www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky
, , recenze
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení


Fotoaparát provádí optické korekce, takže se zkreslením nebude mívat větší problémy. U minimálního zoomu je tu v podstatě neznatelné sférické zkreslení (+0,3 %), na maximálním zoomu pak trochu viditelné poduškovité (-0,8 %).


ohnisko 25 mm

ohnisko 300 mmVinětace


Také vinětace vypadá být také korigovaná, v celém průběhu se pohybuje mezi třetinou a polovinou EV, což je velmi málo a v podstatě si toho nevšimnete.


Kresba v praxi


Podíváme se také na kvalitu objektivu a jeho schopnost kreslit v různých místech obrazu.


25mm ohnisko, clona F3,634mm ohnisko, clona F447mm ohnisko, clona F4,585mm ohnisko, clona F5158mm ohnisko, clona F5,6

300mm ohnisko, clona F7

U širších ohniskových vzdáleností je kresba uprostřed dost slušná, s větším zoomem se ale zhoršuje světelnost a nastupuje difrakce (celoplošná neostrost). Rohy jsou na většině ohniskových vzdáleností lehce neostré a trochu méně kontrastní, slušné výsledky jsem ale zaznamenal na 85mm ohniskové vzdálenosti.


25mm ohnisko, clona F3,643mm ohnisko, clona F4,563mm ohnisko, clona F4,5126mm ohnisko, clona F5223mm ohnisko, clona F6,3

300mm ohnisko, clona F7

I zde se ukazuje, že střed je hodně slušný u širších ohniskových vzdáleností, větší zoom ale zhoršuje světelnost a to přináší difrakci. Rohy jsou u menšího zoomu docela dobré. Nečekejte úplnou ostrost, ale na zoomovací objektiv to není zlé. Při výraznějším překročení 100mm ohniskové vzdálenosti už ale ostrost klesá.


Chromatická aberace


Vyzkoušeli jsme také chromatickou aberaci (barevné změny na kontrastních hranách).25mm ohnisko37mm ohnisko69mm ohnisko126mm ohnisko213mm ohnisko300mm ohniskoMírnou chromatickou aberaci najdete prakticky na všech ohniskových vzdálenostech, více jí je na obou extrémech zoomovacího rozsahu.

reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala