www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS RP: levný full frame šikula

Canon EOS RP: levný full frame šikula
, , recenze
Canon se pustil do třídy full frame CSC fotoaparátů a základním modelem je poměrně levný EOS RP. Na něj se právě dnes podíváme. Jak si povede tento fotoaparát, který nabídne 26MPx snímač a 4K video?
K oblíbeným
reklama
Nezapomeneme se podívat ani na náročné focení v protisvětle, kde budeme studovat především dynamický rozsah použitého senzoru.
 
Canon EOS RP protisvětlo 1
 
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Tento snímek sice nemá moc vysoký dynamický rozsah, přesto se v RAWu můžeme dobrat toho, že při prosvětlování stínů začne docela vzrůstat šum (i barevný).
 
Canon EOS RP protisvětlo 2
 
expoziční čas 1/160 s, clona F14, citlivost ISO 1000, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Toto je dynamickým rozsahem velmi náročná scéna. Zkoušel jsem také výraznější clonění pro vytvoření hvězdičky kolem slunce. Líbila se mi možnost zachránit přepal v obloze (v RAWu), nicméně kvůli vysoké citlivosti je ve stínech dost šumu (to by šlo ale vyřešit kratším expozičním časem a nižší citlivostí).
 
Canon EOS RP protisvětlo 3
 
expoziční čas 1/125 s, clona F5,6, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Ve JPEGu vidíme přepal, nicméně v RAWu se jej dá z velké části zbavit. Můžeme si také všimnout toho, že fotoaparát automaticky aplikuje korekci chromatické aberace, která v JPEGu není vidět, zatímco v RAWu ano.
 
Canon EOS RP protisvětlo 3 D+
 
expoziční čas 1/10 s, clona F6,3, citlivost ISO 200, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Funkce Priorita vysokých jasů má za úkol zjemnit přechody v jasných plochách a minimalizovat tak přepaly. Vidíme, že je zde skutečně trochu více kresby, což bylo dosaženo i o něco slabší expozicí (stíny jsou pak prosvětleny).
 
Canon EOS RP protisvětlo 3 HDR
 
expoziční čas 1/500 s, clona F4, citlivost ISO 320, ohnisková vzdálenost 24 mm, klikněte pro zvětšení
 
Canon EOS RP má i hardwarový HDR režim ze tří expozic. Snímky skládá slušně, mnohdy bez artefaktů, otázkou je pak barevné podání, které však lze korigovat nastavením adekvátního režimu (můžete využít přirozené skládání, živé, reliéfní a další podle toho, jak realistické HDR budete chtít). Celkově ale HDR pracuje pěkně, dlouho se však skládá a má jednu velmi nepříjemnou vlastnost, kterou snad Canon brzy opraví v novém firmwaru. Pokud fotíte do RAWu a zvolíte HDR, to se automaticky přepne do JPEGu (HDR s RAWem nefunguje, to je ale normální). Problémem ale je to, že se po ukončení snímání do HDR nepřepne RAW zpátky.
 
Chválím bohaté možnosti nastavení. Vedle již zmíněného nastavení barev tu máme i rozšíření DR (automaticky nebo ručně až o +/-3 EV), dále lze upravit způsob zarovnávání snímků (automaticky fotoaparátem nebo nezarovnávat např. při focení ze stativu) a také lze nastavit, zda se HDR má vyfotit jednorázově (po vyfocení snímku se HDR režim sám ukončí), nebo bude nutné HDR režim vypínat ručně.

reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář