reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné

, , recenze: specifikace produktu
Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné
Dnes se podíváme na první kompakt Canonu s CMOS BSI čipem. Má rozlišení 10 megapixelů. Širokoúhlý objektiv ve stylové třídě nabídne neuvěřitelně vynikající světelnost F2,0, jsou zde i HD videosekvence a prioritní režimy expozice.
Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné
Canon nedávno představil nový kompaktní fotoaparát řady IXUS s názvem 300 HS. Ačkoli má typický design této řady, něčím se přeci jen liší. Prvně je to použití CMOS BSI čipu, který u této značky vidíme poprvé. Nabízí klasických 10 megapixelů, lze tedy předpokládat, že půjde o tentýž čip Sony používaný takřka všemi značkami. Typické technologie, které kompakty s tímto čipem zpravidla doprovází, byste zde však hledali marně. Snad jediným prvkem jsou zpomalené videosekvence s 240 snímky za sekundu ve QVGA (320×240 pixelů) rozlišení. HDR, digitální stabilizace multiexpozicí a podobně, to zde kupodivu nenajdete.

Velkým překvapením je objektiv. Dnes jsme zvyklí na stále horší a horší světelnost, Canon zde však překvapivě použil objektiv se světelností F2,0 na nejširším ohnisku! To je vskutku nevídané a Canon takhle hned získává více než dvoj až trojnásobnou výhodu při focení na širokém ohnisku za horšího osvětlení. Aby těch zajímavostí nebylo málo, najdete zde dokonce prioritní režimy clony a času. Plný manuál k dispozici není. U povídání o objektivu za pár řádků zmíním ještě jednu velmi dobrou zajímavost. Očividně je tedy rozhodně se na co těšit.Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Canon IXUS 300 HS je stylový kompakt s příjemným designem a dobrým zpracováním. Hůře působí snad jen černá krytka USB portu, která díky možnosti odklopení nepůsobí úplně nejtužším dojmem. Celkově ale fotoaparát udělá velmi dobrý dojem. Drží se překvapivě dobře, někteří lidé ale mají problém s tím, že palec pokládají na displej. Dle mého názoru je palec kam položit a neměl jsem problém, pokud jsem jej ale někomu půjčil, vždy mi jej vrátil s dopatlaným displejem v horním pravém rohu. Chce si to prostě najít ten správný úchop, pak nejsou problémy. Spodek přístroje je bohužel docela oblý, a proto je fotoaparát nesmírně snadné převrhnout.Na přídi je poměrně malý objektiv, který při svých rozměrech překvapí dobrou světelností. Nad ním je přisvětlovací dioda (funguje i jako jakýsi předblesk - před použitím blesku silně svítí a umocňuje stažení duhovkyoka), napravo pak klasický blesk. Ve vertikálním směru je zobrazen název přístroje a informace o rozlišení. Nicméně IXUS 300 HS na bok nepostavíte, na tradiční nožičky IXUSů se zde jaksi zapomnělo.Objektiv nabízí dnes už podprůměrný 3,8× optický zoom. Začíná na širokoúhlých 28 milimetrech, maximální hodnota je pak 105 mm. Zatímco u PowerShotu S90 se s ohledem na jeho "profesionalitu" dá takový rozsah omluvit, zde u stylového kompaktu je 105 milimetrů přeci jen málo. Odměnou jsou ale jiné parametry. Světelnost F2,0 na nejširším ohnisku znamená, že oproti konkurenci můžete při stejné citlivosti použít 2 až 3krát kratší čas, případně podstatně nižší citlivost (např. ISO 200 místo ISO 640 u konkurence). Výsledkem je, že oproti drtivé většině kompaktů dostanete podstatně méně rozmazaných fotek s menším šumem.

Na nejdelším ohnisku je světelnost bohužel výrazně horší. Hodnotu F5,3 lze chválit a hanit zároveň. Sama o sobě není vůbec žádným zázrakem, ve srovnání s dnešním standardem F5,9 jiných kompaktů je ale přeci jen trochu lepší. Vzhledem ke krátkému ohnisku 105 mm bych ale světelnost na nejdelším ohnisku hodnotil spíše jako průměr.

Zajímavé je ale clonění. Většina jednoduchých kompaktů má jen ND filtr, některé pokročilejší mají dokonce irisovou clonu. IXUS 300 HS kombinuje oboje. Cloní irisovou clonou (tím může zvýrazňovat hvězdy kolem světel, upravit hloubku ostrosti), pokud to nestačí, může ji doplnit ještě přicloněním ND filtrem (2 EV). Ten je sice možno aktivovat pouze na cca první třetině ohniskového rozsahu, ale umožňuje tak podstatně jednodušší focení v protisvětle nebo panningu. Pokud chcete ND filtr aktivovat ručně, máte možnost např. v prioritě času. Jednoduše nastavíte tak dlouhý čas, že to už irisová clona nezvládne a fotoaparát si bude muset přiclonit ND filtrem.Seshora vynikne zajímavý tvar přístroje. Zhruba v úrovni objektivu je posuvné tlačítko režimů. Jsou zde videosekvence, pak režim P (včetně scénických a prioritních režimů) a jako poslední je plná automatika. Někdy je trochu těžší trefit prostřední polohu. Tlačítko pro spuštění přístroje nad povrch téměř nevystupuje, a tak je zapínání fotoaparátu spíše průměrné. K ovládání zoomu a spouště nemám žádných výhrad, vše pracuje tak, jak má.Vzadu naleznete velký 3,0" LCD displej s rozlišením 230.000 bodů. Bohužel má poměr stran 16:9, kterou vidím spíše jako nedostatek a nikoli jako přednost (za kterou ji Canon považuje). Pokud natáčíte video nebo fotíte 16:9 snímky, je pochopitelně všechno v pořádku a displej je opravdu skvělý. A to ať už se jedná o kvalitu obrazu, pozorovací úhly nebo o docela dobrou pozorovatelnost na slunci. Problém je při focení 4:3 snímků. Tehdy náhled zabírá jen zhruba 170.000 bodů a využitá úhlopříčka displeje není ani 2,5". Pro focení normálních fotografií tak má IXUS 300 HS jeden z nejmenších displejů na trhu, ne-li nejmenší.Ovládacích prvků je zde minimum. Nad ovládacím kolečkem je tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, naopak pod ním tlačítko pro vstup do hlavního menu. Čtyřsměrný otočný ovladač nikde nemá označení jednotlivých funkcí, ty si tedy musíte zapamatovat (nahoře je korekce expozice, vpravo blesk, dole úprava zobrazení displeje a nalevo pak makro). Občas se sice na displeji ukáže animace, která napoví, co kde je, ale skutečné ikonky jsou prostě k nezaplacení. Kolečko má přiměřenou aretaci, bohužel ne každé otočení znamená také nějakou odezvu v přístroji. Odezva na otočení občas působí spíše náhodně.

Uprostřed je potvrzovací tlačítko FUNC.SET, které zároveň spouští i rychlé menu. Jak už i u jiných IXUSů a nových PowerShotů, i zde musím zkritizovat jeho uspořádání. Holt před lety Canon používal naprosto geniální menu s vertikálním řazením nastavení a horizontální nabídkou jednotlivých voleb pro dané nastavení a nyní zde najdeme zbytečně komplikované dvousloupcové menu, kdy se musíte zbytečně proklikávat mezi jedním a druhým sloupcem. Oprávněně se můžete ptát: "Tohle je vývoj?"

