www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS RP: levný full frame šikula

Canon EOS RP: levný full frame šikula
, , recenze
Canon se pustil do třídy full frame CSC fotoaparátů a základním modelem je poměrně levný EOS RP. Na něj se právě dnes podíváme. Jak si povede tento fotoaparát, který nabídne 26MPx snímač a 4K video?
K oblíbeným
reklama
Nezapomeneme se podívat ani na náročné focení v protisvětle, kde budeme studovat především dynamický rozsah použitého senzoru.
 
Canon EOS RP protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Tento snímek sice nemá moc vysoký dynamický rozsah, přesto se v RAWu můžeme dobrat toho, že při prosvětlování stínů začne docela vzrůstat šum (i barevný).
 
Canon EOS RP protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/160 s, clona F14, citlivost ISO 1000, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Toto je dynamickým rozsahem velmi náročná scéna. Zkoušel jsem také výraznější clonění pro vytvoření hvězdičky kolem slunce. Líbila se mi možnost zachránit přepal v obloze (v RAWu), nicméně kvůli vysoké citlivosti je ve stínech dost šumu (to by šlo ale vyřešit kratším expozičním časem a nižší citlivostí).
 
Canon EOS RP protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/125 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Ve JPEGu vidíme přepal, nicméně v RAWu se jej dá z velké části zbavit. Můžeme si také všimnout toho, že fotoaparát automaticky aplikuje korekci chromatické aberace, která v JPEGu není vidět, zatímco v RAWu ano.
 
Canon EOS RP protisvětlo 3 D+
 
expoziční čas 1/10 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Funkce Priorita vysokých jasů má za úkol zjemnit přechody v jasných plochách a minimalizovat tak přepaly. Vidíme, že je zde skutečně trochu více kresby, což bylo dosaženo i o něco slabší expozicí (stíny jsou pak prosvětleny).
 
Canon EOS RP protisvětlo 3 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F4, citlivost ISO 320, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Canon EOS RP má i hardwarový HDR režim ze tří expozic. Snímky skládá slušně, mnohdy bez artefaktů, otázkou je pak barevné podání, které však lze korigovat nastavením adekvátního režimu (můžete využít přirozené skládání, živé, reliéfní a další podle toho, jak realistické HDR budete chtít). Celkově ale HDR pracuje pěkně, dlouho se však skládá a má jednu velmi nepříjemnou vlastnost, kterou snad Canon brzy opraví v novém firmwaru. Pokud fotíte do RAWu a zvolíte HDR, to se automaticky přepne do JPEGu (HDR s RAWem nefunguje, to je ale normální). Problémem ale je to, že se po ukončení snímání do HDR nepřepne RAW zpátky.
 
Chválím bohaté možnosti nastavení. Vedle již zmíněného nastavení barev tu máme i rozšíření DR (automaticky nebo ručně až o +/-3 EV), dále lze upravit způsob zarovnávání snímků (automaticky fotoaparátem nebo nezarovnávat např. při focení ze stativu) a také lze nastavit, zda se HDR má vyfotit jednorázově (po vyfocení snímku se HDR režim sám ukončí), nebo bude nutné HDR režim vypínat ručně.

Nejnovější články
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci Fotografie zachycují paddleboarding mezi aljašskými ledovci
Aljaška představuje díky své krásné přírodě ráj pro krajinářské fotografy. To si o této zemi myslí i Toby Harriman a Jussi Ruottinen, kteří vytváří fotografie a videa při paddleboardingu po ledovcových jezerech. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem Yongnuo YN 35mm F1.4C DF UWM s ultrazvukovým motorkem
Čínská společnost Yongnuo vylepšila svůj 35mm F1.4 objektiv a uvedla jeho novou verzi YN 35mm F1.4C DF UWM. Ta se může chlubit především rychlým a tichým ultrazvukovým zaostřovacím motorkem UWM.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum Jedna cena EISA 2019 pro Huawei, Panasonic a Skylum
Poslední tři společnosti, které ještě získaly ocenění v letošní anketě EISA Awards 2019, jsou Huawei, Panasonic a Skylum, všechny shodně po jednom. Dostalo se na smartphone, CSC fotoaparát a software.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II Canonu unikla videa o EOS 90D a EOS M6 Mark II
Na internet unikla dvě prezentační videa společnosti Canon, která ukazují dva připravované fotoaparáty, zrcadlovku EOS 90D a CSC fotoaparát EOS M6 Mark II. Oba dva budou mít nový 32,5MPx APS-C snímač.
20.8.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře