www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu

Canon EOS M50: levné 4K od Canonu
, , recenze
Podíváme se na zoubek CSC fotoaparátu Canon EOS M50, který se může pochlubit elektronickým hledáčkem. Nově přináší také podporu 4K videosekvencí a zpomalené video. Těšit se můžeme na zaostřování pomocí duálních pixelů.
reklama
Nyní se budeme věnovat dynamickému rozsahu snímače a technologiím pro práci s jasově náročnými snímky.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/160 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (24) mm, klikněte pro zvětšení
 
Snímek obsahuje výraznější stíny i silně prosvětlené plochy. V listí se kresba trochu rozmývá, zde by mohlo být odšumování o něco slabší. RAW ukazuje, že tenké větvičky moc nezachráníte, dynamický rozsah snímače na to nestačí.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/250 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Priorita zvýraznění tónu volí dvakrát vyšší citlivost a poloviční expoziční hodnoty, co se týče času a clony. Fotografie je kapánek tmavší ve světlech, ale výraznější rozdíl tu není vidět.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 1 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F3,5, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
Použití HDR režimu o něco zúží úhel záběru. Jasy jsou znatelně tmavší, naopak stíny mnohem světlejší, snímky ale mohou působit poněkud vybledle. Také si všimněte skládacích artefaktů v listech. Ani není divu, pohyb v takových oblastech je velmi náročná disciplína.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Toto je další velmi náročná scéna. Obsahuje velmi tmavé plochy vlevo a naopak hodně světlou oblohu. Jak je vidět, stíny jsou opět dost rozmývány. Podívejme se však na RAW snímek. Obloze dokáže dodat trochu barvy, naopak stíny dokážou po prosvětlení zobrazit i nějaké ty listy a jehličí, aniž by z toho byla jednolitá plocha jako v JPEGu.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 Priorita tónu
 
expoziční čas 1/500 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisko 15 (45) mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
S funkcí Priorita zvýraznění tónu je obloha znatelně tmavší. Kupodivu jsou lépe prokreslené i stíny (slabší odšumování).
 
Canon EOS M50 protisvětlo 2 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
HDR ze tří snímků opět znatelně prosvětlilo stíny a stáhlo jasy. Snímek působí trochu bezbarvě a může mít skládací artefakty (vpravo). Nicméně pokud jde o práci s jasy, dá se z toho vytřískat poměrně dost a pro některé typy scén bude HDR velmi slušné.
 
Canon EOS M50 protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/320 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 15 (45) mm, klikněte pro zvětšení
 
V obloze vzniká silný přepal, objektiv pak vytvořil ještě pár odlesků. Podívejme se však na snímek ve formátu RAW. Z oblohy toho hodně zachráníte, tam je tentokrát dynamický rozsah solidní.

Nejnovější články
Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru Lomogon 2.5/32 s clonovým diskem na Kickstarteru
Další kampaň na Kickstarteru se věnuje uvedení nového objektivu. Za následujícím z nich stojí společnost Lomography a představuje nový Lomogon 2.5/32 pro digitální i analogové DSLR. Zajímavý je zejména clonovým diskem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko Fotíme dovolenou mobilem: italské Lecce nalehko
Mobilní telefony jsou mezi nadšenci fotografie často zavrhovány, nicméně faktem je, že většinoví uživatelé hází kompakty i zrcadlovky do koše a nefotí už na nic jiného než na telefon. Proto jsem si to také vyzkoušel v italském Lecce.
Dnes, článek, Milan Šurkala1 komentář
Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4 Tamron oznámil vývoj 3 objektivů včetně SP 35mm F1.4
Známý výrobce objektivů Tamron oznámil, že si pro nás chystá hned tři nové objektivy. Konkrétně půjde o 35-150mm F/2.8-4 Di VC OSD, SP 35mm F/1.4 Di USD pro DSLR a 17-28mm F/2.8 Di III RXD pro CSC.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let Námořník ze slavné fotografie zemřel ve věku 95 let
Slavná fotografie "V-J Day in Times Square" Alfreda Eisenstaedta zobrazuje námořníka George Mendonsu, který z radosti nad koncem války políbil okolo jdoucí sestřičku. Ten zemřel ve věku 95 let těsně před svými dalšími narozeninami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji Šrotovné u Panasonicu: Lumix S1/S1R s objektivy až o 15600 Kč levněji
Pokud si děláte zálusk na nový full frame CSC fotoaparát Panasonic Lumix S1 nebo S1R a některé objektivy, tak má pro vás Panasonic připravenu akci typu "šrotovné". Za odkup starého CSC nebo DSLR můžete dostat slevu až 15600 Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře