www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky

Canon IXUS 285 HS: kamarád do kabelky
, , recenze
Dnes po delší době zavítáme do levnější kategorie kompaktů a podíváme se na kapesní ultrazoom Canon IXUS 285 HS. Těšit se můžete na 12× optický zoom a makro ostření od 1 centimetru. Najdete zde i Wi-Fi a Full HD video.
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


U nočního focení patrně vyvstane problém s ostřením. Jediné místo, kde byl fotoaparát schopen zaostřit, je svislá hrana uprostřed fotky (hrana tmavé budovy, za níž je osvětlený přechod pro chodce). Ručně lze nastavit expozici do 1 do 15 sekund, nicméně citlivost je natvrdo na ISO 80, takže možnosti kombinace expozičních parametrů jsou vcelku omezené. Snímek nicméně nevypadá špatně.
expoziční čas 6 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 40 mm, klikněte pro zvětšeníDále se podíváme na výřezy podobných nočních snímků při různých citlivostech. Upozorňuji, že fotoaparát odmítal přesně zaostřit (resp. ohlásit správné zaostření) a jde tedy o nejostřejší snímky, které se obecně povedly.
ISO 80V běžných režimech je maximální expoziční čas jen 1 sekunda, což nestačí na pořádné prosvětlení. Šum je v normě.
ISO 100ISO 100 je v podstatě totéž. jde totiž stále o jednosekundovou expozici.
ISO 200Citlivost ISO 200 je opět trochu více prosvětlená, ale protože je čas pořád jedna sekunda, šum moc závratně neroste.
ISO 400U citlivosti ISO 400 je výsledek horší, zde bych to ale připsal spíše slabšímu zaostření.
ISO 800ISO 800 zvyšuje rozmývání obrazu, méně viditelné detaily nejsou příliš viditelné.
ISO 1600ISO 1600 dále navyšuje rozmývání a ve stínech v podstatě není žádná kresba.
ISO 3200

ISO 3200 (multiexpozice)Nejvyšší citlivost ISO 3200 hrudkuje obraz, detaily jsou dost rozmyté a neostré.Ani multiexpozice moc nepomohla.


Standardní scéna


Zde se podíváme na dva tradiční snímky.
expoziční čas 1/640 s, clona F3,6, citlivost ISO 160, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníZde přišel ke slovu i-Contrast, který stáhl expozici na polovinu a projasnil stíny. Obloha se tak nepřepaluje, nicméně přineslo to zase zvýšený šum ve tmavých plochách.
expoziční čas 1/160 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 44 mm, klikněte pro zvětšeníZde se snoubí na kompakt docela dobré detaily s nižší ostrostí. Canon nemá moc tendenci rozpatlávat obraz odšumováním, což chválím. I tak to má sice k dokonalosti daleko, ale aspoň se s obrazem dá v případě potřeby pracovat. V rozích klesá ostrost kresby, pořád tam ale něco málo je.

reklama
Nejnovější články
CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily CIPA 10/20: trh se vrací do normálu, covidové propady skončily
Začal nový měsíc a s tím přichází statistiky prodejů za minulé měsíce, konkrétně za říjen. Čísla od CIPA ukazují, že koronavirová pandemie už nemá na prodeje fotoaparátů výraznější vliv. Prodeje fotografické techniky rostou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie Czech Press Photo 2020 vyhrál Roman Vondrouš snímkem z pandemie
Každoroční fotografická soutěž Czech Press Photo má opět svého vítěze. Letos se jím stal Roman Vondrouš z ČTK se snímkem vztahujícím se k největšímu tématu dnešní doby, koronavirové pandemii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC Tamron uvádí objektiv 17-70mm F2.8 RXD pro APS-C CSC
Společnost Tamron dnes představila nový APS-C objektiv 17-70mm F/2.8 Di III-A VC RXD (Model B070). Ten je určený pro CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne příjemný ohniskový rozsah s velmi dobrou světelností F2,8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary Světelný objektiv Sigma 65mm F2 DG DN Contemporary
Poslední dnešní novinkou společnosti Sigma je objektiv 65mm F2 DG DN | Contemporary. Má velmi dobrou světelnost F2, krokový zaostřovací motorek a využití najde na APS-C i full frame CSC fotoaparátech.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary Nový objektiv Sigma 35mm F2 DG DN Contemporary
Další novinkou z dílen společnosti Sigma je objektiv Sigma 35mm F2 DG DN | Contemporary. Ten je poměrně kompaktním objektivem se světelností F2 pro fotoaparáty Sony a přístroje s bajonetem L-Mount.
2.12.2020, aktualita, Milan Šurkala