Bohužel ano, dokonalá ergonomie předchůdců vzala za své a nyní sice máme nové menu, které sice samo o sobě není až tak špatné, ale vzhledem k tomu, jaké bylo u minulých Canonů, bych jej označil slovem "tragédie". Proč se musí měnit dokonalé věci?Celou pravou stranu tvoří velká plastová krytka, pod kterou najdete vstup pro HDMI a USB kabel.Na levé straně najdete reproduktor a několik log, které byste čekali spíše na spodku přístroje. Zatímco jiné IXUSy lze zpravidla na tuto stranu postavit, u modelu 300 HS to nejde. Chybí zde nožičky.Vespod je kovový závit pro stativ a velmi tuhá krytka prostoru pro baterii a kartu. Těžko se vyklápí a nasazuje zpátky.Dodávku energie zajišťuje Li-Ion akumulátor NB-6L s nízkým napětím a průměrnou kapacitou 1000 mAh. Dle výrobce postačí na pořízení 250 snímků. Jako paměťové karty lze použít tradiční SD, SDHC i nejnovější SDXC karty, nezapomnělo se ani na MMC a MMC+.Jako většina Canonů, i IXUS 300 HS potěší dobrým zpracováním, zajímavou nabídkou funkcí, ale také disponuje několika ergonomickými prohřešky, které začínají být pro tuto značku bohužel typické.


Technické specifikace: Canon IXUS 300 HS
Snímací prvek
Celkový počet pixelů10,6 MPx
Efektivní počet pixelů10,0 MPx
Velikost snímače1/2,3" CMOS BSI (přibližně 6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3648×2736, 2816×2112, 2272×1704, 1600×1200, 640×480
(16:9) 3648×2048
Rozlišení videa1280x720 / 30 fps
640×480 / 30 fps
320×240 / 30 fps
320×240 / 240 fps (zpomalené video)
stereo zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.2), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu
ZnačkaCANON ZOOM LENS
Optický zoom3,8×
Rozsah ohnisek (reálný)4,9 - 18,6 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)28 - 105 mm
Světelnost objektivuF2,0 - 5,3
Rozsah clonyF2,0 - F8 (wide), F5,3 - F8 (tele), irisová clona, na kratších ohniscích funguje i ND filtr (2 EV)
Mechanická stabilizaceano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizaceano (režim Nízká hladina osvětlení - 2,5MPx snímky)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (4×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (detekce tváře + AiAF, středové)
Ostřící vzdálenost3 cm - nekonečno (normal wide)
30 cm - nekonečno (normal tele)
3 cm - 50 cm (makro wide)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorDIGIC 4
Testovaný firmware1.00
Spotřeba-
Měření expozicepoměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 125, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky1 - 1/2500 s, v režimu Tv 15 - 1/1200 s,
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času
Vyvážení bílé barvyAuto, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Uživatelské nastavení
Scénické režimyAuto, Av, Tv, P, Portrét, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Chytrá expozice (Úsměv, Samospoušť mrknutím, Samospoušť – Detekce tváře), Vysoce rychlé souvislé fotografování, Nízká hladina osvětlení, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Efekt rybí oko, Efekt miniatury, Pláž, Listí, Sníh, Ohňostroj, Stitch Assist
Samospoušť2s, 10 s, uživatelská samospoušť (zpoždění 0-10, 15, 20 nebo 30 sekund, 1-10 snímků)
Sériové snímání3,7 fps
6,0 fps (Nízká hladina osvětlení)
8,4 fps (Velice rychlé souvislé fotografování - 2,5 MPx)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Zapnutý, Slow synchro, režimy lze doplnit o předblesk
Vestavěný blesk - dosah0,3 - 6,0 metrů (wide)
0,5 - 2,0 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" LCD, 230.400 bodů (320×240 pixelů), poměr stran 16:9
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI typ B
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC, MMC, MMC+
Interní paměťnení
NapájeníLi-Ion akumulátor NB-6L, 3,7V, 1000 mAh, výdrž na 250 snímků
Hmotnost150 gramů (bez příslušenství), 175 gramů (včetně baterií a paměťové karty)
Rozměry100 x 54,1 x 23,6 mm
Barevné variantyčerná, stříbrná, bílá
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, manuál, poutko
reklama