www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon IXUS 950 IS: důsledek evoluce

Canon IXUS 950 IS: důsledek evoluce
, , recenze: specifikace produktu
Canon přináší v produktové řadě IXUS stylové kompaktní fotoaparáty již od roku 1996. Moderní digitál IXUS 950 IS stvrzuje moderní trendy této řady i stylových kompaktů vůbec: je vybaven optickou stabilizací, digitální čip typu CCD a vyniká rozlišením 8,0 Mpix.
K oblíbeným
reklama
Oproti staršímu modelu Canon IXUS 850 IS navýšil výrobce u novinky rozlišení snímače ze 7,1 megapixelů na hodnotu 8,0. Optický zoom s rozsahem 3,7x a ohnisky 28-105 mm (ekvivalent kinofilmu) byl nahrazen zoomem sice čtyřnásobným, ale zato okleštěným o široké ohnisko (ekvivalent kinofilmu 35-140 mm), což je jistě škoda. Volbou tří odstínů kovového těla v šedostříbrné kombinaci se Canon vrátil k ještě staršímu modelu IXUS 800 IS, který byl prvním stabilizovaným (zkratka IS) IXUSem na trhu.

Ostatní zlepšení jsou již ukryta uvnitř fotoaparátu. Nejvýraznější změnou je jistě implementace nového procesoru Digic III, kterým jsou vybaveny všechny digitální zrcadlovky výrobce od roku 2007. Moderní procesor podporuje účinnější algoritmy redukce digitálního šumu a také velmi užitečnou funkci ostření na tvář (Face detection AF).
Po vybavení Canoni IXUS 950 IS z krabice mě překvapila vyšší hmotnost i rozměry oproti konkurenčním fotoaparátům Panasonic FX30 a Nikon Coolpix S500, které jsme nedávno recenzovali. Canon je o ve srovnání s Nikonem o 30 gramů těžší a oproti Panasonicu váží o 33 gramů více (bez baterií a karty). Díky větším rozměrům a váze se fotoaparát dobře ovládá a v ruce sedí. Jsme však v kategorii stylových kompaktů, kde jsou obecně preferovány spíše menší rozměry, proto vnímám velikost i váhu fotoaparátu jako zápor. To je však asi vše, co bych stavbě fotoaparátu mohl vytknout.

Kovové tělo vyniká nejen excelentním dílenským zpracováním, ale především překrásným designérským řešením linií a hran přístroje. Oválná levá (z pohledu fotografa) strana fotoaparátu se postupně mění na zaoblenou obdélníkovou pravou stranu. Z čistých linií vystupují na horní straně kapličky blesku a optického hledáčku. Spoušť je ukryta v prstenci na ovládání zoomu, objektiv pak v elegantním stříbrném okruží. Krása přístroje však není samoúčelná a kompakt se dobře drží i ovládá.

Tak jako každý IXUS i 950 IS nepatří mezi levné fotoaparáty, či kompakty s nálepkou kvalita za rozumnou cenu. IXUSy se tradičně řadí k luxusním fotoaparátům. Canon 950 IS je tedy možné srovnávat i s takovým fotoaparátem, jako je např. Leica C-LUX 1. I přes punc luxusního zboží a relativně vysokou cenu nedodává toho výrobce k fotoaparátu zrovna mnoho. Kabely, poutko i software patří k naprostému standardu a SD kartu s kapacitou 32 MB patrně využije málokdo. Pouzdro, nabíječku do auta, nebo podvodní pouzdro si zákazník musí dokoupit zvlášť.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Tělo fotoaparátu je potaženo festovním kovovým plechem v trojbarevné kombinaci. Přední strana fotoaparátu je světle stříbrná, okolí LCD displeje je vyvedeno v tmavě šedé, ostatní části fotoaparátu jsou tmavě stříbrné. Dominantním prvkem přední strany je bezesporu stříbrné kovové okruží kolem objektivu, které připomíná kruhy na vodě. V pravém dolním rohu přední strany je nálepka s informací o čtyřnásobném rozsahu a optické stabilizaci objektivu. Z horní hrany vystupují dopředu dvě zaoblené kapličky ukrývající ústí optického hledáčku (viz dále) a vestavěný blesk. Vedle hledáčku se nachází malá, ale účinná dioda přisvětlení autofocusu, díky které dokáže fotoaparát zaostřit i v úplné tmě. Je však třeba mít na paměti omezený dosah této lampy (cca 3-4 m). Nalevo od objektivu je plastický nápis označující výrobce a typ fotoaparátu. Malá dírka v plášti u nápisu IXUS 950 IS v sobě ukrývá mikrofon pro nahrávání monofonního zvuku videa a poznámek.
Horní strana obsahuje jen spoušť s prstencem pro ovládání zoomu na pravé straně a reproduktor pro přehrávání zvuku na straně levé, hned pod nápisem IMAGE STABILIZER. Ovládání zoomu přes prstenec u spouště je komfortnější a pohotovější, než stále velmi rozšířené ovládání přes kolébkový volič na zadní straně. Té dominuje 2,5“ veliký LCD displej s rozlišením 230 tisíc pixelů, což je stejná hodnota, kterou disponují LCD většiny konkurenčních fotoaparátů. Nad displejem umístil výrobce optický hledáček. Ten je doslova miniaturní a s minimálním pokrytím, což je výrazným limitem jeho použitelnosti. Věřím však, že za prudkého slunce, nebo při fotografování s téměř vybitou baterií nejeden fotograf tento hledáček využije. Vedle hledáčku se nachází dvojice led diod. Zelená indikuje korektní zaostření a blikání oranžové upozorňuje na dobíjející se blesk. V těsné blízkosti diod v dosahu palce pravé ruky je tlačítko hlavního vypínače se zelenou diodou indikující zapnutý stav. Samotný vypínač má hluboký doraz, což snižuje riziko náhodného zapnutí/vypnutí. Plocha pod palcem je pro lepší držení zdrsněná. Pogumované plochy byste však v této třídě hledali marně.
V dosahu palce pravé ruky se rovněž nachází volič expozičních režimů (automatika, program, scénické režimy, natáčení videa) a režimu přehrávání. Je však škoda, že fotoaparát na sobě nikde nemá samostatné tlačítko pro náhled posledního exponovaného snímku, kvůli čemuž musí fotograf změnit režim na prohlížení, což je zdlouhavé. Zato je napravo od LCD umístěno tlačítko pro přímý tisk. To při připojení k PC modře svítí, ale jinak (mimo zmíněný přímý tisk) má řadu dalších funkcí, protože jej lze v menu programovat (viz dále). Ostatní ovládací prvky jsou využity standardně. Čtyřsměrný ovladač je plně osazen vstupy k nejpoužívanějším funkcím: režimy blesku (auto, on, off), režimy autofocusu (macro, zaostření na nekonečno, klasický AF), hodnota citlivosti ISO, režimy sériového snímání a samospouště. Ostatní důležité funkce jsou ukryty pod tlačítkem FUNC. SET ve středu čtyřsměrného voliče. V pravém spodním rohu zadní strany se nachází tlačítko pro vstup do menu a volič zobrazení a vypnutí/zapnutí displeje.
Pravá (z pohledu fotografa) strana, zaoblená pro příjemnější držení, nabízí elegantní stříbrné poutko pro řemínek na zápěstí (je součástí základní výbavy) a dvířka konektorů. K dispozici je konektor pro připojení k televizi a, světe div se, mini USB konektor. Díky němu není nutné připojovat fotoaparát jen přes dodávaný kabel, jako je tomu u jiných výrobců, ale přes klasický kabel, který je k dostání v každém obchodě s elektronikou. Samotná dvířka drží na gumě, což je mnohdy trvanlivější, než klasický plastový pant. Na spodní straně jsou umístěna dvířka ke sdruženému slotu pro akumulátor a paměťovou kartu typu SD, SDHC, nebo MMC. Dvířka jsou sice plastová, jako jsme tomu byli svědky u četných kompaktů i zrcadlovek, ale jsou vyztužena kovovým plechem, který zároveň tvoří část kovového pantu dvířek. Stativový šroub je dle očekávání kovový, umístěný v optické ose objektivu.
Celkově musím pochválit výborné dílenské zpracování i použité materiály. Tělo fotoaparátu působí moderním a estetickým dojmem, ovládání je intuitivní a snadno se jej naučí i naprostý začátečník či děti. Nemohu si však nepostesknout nad vůlí objektivu při jeho vysunutí. Tímto neduhem trpí snad všechny kompakty a IXUS 950 IS není výjimkou. Vyšší vůli jsem z nedávno testovaných fotoaparátů zaznamenal u BenQ T700, naopak v tomto směru nejlepší výsledky podal Samsung L74 WIDE.
Technické specifikace: Canon IXUS 950 IS
Snímací senzor a procesor
Typ a rozměr1/2,5” CCD
Efektivní rozlišení8,0 Mpix.
Obrazový procesorDIGIC III s iSAPS technology
Objektiv
Reálné ohnisko objektivu5,8 - 23,2 mm
Ohnisko ekvivalentní kinofilmu35 - 140 mm
Digitální zoom4x
Optický zoom4x
Světelnost objektivuF 2,8 - 5,5
Stavba objektivu7 členů v 5 skupinách (2 členy asférické, jeden UA člen s nízkým rozptylem)
Stabilizaceano, optická
Zaostřování
TypTTL se systémem AiAF
Počet bodů AF9
Zámek zaostřeníano, namáčknutím spouště
Lampa přisvětlení AFano, vypnutelná s oranžovým světlem
Nejkratší zaostřitelná vzdálenost2 cm
Měření a kontrola expozice
Režimy měření expozicemultisegmentové vázané na aktivní zaostřovací bod, se zdůrazněným středem, bodové (měří expozici ve středu hledáčku)
Korekce expozice +/- 2 EV, krokováno po 1/3 EV
Citlivost ISOAUTO, High ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600¹
Expoziční časy závěrky15 – 1/1600 sekundy
Vyvážení bíléAuto, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Uživatelské nastavení
Zobrazení informací
Hledáčekano, optický
LCD monitorano, 2,5" úhlopříčka
Rozlišení LCD230 tisíc pixelů
Pokrytí LCD monitoru100%
Nastavení jasu LCDano, v 15 krocích
Blesk a záblesková expozice
Ikona Odkaz na databázi
Režimy bleskuautomatický, zapnutý, vypnutý
Pomalá synchronizaceano, volitelná
Zámek zábleskové expoziceano
Redukce červených očíano
Dosah vestavěného blesku50 cm - 3,5 m (široké ohnisko) / 2,0 m (dlouhé ohnisko); při nastavení ISO AUTO
Externí bleskano, volitelný Canon HF-DC1
Režimy expozice
RežimyAuto, Program, Digitální makro, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Stitch Assist, Film, Speciální scéna (Portrét, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Kreativní světelný efekt, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Akvárium, Pod vodou)
Fotografické efektyMé barvy (Mé barvy Vyp, Živé barvy, Neutrální barvy, Sépie, Černobíle, Pozitivní film, Světlejší tón pleti, Tmavší tón pleti, Živá modrá, Živá zelená, Živá červená, Vlastní barva)
Režimy řízeníPo snímcích, Souvislé fotografování, Samospoušť (10 sekund, 2 sekundy, uživatelská)
Souvislé fotografováníPřibl. 1,3 sním./s do zaplnění paměťové karty
Záznam a komprese
Velikost snímku(L) 3264 x 2448, (M1) 2592 x 1944, (M2) 2048 x 1536, (M3) 1600 x 1200, (S) 640 x 480, (W) 3264 x 1832, (vkládání data do pohlednice) 1600 x 1200
KompreseSuperjemný, Jemný, Normální
Videosekvence(L) 640 x 480, 30/15 sním./s, (M)320 x 240, 60/30/15 sním./s, (S)160 x 120, 15 sním./s, (Intervalové fotografování) 640 x 480, 0,5/1 sním./s, (Přehrávání 15 sním./s)
Délka videosekvenceAž 4 GB nebo 1 hodina (L a M, 30/15 sním./s) (7)
Ikona Odkaz na databáziAž 3 min (S) (7)
Ikona Odkaz na databáziAž 1 min (M, 60 sním./s) (7)
Ikona Odkaz na databáziAž 120 min (Intervalové fotografování) (7)
Další funkce
Korekce červených očíAno, v režimu přehrávání
Uživatelské přizpůsobení úvodního obrázku a zvuků fotoaparátuAno
Zvuková poznámkaAž 60 s na snímek
Inteligentní senzor orientaceAno
HistogramAno, náhledový
Zoom při přehrávání2x–10x
Samospoušť2 nebo 10 s nebo Uživatelské nastavení
Jazyky nabídkyAngličtina, němčina, francouzština, holandština, finština, italština, norština, švédština, španělština, zjednodušená čínština (tradiční), japonština, ruština, portugalština, korejština, řečtina, polština, čeština, maďarština, turečtina, thajština, arabština, ukrajinština, rumunština
Rozhraní, konektory, paměť
PočítačUSB 2.0 Hi-Speed (Mini-B, MTP, PTP)
DalšíVýstup A/V (PAL/NTSC)
Typ paměťové kartySecure Digital (SD) Card, Secure Digital High-Capacity (SDHC) Card nebo MultiMediaCard (MMC), v dodávce 32MB paměťová karta
Dodávaný software
Prohlížení a tiskZoomBrowser EX/ImageBrowser
DalšíPhotoStitch
OvladačeTWAIN (2000)
Zdroj energie
AkumulátorDobíjitelný Li-ion akumulátor NB-5L (baterie a nabíječka
Ikona Odkaz na databázidodávány s fotoaparátem)
ŽivotnostPřibl. 230 snímků (dle standardů CIPA)
Ikona Odkaz na databáziPřehrávání přibl. 360 min
Napájení ze sítěVolitelné, napájecí adaptér ACK-DC30
Volitelné příslušenství
PouzdroMěkké kožené pouzdro DCC-70, kovový nebo kožený řemínek pro Digital IXUS
Pouzdro odolné vodě / povětrnostním podmínkámVodotěsné pouzdro (40 m) WP-DC15, závaží k vodotěsnému pouzdru WW-DC1
BleskVysoce výkonný blesk HF-DC1
Napájení a nabíječky bateriíNapájecí adaptér ACK-DC30
Fyzikální specifikace
Provozní prostředí0–40 °C, vlhkost 10–90 %
Rozměry (Š x V x H)90,4 x 56,5 x 26,4 mm (bez výstupků)
Hmotnost (pouze tělo)Přibl. 165 g
reklama
Nejnovější články
Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD Fotobanka Shutterstock už fotografům vyplatila 1 mld. USD
Fotobanka Shutterstock patří k největším ve svém oboru a nyní slaví velký milník. Od roku 2004 totiž fotografům na provizích vyplatila více než jednu miliardu dolarů. Za prvních 11 měsíců letošního roku to bylo přes 145 milionů.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala50 komentářů
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
9.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala33 komentářů