www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné

Canon IXUS 300 HS: superstylovka i pro náročné
, , recenze: specifikace produktu
Dnes se podíváme na první kompakt Canonu s CMOS BSI čipem. Má rozlišení 10 megapixelů. Širokoúhlý objektiv ve stylové třídě nabídne neuvěřitelně vynikající světelnost F2,0, jsou zde i HD videosekvence a prioritní režimy expozice.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení a vinětace


Zkresleni objektivu je na nejširším ohnisku u testovacího obrazce malé. V praxi mi přišlo rovněž docela přijatelné. Na nejdelším ohnisku jsou fotografie v podstatě bez zkreslení.


28mm ohnisko

105mm ohnisko

Vinětace je problém pouze s odcloněným objektivem na ohniscích cca 35 až 50 mm. Jinak vám příliš vadit nebude.V dalším testu se podíváme na kresbu objektivu při různých clonách a ostření na krátké vzdálenosti.


28mm ohnisko, clona F2


28mm ohnisko, clona F2,8

28mm ohnisko, clona F4


28mm ohnisko, clona F5,6

28mm ohnisko, clona F8

Na nejširším ohnisku jde vidět, že při plně otevřené cloně je středová ostrost vynikající, rohy jsou průměrně neostré. S vyšší clonou se to ale téměř nezlepšuje. Na vyšších clonách se projevuje lehčí difrakce a všude si lze všimnout výraznější chromatické aberace.


57mm ohnisko, clona F4


57mm ohnisko, clona F5,6

57mm ohnisko, clona F8

Na středním ohnisku 57 milimetrů je ostrost v rozích poměrně dobrá, rozdíl je akceptovatelný. Vinětace je slabší.


105mm ohnisko, clona F5,3

105mm ohnisko, clona F8

Na nejdelším ohnisku vzniká trocha chromatické aberace i neostrosti. Není to ale kritické. Podíváme se také na scénu z "reálného života" při ostření na větší vzdálenost.


28mm ohnisko, clona F2


28mm ohnisko, clona F2,8

28mm ohnisko, clona F4


28mm ohnisko, clona F5,6

28mm ohnisko, clona F8

S nižšími clonami je vidět vynikající středová i hranová ostrost, v rozích je to horší a se clonou F4 je výsledek asi nejlepší. S vyššími clonami se ale začíná projevovat jemná difrakce. Opět je tu chromatická aberace.


55mm ohnisko, clona F4


55mm ohnisko, clona F5,6

55mm ohnisko, clona F8

I zde je clona F4 nejlepší s velmi dobrou ostrostí. Vyšší clona ostrosti a kontrastu trochu ubírá.


105mm ohnisko, clona F5,3

105mm ohnisko, clona F8

Na nejdelším ohnisku nejsou větší problémy, ostrost je přijatelná, i když ne vynikající. Ve své třídě jde ale o velmi dobré výsledky.


Vyvážení bílé, barvy


S barevným laděním fotografií většinou nebudou problémy. Ty jsem zaznamenal snad jen ve stinném lese, kdy snímky ladí hodně do studena a je dobré použít vyvážení na stín, aby zelená byla o něco teplejší. Jinak nelze mít k vyvážení bílé vážnější výhrady.


automatické


denní světlo

zataženo


žárovka

zářivka


zářivka H

uživatelské nastavení

V nabídce je i několik režimů barevného ladění.


vypnuto


živé

neutrální


sépie

černobílé


pozitivní film

světlý tón pleti


tmavší tón pleti

živá modrá


živá zelená

živá červená

Dále lze upravit kontrast, ostrost, saturace, míra červené, zelené a modré barvy, jako poslední pak tón pleti. My se podíváme na nastavení kontrastu.


kontrast -2


kontrast +0

kontrast +2

Pokud chcete zachovat co nejvíce dynamického rozsahu, určitě nepřidávejte kontrast, ale nechte jej na výchozí pozici, případně jej můžete i trošku stáhnout, ale to si už moc nepomůžete.


ostrost -2


ostrost -2

ostrost +0


ostrost +0

ostrost +2

ostrost +2

Vyšší ostrost způsobuje i vyšší šum. Pokud tedy chcete co nejhladší fotografie, můžete ostrost snížit (doostření v počítači může šum zvyšovat méně výrazně).


reklama
Nejnovější články
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť
Leica uvedla novou generaci dálkoměrného fotoaparátu M11. Ten přináší 60MPx full frame snímač typu CMOS BSI, zajímavý je také obrovskou 64GB vestavěnou pamětí. Vylepšena byla i ergonomie ovládání.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5 Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5
Další novinkou společnosti Irix je širokoúhlý světelný objektiv 21mm T1.5, který je tzv. cine objektivem, tedy optimalizovaným pro profesionální natáčení videa např. kompatibilitou s follow focus systémy díky vroubkování na prstencích.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC
Výsledky ohledně trhu s fotoaparáty jsou poslední roky spíše pesimistické. Ani listopad nebyl zrovna takový, že bychom mohli skákat radostí, nicméně je tu vidět uklidnění situace a dokonce i mírný nárůst v oblasti CSC.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT
Móda NFT dorazila i do tak staré organizace, jako je The Associated Press (AP). Ta chce spustit tržiště se snímky, které budou prodávány jako NFT, a zájemci tak mohou vlastnit digitální "tokenizované" verze mnoha ikonických fotografií.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala