe. I ve stinných částech je tak snímek lépe prokreslen.
 
Canon EOS M100 protisvětlo 4 HDR
 
expoziční čas 1/250 s, clona F13, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
V HDR režimu jsou snímky obvykle o něco tmavší s málo výraznou saturací barev. Také musíte počítat s o něco užším úhlem záběru. Na druhou stranu skládání tří snímků dohromady snižuje šum a i jemná tráva vypadá, že je v ní kresba. Ani stíny nejsou tak rozmydlené. Celková ostrost je sice nižší, ale je rovnoměrná.

Nejnovější články
Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy Další objektiv 35mm F1.8 pro FF CSC: Yasuhara Anthy
S novými objektivy u nás nepříliš známých výrobců se doslova roztrhl pytel. Dalším je Yasuhara Anthy 35mm F1.8 pro populární full frame CSC systémy od Canonu a Sony. Nabídnout má nízkou cenu a přiměřeně kompaktní rozměry.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala1 komentář
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala