www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon EOS RP: levný full frame šikula

Canon EOS RP: levný full frame šikula
, , recenze
Canon se pustil do třídy full frame CSC fotoaparátů a základním modelem je poměrně levný EOS RP. Na něj se právě dnes podíváme. Jak si povede tento fotoaparát, který nabídne 26MPx snímač a 4K video?
K oblíbeným
reklama

Noční scéna

 
Canon EOS RP má velmi výkonný AF systém, který předvádí velmi solidní výsledky i v noci. K tomu zde máme maximálně 30sekundovou expozici nebo bulb režim, kterému lze nastavit čas předem a nemusíte tak držet spoušť.
 
Canon EOS RP noční scéna
 
expoziční čas 20 s, clona F10, citlivost ISO 100, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce -1 EV, klikněte pro zvětšení
 
Snímek je takřka bez šumu, kvalita je slušná. Setový objektiv 24-105mm dokáže vytvářet mírné hvězdičky (pro větší efekt je nutno clonit ještě o něco více). K dispozici dávám fotografii v RAW formátu. Dále se podíváme na výsledky při různých citlivostech.
 
Canon EOS RP noční scéna ISO šum 26 MPx
 
výřezy z 26MPx snímků (vlevo JPEG, vpravo RAW)
 
Jasový a barevný šum se začíná více objevovat při citlivosti ISO 3200, nicméně i s ISO 6400 dokážete dostat solidní snímky. Pak už byste měli být opatrní. JPEGy pochopitelně odšumují a přijdete o saturaci barev.
 
 

Standardní scéna

 
Samozřejmostí budou i dvě tradiční scény, které fotíme v každé recenzi. Začneme snímkem krajiny s domem v pozadí.
 
Canon EOS RP standardní scéna krajina
 
expoziční čas 1/80 s, clona F10, citlivost ISO 200, ohnisková vzdálenost 24 mm, korekce +0,7 EV, klikněte pro zvětšení
 
Canon EOS RP má hodně náladové měření expozice, a tak zde bylo potřeba více korigovat do plusu a možná by to sneslo ještě trochu. Míra detailů je dobrá tam, kde se do hry moc nepustí odšumování. Když ale něco vyhodnotí jako šum (např. pole nalevo), vznikne rozmydlená plocha. Faktem nicméně je, že ani v RAWu těch detailů není o mnoho více (za to může i zamračené počasí).
 
Canon EOS RP standardní scéna Mlýny Šenov
 
expoziční čas 1/80 s, clona F13, citlivost ISO 250, ohnisková vzdálenost 45 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení
 
Slušný výsledek. Detailů je hodně, na šedé stěně mlýnů je pak vidět moaré efekt. K dispozici je také fotografie v RAW formátu.

reklama
Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: listopad 2019 Doporučené fotoaparáty: listopad 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala60 komentářů
Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů Panasonic uvedl nové firmwary pro většinu svých fotoaparátů
Společnost Panasonic aktualizovala většinu svých fotoaparátů na trhu. Nové firmwary dostávají full frame Lumixy S, Micro Four Thirds přístroje Lumix G a nezapomnělo se ani na některé kompakty a ultrazoomy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
19.11.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů