reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

, , recenze
Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

Sférické zkreslení


Fotoaparát provádí optické korekce, takže se zkreslením nebude mívat větší problémy. U minimálního zoomu je tu v podstatě neznatelné sférické zkreslení (+0,3 %), na maximálním zoomu pak trochu viditelné poduškovité (-0,8 %).


ohnisko 25 mm

ohnisko 300 mmVinětace


Také vinětace vypadá být také korigovaná, v celém průběhu se pohybuje mezi třetinou a polovinou EV, což je velmi málo a v podstatě si toho nevšimnete.


Kresba v praxi


Podíváme se také na kvalitu objektivu a jeho schopnost kreslit v různých místech obrazu.


25mm ohnisko, clona F3,634mm ohnisko, clona F447mm ohnisko, clona F4,585mm ohnisko, clona F5158mm ohnisko, clona F5,6

300mm ohnisko, clona F7

U širších ohniskových vzdáleností je kresba uprostřed dost slušná, s větším zoomem se ale zhoršuje světelnost a nastupuje difrakce (celoplošná neostrost). Rohy jsou na většině ohniskových vzdáleností lehce neostré a trochu méně kontrastní, slušné výsledky jsem ale zaznamenal na 85mm ohniskové vzdálenosti.


25mm ohnisko, clona F3,643mm ohnisko, clona F4,563mm ohnisko, clona F4,5126mm ohnisko, clona F5223mm ohnisko, clona F6,3

300mm ohnisko, clona F7

I zde se ukazuje, že střed je hodně slušný u širších ohniskových vzdáleností, větší zoom ale zhoršuje světelnost a to přináší difrakci. Rohy jsou u menšího zoomu docela dobré. Nečekejte úplnou ostrost, ale na zoomovací objektiv to není zlé. Při výraznějším překročení 100mm ohniskové vzdálenosti už ale ostrost klesá.


Chromatická aberace


Vyzkoušeli jsme také chromatickou aberaci (barevné změny na kontrastních hranách).25mm ohnisko37mm ohnisko69mm ohnisko126mm ohnisko213mm ohnisko300mm ohniskoMírnou chromatickou aberaci najdete prakticky na všech ohniskových vzdálenostech, více jí je na obou extrémech zoomovacího rozsahu.

reklama