www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 1100 HS: rodinné stříbro

Canon IXUS 1100 HS: rodinné stříbro
, , recenze: specifikace produktu
Stylová řada IXUS od Canonu obsahuje i kapesní ultrazoomy a právě jeden z nich, model IXUS 1100 HS prošel redakčním testem. Nabízí 12MPx CMOS BSI čip, 12× optický zoom, podporu Full HD videa i režim multiexpozice. Navíc přidává dotykové ovládání.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Zkreslení objektivu není žádný vážnější problém. Na širokém ohnisku je vidět lehké soudkovité zkreslení (+1,1 %), na nejdelším jsou pak linie naprosto rovné (+0,0 %).


28mm ohnisko

336mm ohnisko


Vinětace


Vinětace (ztmavení rohů) je patrná na širokých a pak dlouhých ohniscích. V rozsahu od zhruba 50 do 150mm ohniska je tato optická vada téměř neznatelná.





Kresba v praxi


Objektiv má sice irisovou clonu, ale protože není možné ji uživatelsky ovládat, budeme se muset spokojit s výsledky, které poskytla automatika. Nejprve při ostření na krátkou vzdálenost.


28mm ohnisko, clona F3,4



45mm ohnisko, clona F4


81mm ohnisko, clona F4,5



148mm ohnisko, clona F5


336mm ohnisko, clona F5,9
 

Prakticky v celém ohniskovém rozsahu objektiv ukazuje solidní rohovou ostrost, což u kompaktů a zejména ultrazoomů nebývá moc obvyklé. Kratší ohniska ale trápí chromatická aberace. Zkusíme i ostření na větší vzdálenosti.


28mm ohnisko, clona F3,4



58mm ohnisko, clona F4,5


97mm ohnisko, clona F5



165mm ohnisko, clona F5


336mm ohnisko, clona F5,9
 

I zde si můžete všimnout velmi dobré rohové ostrosti snad až s výjimkou nejdelšího ohniska. Dobře viditelná je ale také chromatická aberace.


Chromatická aberace


V této kapitole se na zmíněnou chromatickou aberaci podíváme ještě podrobněji.



28mm ohnisko, clona F3,4



51mm ohnisko, clona F4,5



86mm ohnisko, clona F5



165mm ohnisko, clona F5



336mm ohnisko, clona F5,9



Snad jen ohnisku 165mm se chromatická aberace vyhnula (byť i zde jsou vidět modré kontury). Většina dalších ohnisek vykazuje silné zelené a fialové okraje hran.

Nejnovější články
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák
Fotografie se dají vytvářet různými způsoby, netradiční postup si našel britský fotograf, který k fotografování použil celé jedno patro vysokého mrakodrapu v New Yorku. Přetvořil ho na obří fotoaparát.
21.9.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář