www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu
, , recenze
Podíváme se na zoubek CSC fotoaparátu Canon EOS M50, který se může pochlubit elektronickým hledáčkem. Nově přináší také podporu 4K videosekvencí a zpomalené video. Těšit se můžeme na zaostřování pomocí duálních pixelů.
K oblíbeným
reklama
Nyní se budeme věnovat dynamickému rozsahu snímače a technologiím pro práci s jasově náročnými snímky.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Snímek obsahuje výraznější stíny i silně prosvětlené plochy. V listí se kresba trochu rozmývá, zde by mohlo být odšumování o něco slabší. RAW ukazuje, že tenké větvičky moc nezachráníte, dynamický rozsah snímače na to nestačí.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/250 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Priorita zvýraznění tónu volí dvakrát vyšší citlivost a poloviční expoziční hodnoty, co se týče času a clony. Fotografie je kapánek tmavší ve světlech, ale výraznější rozdíl tu není vidět.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Použití HDR režimu o něco zúží úhel záběru. Jasy jsou znatelně tmavší, naopak stíny mnohem světlejší, snímky ale mohou působit poněkud vybledle. Také si všimněte skládacích artefaktů v listech. Ani není divu, pohyb v takových oblastech je velmi náročná disciplína.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Toto je další velmi náročná scéna. Obsahuje velmi tmavé plochy vlevo a naopak hodně světlou oblohu. Jak je vidět, stíny jsou opět dost rozmývány. Podívejme se však na RAW snímek. Obloze dokáže dodat trochu barvy, naopak stíny dokážou po prosvětlení zobrazit i nějaké ty listy a jehličí, aniž by z toho byla jednolitá plocha jako v JPEGu.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/500 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
S funkcí Priorita zvýraznění tónu je obloha znatelně tmavší. Kupodivu jsou lépe prokreslené i stíny (slabší odšumování).
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
HDR ze tří snímků opět znatelně prosvětlilo stíny a stáhlo jasy. Snímek působí trochu bezbarvě a může mít skládací artefakty (vpravo). Nicméně pokud jde o práci s jasy, dá se z toho vytřískat poměrně dost a pro některé typy scén bude HDR velmi slušné.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
V obloze vzniká silný přepal, objektiv pak vytvořil ještě pár odlesků. Podívejme se však na snímek ve formátu RAW. Z oblohy toho hodně zachráníte, tam je tentokrát dynamický rozsah solidní.

reklama
Nejnovější články
Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle Zeiss Supreme Prime Radiance, objektivy se záměrnými odlesky v protisvětle
Vyrábět objektivy, které mají záměrně zvýrazněné odlesky v protisvětle, nezní moc smysluplně. Pravdou však je, že ve filmu mohou odlesky působivě dotvářet atmosféru, a proto mají objektivy Superme Prime Radiance vrstvy T*Blue.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho Neopatrný indický fotograf zemřel při focení slonů. Ušlapali ho
Chodit moc blízko k divokým zvířatům není příliš bezpečné. Přesvědčil se o tom indický fotograf, který fotil divoké slony. Ze své chyby se ale nepoučí, stádo ho ušlapalo a na následky zranění zemřel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa Leica SL2 aneb full frame Lumix S1R z Německa
Leica přichází s novým full frame CSC fotoaparátem SL2. Přináší 47MPx snímač s možností natáčení 4K60p videa i slow-motion ve Full HD při 180 fps. Má i DFD ostření a jde v podstatě  o převlečený Lumix S1R.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech Olympusu se výrazně daří, neplatí to však o fotoaparátech
Společnosti Olympus se finančně hodně daří, podařilo se jí opravdu velmi výrazným způsobem navýšit zisky. Zatímco příjmy rostly jen minimálně, zisk šel na násobky. To bohužel neplatí o divizi fotoaparátů.
11.11.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free Fotobanka Getty Images končí s Rights-Managed, nyní už jen Royalty-Free
Fotobanka Getty Images mění možnosti licencování vložených fotografií. Už brzy nebude možné kupovat snímky v tradiční Rights-Managed licenci, která tu s námi byla mnoho desítek let. Nově budou k dispozici už jen Royalty-Free snímky.
10.11.2019, aktualita, Milan Šurkala