www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu
, , recenze
Podíváme se na zoubek CSC fotoaparátu Canon EOS M50, který se může pochlubit elektronickým hledáčkem. Nově přináší také podporu 4K videosekvencí a zpomalené video. Těšit se můžeme na zaostřování pomocí duálních pixelů.
reklama
Nyní se budeme věnovat dynamickému rozsahu snímače a technologiím pro práci s jasově náročnými snímky.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Snímek obsahuje výraznější stíny i silně prosvětlené plochy. V listí se kresba trochu rozmývá, zde by mohlo být odšumování o něco slabší. RAW ukazuje, že tenké větvičky moc nezachráníte, dynamický rozsah snímače na to nestačí.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/250 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Priorita zvýraznění tónu volí dvakrát vyšší citlivost a poloviční expoziční hodnoty, co se týče času a clony. Fotografie je kapánek tmavší ve světlech, ale výraznější rozdíl tu není vidět.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Použití HDR režimu o něco zúží úhel záběru. Jasy jsou znatelně tmavší, naopak stíny mnohem světlejší, snímky ale mohou působit poněkud vybledle. Také si všimněte skládacích artefaktů v listech. Ani není divu, pohyb v takových oblastech je velmi náročná disciplína.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Toto je další velmi náročná scéna. Obsahuje velmi tmavé plochy vlevo a naopak hodně světlou oblohu. Jak je vidět, stíny jsou opět dost rozmývány. Podívejme se však na RAW snímek. Obloze dokáže dodat trochu barvy, naopak stíny dokážou po prosvětlení zobrazit i nějaké ty listy a jehličí, aniž by z toho byla jednolitá plocha jako v JPEGu.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/500 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
S funkcí Priorita zvýraznění tónu je obloha znatelně tmavší. Kupodivu jsou lépe prokreslené i stíny (slabší odšumování).
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
HDR ze tří snímků opět znatelně prosvětlilo stíny a stáhlo jasy. Snímek působí trochu bezbarvě a může mít skládací artefakty (vpravo). Nicméně pokud jde o práci s jasy, dá se z toho vytřískat poměrně dost a pro některé typy scén bude HDR velmi slušné.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
V obloze vzniká silný přepal, objektiv pak vytvořil ještě pár odlesků. Podívejme se však na snímek ve formátu RAW. Z oblohy toho hodně zachráníte, tam je tentokrát dynamický rozsah solidní.

Nejnovější články
Sony chystá 1/1,8" HDR čip pro smartphony s 38 MPx Sony chystá 1/1,8" HDR čip pro smartphony s 38 MPx
Na internetu se objevil další únik od Sony. Tentokrát hovoří o snímacím čipu pro smartphony s velkou úhlopříčkou 1/1,8" a rozlišením 38 MPx. Tento čip ale bude mít Dual Bayer masku, bílé pixely a HDR z jediné expozice.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meyer Optik Görlitz žije, objektivy z crowdfundingu ale neobdržíte Meyer Optik Görlitz žije, objektivy z crowdfundingu ale neobdržíte
Společnost net SE, vlastnící značku Meyer Optik Görlitz a další, nedávno zbankrotovala. Jméno nicméně odkoupila společnost OPC Optics, která hodlá pokračovat v produkci některých těchto objektivů. Ty zaplacené crowdfundingem ale nedostanete.
14.12.2018, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kipon uvádí speedboostery Baveyes pro Nikon Z a Canon RF Kipon uvádí speedboostery Baveyes pro Nikon Z a Canon RF
Bajonety Nikon Z a Canon RF se těší zájmu ze strany společnosti Kipon, která pro ně upravila nejen několik objektivů, ale přidala i tzv. speedboostery. Ty umožní montáž středoformátových objektivů se zachováním jejich charakteru.
13.12.2018, aktualita, Milan Šurkala
Egypt pohoršila fotografie páru majícího sex na pyramidě v Gíze Egypt pohoršila fotografie páru majícího sex na pyramidě v Gíze
Egypt nyní vyšetřuje pravost nahrávky na YouTube a fotografie páru, který měl před pár týdny vylézt na Velkou pyramidu v Gíze. Vstup na ni je zakázán a mít na ní ještě sex, to už přesahuje všechny meze.
11.12.2018, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Kipon představil F2,4 objektivy pro Nikon Z a Canon RF Kipon představil F2,4 objektivy pro Nikon Z a Canon RF
Společnost Kipon je sice více známá jako výrobce redukcí na objektivy, nicméně nyní představuje i samotné objektivy. Jde o 5 nových kousků řady Elegant s dobrou světelností F2,4 pro nové full frame CSC od Canonu a Nikonu.
10.12.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář